Ile zarabia instruktor jazdy konnej?

Każdy miłośnik koni prędzej czy później zadaje sobie pytanie, jakie ma instruktor jazdy konnej zarobki i czy jest to zawód, w który opłaca się zaangażować. Niestety jest to dość szczególna branża, gdzie zarobki niekiedy są bardzo zróżnicowane, a w wielu przypadkach znikome. Nietrudno się jednak domyślać, że na to ile zarabia instruktor jazdy konnej wpływ ma wiele rozmaitych czynników. 

Instruktor jazdy konnej – zarobki i wymagania

Oczywiście większość instruktorów zaczyna od zera. Najczęściej zdobywa praktyki pracując w stajniach jako pomocnicy za niewielkie pieniądze. Niekiedy jest to wręcz praca w ramach wolontariatu, a wynagrodzeniem dla młodych osób, które mogą pozwolić sobie na taką pracę jest sama możliwość zdobywania doświadczenia i obcowania ze zwierzętami. Dopiero kiedy zdecydujemy się na ukończenie profesjonalnego kursu na instruktora jazdy konnej, możemy liczyć na nieco wyższe zarobki. Ile zarabia instruktor jazdy konnej? Taka osoba, zanim zacznie udzielać innym lekcji, najczęściej pracuje jako pomocnik w stajni. Zajmuje się prostymi pracami, takimi jak czyszczenie koni, sprzątanie boksów czy wyprowadzanie zwierząt. Nieliczni szczęśliwcy mogą liczyć wówczas na zarobki rzędu 7 do 12 złotych na godzinę. Nieco lepiej niż pomocnicy stajni zarabiają asystenci jeźdźców dbający o dobrostan zwierząt. Wówczas można liczyć na wynagrodzenia sięgające około 2500 złotych, jednakże zadania na tym stanowisku pochłaniają tak dużo czasu, że trudno wygospodarować coś na własny trening. Minusem jest także fakt, że praca zwykle odbywa się w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie.

Ile zarabia instruktor jazdy konnej

Ile zarabia instruktor jazdy za godzinę?

Zupełnie inaczej prezentują się zarobki instruktora, który ukończył odpowiednie kursy i może samodzielnie prowadzić lekcje jazdy konnej. Jako taki nauczyciel można zarabiać na różne sposoby, jednak trzeba pamiętać o jednym. Najczęściej jest to praca sezonowa. To, ile zarabia instruktor jazdy konnej jest w dużej mierze uzależnione nie tylko od jego doświadczenia, ale też od tego, w jak dużej stadninie pracuje, czy jest ona zlokalizowana w atrakcyjnym turystycznie miejscu i od wielu innych kwestii. Prywatne lekcje jazdy to najczęściej koszt od 70 do 200 złotych. Zdarza się jednak, że kwoty te są wyższe lub niższe. Nie wszystko jednak trafia do kieszeni trenera. Wszystko zależy też od tego, jaką posiada on umowę z daną stadniną. Nie jest to zatem tak do końca miarodajny wskaźnik tego ile zarabia instruktor nauki jazdy za godzinę, ponieważ nie jest to praca etatowa, a sezonowa, a do tego znaczenie ma doświadczenie trenera czy wielkość stadniny.

Instruktor jazdy konnej – zarobki w hipoterapii

Z jednej strony sezonowość tej pracy jest pewnym problemem i sprawia, że trudno jest oczekiwać stałego przypływu gotówki. Z drugiej strony odpowiednie uprawnienia pozwalają na to, by zarabiać także jako hipoterapeuta. Tutaj można już dokładniej sprawdzić ile zarabia instruktor nauki jazdy za godzinę, ponieważ zwykle osoby takie są zatrudniane na zasadzie kontraktu lub innej umowy, w elastycznych godzinach pracy. Hipoterapia często bywa prowadzona nie tylko w prywatnych stadninach, ale też we współpracy ze szpitalami i ośrodkami rehabilitacyjnymi. Dla instruktorów jest to szansa na dodatkowy zarobek, który w tym przypadku do małych nie należy. Ile zarabia instruktor jazdy konnej w hipoterapii? Jest to praca w szczególnych warunkach, z pacjentami w różnym wieku. Często są to dzieci, dlatego instruktor musi posiadać dodatkowe kursy i wykształcenie z pedagogiki specjalnej. Wówczas zarobki stają się już bardziej adekwatne do posiadanej wiedzy, doświadczenia i wykształcenia.

Instruktor jazdy konnej dla jeźdźców

Taki instruktor wcale nie musi być wyłącznie nauczycielem dla początkujących. Wraz z rosnącym doświadczeniem trenera, otwierają się nowe możliwości zarobkowania. Jedną z nich są indywidualne lekcje dla zaawansowanych jeźdźców. Wówczas jest to już bardziej dochodowe zajęcie, które pozwala nie tylko na pracę ze zwierzętami, ale też na osiąganie pewnych sukcesów. Bardziej rozchwytywani instruktorzy prowadzą własną działalność i udzielają lekcji w różnych miejscach. Niektórzy planują też otworzenie swojej stadniny.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę