Na pytanie ile zarabia automatyk można odpowiedzieć jedynie orientacyjnie. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 6.770 złotych brutto miesięcznie. Maksymalne zarobki, na które można liczyć w tym zawodzie to niecałe 8.500 złotych brutto miesięcznie. Dotyczy to jednak osób, które mają ponadprzeciętne umiejętności. Generalnie to ile zarabia automatyk zależy w dużej mierze od firmy, w której pracuje oraz stopnia zaawansowania systemów, z którymi pracuje. Profesjonalny automatyk nie ma problemu, aby aktywnie uczestniczyć we wdrażaniu prototypowych rozwiązań. Dodatkowo wśród kompetencji znajduje się kontrola wszystkich technicznych aspektów produkowania urządzeń. Niezbędne jest również skalkulowanie wszystkich kosztów materiałów i pracy związanych z uruchamianiem poszczególnych urządzeń.
Od czego zależy to, ile zarabia automatyk?
Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia automatyk. W sieci można znaleźć informacje, ale nie są one konkretne, podaje się zazwyczaj zakres kwot. Wyższą pensję otrzymują osoby, które poza pracą stacjonarną wyjeżdżają w delegacje służbowe. Wówczas rozlicza się czas spędzony na wyjeździe, doliczane są dodatki z tym związane. Automatyka jest coraz częściej wybieranym kierunkiem kształcenia, stanowi więc przyszłościowy zawód. Wielu młodych ludzi wybiera taki sposób zarabiania na życie, ponieważ posiadając odpowiednie kompetencje można znaleźć zatrudnienie w dużych korporacjach. Zarobki są nierzadko uzależnione od stażu pracy, a możliwość wpisania w CV zatrudnienia w najlepszych firmach jest mile widziane u kolejnych pracodawców.
Ile zarabia automatyk w Niemczech?
Na dość wysokie zarobki może liczyć automatyk w Niemczech, ponieważ dolna granica wynosi aż 47.000 euro w skali roku. Ile zarabia automatyk w Niemczech zajmujący stanowisko inżyniera? Taka osoba może liczyć na pensje rzędu 59.520 euro w ciągu roku – takie zarobki sprawiają, że wiele młodych ludzi decyduje się na wyjazd do tego kraju. Nikogo nie powinno dziwić, ile zarabia automatyk w Niemczech, ponieważ dostępne tam systemy są maksymalnie zaawansowane. Niezbędna jest zatem zaawansowana wiedza z tego zakresu i ukończone odpowiednie studia. Liczy się zarówno wiedza teoretyczna, jak i praktyczna. Tę drugą można uzyskać podczas stażu, a następnie pełnoetatowego zatrudnienia. W obu przypadkach przydaje się teoria, czyli doskonała znajomość poszczególnych systemów automatycznych.
Automatyk utrzymania ruchu – zarobki
Projektowanie i konstruowanie wielu układów sterowania różnych maszyn to główne obowiązki, które ma automatyk utrzymania ruchu. Zarobki to średnio niecałe 7.000 złotych brutto miesięcznie, co stanowi dość duże wynagrodzenie. Praca automatyków w dziale utrzymania ruchu to także kontrolowanie wykonywania projektów układów i zapewnianie ciągłości produkcji. To drugie jest ogromną odpowiedzialnością. Gdzie może znaleźć zatrudnienie automatyk utrzymania ruchu? Zarobki są zdecydowanie najwyższe w autoryzowanych serwisach, biurach projektowych, dużych zakładach przemysłowych oraz ośrodkach badawczych.
Właściwym miejsce pracy w tym zawodzie jest biuro, ale dość często automatyk musi być obecny podczas montażu danej maszyny. Dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościach ma możliwość i obowiązek nadzorowanie procesów od samego początku do końca. Dopiero uruchomienie i sprawdzenie poprawności działania danej maszyny uzasadnia powrót automatyka na swoje stanowisko. Niejednokrotnie zdarza się konieczność wyjazdu do innego miasta, kraju, jest to wpisane w zawód automatyka utrzymania ruchu. Zarobki są wówczas podwyższane stosownymi dodatkami, dolicza się je do pensji podstawowej. Aby rozpocząć prace w zawodzie automatyka utrzymania ruchu niezbędne jest posiadanie tytułu inżyniera automatyki. Zdobywa się go wyłącznie na kierunkach technicznych, gdzie pozyskuje się wiedzę z zakresu pneumatyki, mechaniki i elektroniki. Ponadto potrzebna jest zaawansowana znajomość języka angielskiego oraz zdolność do zespołowej pracy.