Wykonywanie zawodu medycznego w dobie trwającej pandemii jest znacznie utrudnione, dotyczy to również diagnostów laboratoryjnych. Zajmują się oni badaniem pobieranych komórek, wśród ich obowiązków znajduje się także badanie poziomu cukru we krwi. Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja, ponieważ przyczynia się do wykrywania wielu poważnych chorób, na przykład nowotworów, cukrzycy i innych schorzeń cywilizacyjnych. Z uwagi na dość duże zainteresowanie młodych ludzi tą profesją, zasadne są pytania: Ile zarabia diagnosta laboratoryjny i jakie minimalne wynagrodzenie diagnosty laboratoryjnego?
Jakie są średnie zarobki diagnosty laboratoryjnego?
Wbrew pozorom diagnosta laboratoryjny nie zajmuje się pobieraniem próbek krwi, czy innych komórek. Jednak spoczywa na nim odpowiedzialność wykonania niezbędnego badania oraz przedstawienie rzetelnego wyniku. Tak naprawdę do wykonania tego zawodu potrzebna jest wytrzymałość na stres, nierzadko presję czasu – dlatego tę profesję dedykuje się głównie pasjonatom. Czasami do rozpoczęcia kształcenia w kierunku diagnostyki zachęcają zarobki, jednak trzeba mieć na uwadze, że na początku kariery mogą one być niższe. Zatem ile zarabia diagnosta laboratoryjny. Średnie zarobki diagnosty laboratoryjnego w przypadku młodszego specjalisty i specjalisty wynoszą 4.480 złotych brutto. Po odliczeniu wszystkich składek na konto pracownika trafia około 3.300 złotych. Na około 100 złotych więcej może liczyć starszy specjalista w zakresie diagnostyki laboratoryjnej. Oczywiście podkreślenia wymaga fakt, że są to średnie zarobki diagnosty laboratoryjnego – mogą one być niższe, lub wyższe.
Zarobki diagnosty laboratoryjnego
Obszar medycyny laboratoryjnej jest dość szeroki, na osobach wykonujących ten zawód ciąży ponadto ogromna odpowiedzialność. W końcu na szali leży zdrowie i przyszłość drugiego człowieka, nie ma miejsca na żadne pomyłki w zakresie przeprowadzonych badań. Od 2001 roku podpisano ustawę, zgodnie z którą zawód diagnosty laboratoryjnego uznano za profesję zaufania publicznego. Aby profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki, niezbędne jest posiadanie właściwego wykształcenie, odpowiedni zakres kompetencji oraz umiejętności w zakresie analityki. W pierwszej kolejności niezbędne jest ukończenie bardzo trudnego kierunku – analityki medycznej, koniecznie na uczelni medycznej. Następnie przychodzi czas na wybór specjalizacji, która zazwyczaj trwa 4 lata. Jej zwieńczeniem jest egzamin specjalizacyjny PES. Reasumując, wyspecjalizowanym diagnostą laboratoryjnym zostaje się dopiero po 9 latach ciężkiej nauki. Zarobki diagnosty laboratoryjnego kształtują się inaczej, w zależności od miejsca świadczenia pracy i stażu na tym stanowisku.
Minimalne wynagrodzenie diagnosty laboratoryjnego
Zasadniczo kandydat na stanowisko diagnosty laboratoryjnego ma do wyboru 13 dziedzin, w której zakresie może zostać specjalistą. Może rozpocząć pełnienie obowiązków w laboratoriach specjalizujących się w badaniach transfuzyjnych, hematologicznych, genetycznych oraz mikrobiologicznych. Zatrudnienie można również znaleźć w stacjach krwiodawstwa, sanepidu oraz medycyny sądowej i patomorfologii. Samo zbadanie otrzymanej próbki to nie wszystko, minimalne wynagrodzenie diagnosty laboratoryjnego obejmuje również obowiązek interpretacji każdego wyniku. Poświadcza się je własnym podpisem oraz wskazaniem numeru prawa wykonywania zawodu, tym samym przejmuje się za to pełną odpowiedzialność. W końcowym etapie wynik trafia w ręce lekarza, ewentualnie pacjenta – ten drugi wariant wówczas, gdy badanie było wykonywane bez skierowania.
Podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych
Praca diagnosty laboratoryjnego wymaga dyspozycyjności, niekiedy zmiany obejmują aż 12 godzin. Niezbędne jest wówczas pełne skupienie, ponieważ od przekazanej informacji od specjalisty w zakresie diagnostyki zależy wdrożenie ewentualnego leczenia i ratowanie zdrowia, życia. Zgodnie z zapowiedziami rządu, na drugą połowę roku 2022 planowane są podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych. Mają one być dość wysokie, co jest całkowicie uzasadnione, biorąc pod uwagę dużą odpowiedzialność i konieczność długich przygotowań do wykonywania zawody. Ile dokładnie wyniesie podwyżka dla diagnostów laboratoryjnych, dowiemy się już wkrótce.