Indykator CO2 do akwarium – czym jest i jak go wybrać. Odpowiadamy!

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką dopiero poznają akcesoria, które wykorzystuje się do domowej hodowli ryb. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, z pewnością natrafiłeś na urządzenie, jakim jest indykator CO2. Do czego służy ten przyrząd oraz czym kierować się, wybierając go do swojego akwarium? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Badanie poziomu dwutlenku węgla w akwarium jest bardzo ważne. Początkujący akwaryści, którzy nie są jeszcze doświadczeni, docenią właściwości niewielkiego urządzenia, jakim jest indykator CO2. To niewielkie akcesorium gwarantuje stały monitoring stężenia dwutlenku węgla w wodzie, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia Twoich okazów. Ten artykuł zawiera najważniejsze informacje, jakie powinieneś wiedzieć na temat indykatora CO2.

Czym jest indykator CO2 do akwarium?

Rośliny, znajdujące się w akwarium, potrzebują dwutlenku węgla do odżywiania się. Dzięki procesowi fotosyntezy akwariowa flora, jako skutek uboczny przetwarzania CO2, produkuje tlen, który jest natomiast niezbędny rybom do przeżycia. Z tego względu bardzo ważne jest monitorowanie poziomu CO2 w akwarium. Niedobór dwutlenku węgla szkodzi roślinom, natomiast nadmiar negatywnie wpływa na funkcjonowanie zwierząt żyjących w akwarium.

Niepozorny przyrząd, jakim jest indykator CO2, to bardzo ważny element każdego akwarium. Służy akwarystom do mierzenia stężenia dwutlenku węgla w wodzie, dzięki czemu są oni w stanie zareagować na anomalie związane z poziomem CO2 w odpowiednim momencie. Odczytywanie wyników za pomocą indykatora dwutlenku węgla jest możliwe dzięki płynowi AQG, który w zależności od stężenia CO2 w wodzie zmienia kolor na:

  • niebieski – za mało CO2,
  • zielony – optymalna ilość CO2,
  • żółty – za dużo CO2.

Obserwowanie poziomu dwutlenku węgla oraz dbanie o jego optymalny poziom pozwala uniknąć „przyduchy” w akwarium, czyli za małej ilości tlenu w wodzie.

Indykator CO2 – jak go zamontować?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje indykatorów CO2 – montowane za pomocą przyssawki oraz te, które umieszcza się w akwarium, wieszając je na haczyku. Indykator CO2 z przyssawką jest o wiele bardziej uniwersalny – można przymocować go w każdym akwarium. Indykator na haczyku, poprzez sposób jego montażu umieszcza się tylko i wyłącznie w otwartym akwarium.

Urządzenie do pomiaru poziomu CO2 z przyssawką mocuje się w dobrze widocznym miejscu tak, aby w łatwy sposób można było odczytać z niego pomiar. Bąbelki dwutlenku węgla wydobywające się z dyfuzora mogą zniekształcić wynik, dlatego niezwykle istotne jest, aby umieścić indykator CO2 po przeciwnej stronie akwarium.

Gdzie kupić indykator CO2?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby kupić dobrej jakości indykator CO2, który posłuży Ci przez lata, udaj się do specjalnego sklepu, który swój asortyment kieruje do posiadaczy domowych akwariów. W Twojej okolicy nie ma takiego miejsca? Skorzystaj z oferty dostępnej w Internecie! Sprawdzony sklep akwarystyczny online zapewni Ci najwyższą jakość produktów z dostawą do drzwi.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę