Ile zarabia przewodnik turystyczny?

W zakres obowiązków przewodnika turystycznego wchodzi nie tylko samo oprowadzanie zwiedzających po ciekawych miejscach. Musi on przede wszystkim dobrze znać historię danych punktów na mapie oraz powiązane, ciekawe fakty. Znaczenie ma również znajomość ukształtowania konkretnego terenu, aby powiadomić klientów, w co powinni się wyposażyć. Na wycieczki górskie niezbędne jest  na przykład odpowiednie obuwie, ciepłe i wygodne ubrania. 

Zawód jest z pewnością bardzo ciekawy, ale wielu nurtuje odpowiedź na pytanie: ile zarabia przewodnik turystyczny i od czego to zależy? Zasadniczo poziom wynagrodzeń w tej profesji jest dość wysoki, jednak wiąże się z wieloma i częstymi wyjazdami. Jednak popularność, jaką cieszą się przewodnicy turystyczni powoduje, że wiele osób chętnie kształci się w tym kierunku. Wycieczki organizowane są nie tylko latem, ale również w pozostałe pory roku. Ponadto społeczeństwo woli pozyskać wiedzę o danym terenie od żywego człowieka, niż z informacji udostępnianych w Internecie. To, ile zarabia przewodnik zależy między innymi od regionu, po którym oprowadza klientów, wielkości grup, ich ilości oraz kompetencji, które posiada. Przyjmuje się, że średnie miesięczne zarobki kształtują się na poziomie około 3400 złotych brutto, chociaż zdarzają się zarówno wyższe stawki, jak i niższe.

Przewodnik turystyczny – zarobki

Zarobki przewodnika turystycznego są uzależnione od niektórych czynników, między innymi posiadanych przez niego kwalifikacji i wiedzy. Czy wiesz ile zarabia przewodnik turystyczny? Osoba wykonująca ten zawód zazwyczaj specjalizuje się w określonych obszarach. Biorąc za przykład górskiego przewodnika turystycznego, jego obowiązkiem jest dokładna znajomość przyrody i całej geografii wysokich terenów. Niezbędną umiejętnością jest także odczytywanie sygnałów pogodowych, ponieważ bierze na siebie pełną odpowiedzialność za swoich klientów – ich bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Równie przydatna jest szczegółowa wiedza odnośnie szlaków górskich, które oznaczone są poszczególnymi kolorami mówiącymi o stopniu trudności. Górski przewodnik turystyczny musi ponadto posiadać wiedzę i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrożenia oraz potrafić udzielić pierwszej pomocy. To wszystko decyduje o tym, że średnie zarobki przewodnika turystycznego górskiego wynoszą blisko 4000 złotych brutto na miesiąc. W trakcie trwania sezonu, który zazwyczaj trwa przez całą jesień i zimę, kwoty mogą być wyższe.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Zawodem zbliżonym do przewodnika turystycznego jest pilot wycieczek, często utożsamia się ze sobą obie te profesje. Głównym zadaniem pilota wycieczek jest zapewnianie pełnego bezpieczeństwa w drodze do celu wyprawy. Wykwalifikowany pilot wycieczek dba o to, aby wszystkie zaplanowane punkty konkretnych wypraw, w tym kwestie zakwaterowania i wyżywienia. Obecnie obowiązujące wymagania dla zawodu pilota wycieczek są ograniczone do minimum, co na samym początku wzbudzało ogromne kontrowersje w niemal całej branży. Jednak należy pamiętać, że osoba ubiegająca się na to stanowisko musi posiadać stosowną licencję, można ją zdobyć po przejściu dedykowanych kursów. Poszukując odpowiedzi na pytanie ile zarabia pilot wycieczek trudno jednoznacznie określić wysokość wynagrodzenia. Jest to uzależnione między innymi od tego, czy pilotuje wycieczki krajowe, czy zagraniczne. Znaczenie ma czas trwania wycieczek, średnio jednak jest to wysokość około 2000 złotych netto, po odtrąceniu wszelkich składek. To, ile zarabia pilot wycieczek jest więc kwestią indywidualną i nie zawsze identyczną, co warto wziąć pod uwagę przy ubieganiu się o objęcie stanowiska.

Pilot wycieczek – zarobki. Od czego zależy wysokość wypłaty?

Interesuje Cię zawód pilota wycieczek? Zarobki są zróżnicowane również w zależności od województwa, w którym wykonuje swoje obowiązki. Zdecydowanie najlepszą sytuację finansową mają osoby pilotujące wycieczki na terenie województw mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Wynika to między innymi z doskonale rozwiniętej turystyki na tych obszarach. Są również takie, w których ta dziedzina gospodarki jest w o wiele gorszej kondycji, jednak powinien to być impuls do dalszego doskonalenia swoich umiejętności i kompetencji. Otwartość na zmianę miejsca zamieszkania, nieustanny rozwój może z powodzeniem zwiększyć stawkę pilota wycieczek. Zarobki w tym zawodzie są więc zróżnicowane. Zazwyczaj to, ile zarabia przewodnik turystyczny, czy zarobki pilota wycieczek jest jednym z kryteriów decydujących o zainteresowaniu tym zawodem. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę