Ile zarabia BHPowiec?

Młode osoby poszukujące swojej zawodowej ścieżki mogą zastanawiać się nad tym, jakie zawody są najbardziej przyszłościowe. Jakiej pracy nigdy nie zabraknie i jakich specjalistów będziemy potrzebować już zawsze? Jednym z takich zawodów jest oczywiście inspektor BHP. Zarobki na tym stanowisku są różne, ale nie należą do najgorszych. Wiele oczywiście zależy od konkretnej osoby i jej sytuacji, ale zdecydowanie jest to kierunek, nad którym warto się zastanowić. Ile zarabia BHPowiec? Jakie zadania stoją przed takim fachowcem? Jak zdobyć taki zawód i ile zarabia technik BHP?

Technik BHP – zarobki i zadania

To, jakie ma technik bezpieczeństwa i higieny pracy zarobki jest w dużej mierze uzależnione od ilości zleceń, jakie otrzymuje. Wbrew pozorom tej pracy jest sporo. Kodeks pracy dokładnie określa, jak często muszą być przeprowadzane szkolenia z BHP na poszczególnych stanowiskach. Takie szkolenie musi przejść każdy nowy pracownik, a także wszyscy pracownicy są zobowiązani przechodzić je co kilka lat, w zależności od stanowisk, jakie piastują. Szkolenia z BHP muszą przechodzić zarówno pracownicy biurowi, jak i pracownicy fizyczni, magazynowi, osoby pracujące w dziale produkcji itp. Można zatem przyjąć, że technik bhp zarobki ma niezłe, zważywszy na to, na jaką ilość pracy może liczyć. Pojedyncze szkolenie zwykle trwa do kilku godzin i jest uzależnione od tego, czy szkoli się grupa pracowników narażonych na czynniki niebezpieczne czy np. pracowników inżynieryjno-technicznych. Takie szkolenia trzeba przeprowadzać w każdej firmie w odstępach kilku lat, dlatego zarobki inspektora BHP nie będą nigdy niskie.

Inspektor BHP – zarobki

Jak widać, zapotrzebowanie na przedstawicieli tego zawodu jest spore, co przekłada się też na to ile zarabia BHPowiec. Istnieje kilka sposobów na to, jak poprowadzić swoją karierę BHPowca. Jedną z nich jest etat w dużej firmie lub korporacji. Bardzo często zdarza się, że jest tam potrzebny na stałe technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarobki takiej osoby zatrudnionej na stałe będą dla firmy bardziej opłacalne niż zatrudnianie za każdym razem zewnętrznej firmy szkoleniowej z zakresu BHP. Wówczas BHPowiec zajmuje się doszkalaniem pracowników tylko w obrębie tej jednej firmy, w której jest zatrudniony. To ile zarabia inspektor BHP pracujący na etacie w danym przedsiębiorstwie jest uzależnione również od tego, czy do jego zadań należy przewidywanie potencjalnych zagrożeń czyhających na pracowników. To, jakie ma technik bezpieczeństwa i higieny pracy zarobki zależy też od tego, w jak dużej firmie pracuje oraz w jakim mieście. Inną możliwością pracy jest działanie w ramach firmy szkoleniowej, jako inspektor BHP. Zarobki w takim miejscu mogą być nieco wyższe, choć zależą z pewnością od ilości doświadczenia oraz zleceń. Na wysokość zarobków w tym przypadku wpływa również rodzaj umowy z pracodawcą. Oczywiście może być to etat, który daje pracownikowi pewne poczucie bezpieczeństwa, ale zarobki instruktora BHP znacząco wzrastają, gdy zdecyduje się on na założenie własnej działalności i współpracę np. na zasadzie B2B. Jednakże to ile zarabia technik BHP nie należy do tajemnic.

Zarobki inspektora BHP na własnej działalności

Tu przed przedsiębiorczą osobą otwiera się mnóstwo możliwości zarabiania pieniędzy. Wiele zależy od kontaktów szczególnie z małymi i średnimi firmami, które szkoleń potrzebują, ale nie opłaca im się ani zatrudnianie dużych firm szkoleniowych ani posiadanie BHPowca na etacie. Jakie ma zatem technik BHP zarobki, jeśli prowadzi własną działalność? Na pytanie na to ile zarabia inspektor BHP na etacie można dość łatwo odpowiedzieć. Takie uśrednione dane są udostępniane w internecie. Otóż zarobki inspektora BHP wykonującego pracę etatową kształtują się na poziomie około 3800 zł netto miesięcznie. Jest to mediana, co oznacza, że 25% osób zarabia mniej, a 25% instruktorów zarabia więcej. Trzeba jednak przyznać, że to ile zarabia technik BHP robi większe wrażenie, gdy przyjrzymy się przedziałowi mediany, a ten wynosi już od 3200 do 4900 zł netto miesięcznie. Jak widać, technik BHP zarobki może mieć naprawdę niezłe. Wiemy już ile zarabia inspektor BHP na etacie. Łatwo domyślać się, że prowadząc własną firmę, zarobki inspektora BHP znacznie wzrastają.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę