Jak długo rośnie broda?

Niezależnie od tego, czy zapuszczasz brodę po raz pierwszy, czy zaczynasz od nowa, prawdopodobnie zadasz sobie pytanie „ jak długo rośnie broda?”. Mowa tutaj  o zapuszczeniu pełnej brody i jego etapach, prawda jest taka, że ​​jest to częste pytanie z nieuchwytną odpowiedzią.

Wiele czynników wpływa na stan Twojej brody i na to jak długo ona rośnie, jakie jest tempo jej wzrostu. Przyjrzyjmy się procesowi, temu jak on zachodzi i rzeczom, które na niego wpływają.

Jak długo rośnie broda?

Po pierwsze, omówimy ogólny proces i etapy wzrostu brody, które wpływają nie tylko na tempo wzrostu, ale także na grubość i ogólny stan zdrowia. Zacznijmy od czynników, które wpływają na wzrost brody.

  • Średni wzrost brody wynosi około 1cm miesięcznie.
  • Broda nigdy nie wyrośnie dłużej niż po sześciu latach pełnego wzrostu.
  • O tym jak długo rośnie broda, można oscylować, że od około dwóch do czterech miesięcy, chociaż zależy to od mężczyzny. Podczas gdy jedna osoba może doświadczyć wzrostu 2cm w ciągu miesiąca, ktoś inny może mieć mniej niż 1cm wzrostu.
  • Szybkość wzrostu brody zależy od wielu czynników. Wiek i genetyka odgrywają kluczową rolę.
  • Większość mężczyzn doświadcza największego wzrostu brody w wieku od 25 do 35 lat, chociaż różni się to w zależności od osoby.
  • Testosteron to hormon, który napędza wzrost brody bardziej niż jakikolwiek inny czynnik.

Ile rośnie broda?

Dla większości mężczyzn prosta odpowiedź na to ile rośnie broda to czas od dwóch do sześciu miesięcy. W tym przypadku genetyka odgrywa ważną rolę w procesie wzrostu brody, podobnie jak wiele innych czynników, ale większość mężczyzn będzie nosić pełną brodę po sześciu miesiącach wzrostu, a wielu znacznie wcześniej.

Prosta czynność polegająca na odłożeniu golarki i zrobieniu wszystkiego, co w twojej mocy, aby nie dotykać jej rękami, zapewni, że ​​twoja broda osiągnie pełny etap wzrostu w odpowiednim czasie. Przycinanie i kształtowanie opóźni proces i wypaczy ramy czasowe, w których możesz wyhodować pełny zarost. 

Etapy zapuszczania brody

Etapy zapuszczania brody składają się z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu, z których wszystkie wpływają na włosy androgenne, czyli włosy na twarzy.

  • Anagen to faza wzrostu, w której włosy rosną około 1 cm na miesiąc przez okres od dwóch do siedmiu lat. Ten etap zapuszczania określa, jak długo będzie rosła broda. Mężczyźni, którzy czują, że ich broda nie wyrasta poza określoną długość, mają krótszą fazę anagenu Z biegiem czasu faza anagenu zmniejsza się i wpływa na siłę włosów, dlatego tak ważne jest, abyś poprzez styl życia i odpowiednią pielęgnację dostarczał brodzie niezbędne składniki odżywcze.  
  • Katagen to faza przejściowa, która trwa od dwóch do trzech tygodni.  Teraz, gdy już nie rośnie zarost, włosy przechodzą proces, który odcina je od dopływu krwi.
  • Telogen to faza, która trwa około trzech miesięcy. Mieszek włosowy jest teraz całkowicie nieaktywny i czeka na zastąpienie przez świeże włosy w fazie anagenu. Około 6% do 8% włosów na twojej brodzie będzie w dowolnym momencie w fazie telogenu, dlatego zauważysz wypadanie włosów podczas czesania lub drapania.

Większość osób zastanawia się dlaczego mężczyznom wyrasta broda, a kobietom i dzieciom nie. I dlaczego niektórym mężczyznom łatwiej wyrasta zarost niż innym. 

Ma to związek z testosteronem, który ma wpływ na to jak długo będzie rosła broda. Mieszki włosowe reagują agresywnie na testosteron, a mężczyźni naturalnie wytwarzają więcej testosteronu niż kobiety i dzieci. Niektórzy mężczyźni wytwarzają również więcej testosteronu niż inni. 

Możliwe jest zwiększenie produkcji testosteronu poprzez ćwiczenia o wysokiej intensywności, spożywanie białka, tłuszczu i węglowodanów, dobry sen i przyjmowanie witaminy D.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę