Jak nauczyć się cierpliwości? Wskazówki i porady

Według Wikipedii dokładna definicja cierpliwości to „ stan wytrwałości w trudnych okolicznościach, który może oznaczać wytrwałość w obliczu opóźnienia lub prowokacji bez negatywnego działania na irytację czy złość „  w tym przypadku myślę, że bardziej spodoba Ci się moja prostsza definicja.

Uważam, że cierpliwość to po prostu  zdolność do tolerowania i wytrwania w trudnych chwilach. Jest to  umiejętność zachowania spokoju i jasnego myślenia w chwilach stresu, a praktycznie mówiąc, jest to umiejętność czekania bez irytacji lub niepokoju. Zatem jak nauczyć się cierpliwości? W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czy cierpliwość popłaca?

Cierpliwość jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu i dlatego powinieneś włożyć dużo wysiłku w  naukę opanowania tej umiejętności. A jeśli chcesz odnieść sukces we wszystkich obszarach swojego życia, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby stać się osobą bardziej cierpliwą, dlatego warto dowiedzieć się jak nauczyć się cierpliwości. Oto 3 główne korzyści, które uzyskasz, zwiększając swoją cierpliwość:

Lepsze podejmowanie decyzji

Ucząc się, jak być bardziej cierpliwym, będziesz lepiej podejmować decyzje. Będzie trochę czasu na to, aby ocenić każdą sytuację i zrozumieć, że pochopne decyzje nigdy nie są korzystne. Twoje szanse na popełnienie dużego błędu zmniejszą się, ponieważ nauczysz się tego jak unikać pośpiesznego podejmowania decyzji.

Cierpliwość jest cnotą. Cierpliwość nie oznacza braku działania, jest to raczej „wyczucie czasu”, w którym czeka się na odpowiedni moment na działanie we właściwy sposób.

Mniejszy stres

Stając się bardziej cierpliwym, znacznie zmniejszysz stres w swoim życiu. Zaczniesz rozumieć, że niektóre rzeczy trwają dłużej niż inne i że czekanie, aż coś się wydarzy, nie zawsze jest złe. Przekonasz się, że gdy staniesz się bardziej cierpliwy, automatycznie zaczniesz odczuwać mniejszy stres, złość i przytłoczenie w trudnych sytuacjach.

Lepsze relacje

Stając się bardziej cierpliwym, staniesz się bardziej elastyczny i zrozumiesz domniemane błędy lub niedociągnięcia współmałżonka lub przyjaciół. Pomoże Ci to stworzyć bardziej intymne więzi, a także zbudować mocne podstawy do długotrwałych relacji. Cierpliwość i wytrwałość mają magiczny efekt, przed którym znikają trudności i przeszkody. 

Jak nauczyć się cierpliwości? Wskazówki

Zawsze podkreślam, że aby naprawić lub rozwiązać problem, należy najpierw go całkowicie zrozumieć. Dlatego zanim nauczysz się, jak stać się bardziej cierpliwym, musisz zdać sobie sprawę, skąd bierze się twój obecny poziom cierpliwości.

Styl  radzenia sobie,  którego nauczyłeś się jako dziecko, jest generalnie taki sam w późniejszym dorosłym życiu. Jeśli przeżyłeś sytuację, w których głośne kopanie i krzyczenie spowodowało, że twoi rodzice zapadli się i pozwolili Tobie na to, prawdopodobnie zacząłeś z początkowym niskim poziomem cierpliwości. Z drugiej strony, jeśli Twoi rodzice byli stanowczy, prawdopodobnie rozwinąłeś inny sposób myślenia w obliczu niedogodności i prawdopodobnie zacząłeś od wyższego poziomu cierpliwości. W miarę jak dorastałeś w życiu, Twoje interakcje z ludźmi określały twoją cierpliwość.

Jak być bardziej cierpliwym?

Wreszcie jesteśmy tutaj po to aby się dowiedzieć jak nauczyć się cierpliwości. Podane niżej strategie pomogą ci uformować się w osobę bardziej cierpliwą i swobodną.

W cierpliwości chodzi o perspektywę i to, jak patrzysz na daną sytuacje. Na przykład, jeśli spóźnisz się na autobus, nie skupiaj się na negatywach, ale kładź nacisk na pozytywne rzeczy, takie jak spacer na świeżym powietrzu. Postaraj się więc nadać temu co robisz, pozytywne podejście. Przekonasz się, że nie tylko zmniejszysz napięcie, ale staniesz się dużo szczęśliwszą osobą. Zawsze zmieniaj negatywną sytuację w pozytywną.

Zmień swoje nastawienie

Większość ludzi zmagających się z cierpliwością nigdy nie może odpowiedzieć na to pytanie. Dlaczego się tak spieszysz?

Uświadom sobie, że nawet jeśli coś wydarzy się kilka sekund lub nawet kilka minut później, nic się nie stanie  (jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie lub członków Twojego zespołu niezwykłej punktualności, to zupełnie inny temat, zakres tego artykułu dotyczy bardziej życia codziennego) zadanie będzie wykonane i wszystko nadal będzie działać. Staraj się zachować otwartą perspektywę i nie stresuj się.

Cierpliwość jest cnotą

Przede wszystkim po prostu zrelaksuj się i weź głęboki oddech. Powolne, głębokie oddechy mogą pomóc uspokoić umysł i ciało. To najłatwiejszy sposób na złagodzenie wszelkich niecierpliwych uczuć, których doświadczasz. Jeśli oddychanie nie pomaga, uważam, że spacer, który oczyści umysł, może być pomocny w ponownym skupieniu się na tym, co ważne. Chodzi o to, aby każdego dnia znaleźć trochę czasu na dekompresję. 

Cytaty o cierpliwości

Oczywiście nie jest to wskazówka sama w sobie i nie odpowiedzą Ci na pytanie jak nauczyć się cierpliwości, ale uważam, że cytaty mają w sobie moc. Oto niektóre z moich ulubionych cytatów o cierpliwości, które pozwolą Ci zrozumieć, że ta umiejętność nie jest czymś nowym, ale cierpliwą osobę zawsze szanowano i postrzegano jako osobę odnoszącą sukcesy w całej historii ludzkości.

  • Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości . Carlos Ruiz Zafón
  • Anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły.  Aleksander Kumor
  • Cierpliwość jest podporą słabych, niecierpliwość ruiną mocnych. Charles Caleb Colton
  • Nigdy nie trać cierpliwości – to jest ostatni klucz, który otwiera drzwi. Antoine de Saint-Exupéry
  • Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie. Jan Jakub Rousseau
  • Gdzie jest cierpliwość i pokora, tam nie ma ani gniewu, ani zamętu.  św. Franciszek z Asyżu
  • Cierpliwość jest niezbędnym składnikiem geniuszu. Benjamin Disraeli

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę