Definicja i przykłady faux pas – co to znaczy?

Jak dużo by się o tym nie pisało, nie ma takiego dnia, w którym nie spotkalibyśmy na ulicy osoby popełniającej rażące w oczy modowe faux pas. Przecież nie chodzi tu tylko o to, by nie zostać wyśmianym. Znaczenie dobranego stroju oraz kultura przeważa o tym, jak odbiera nas otoczenie.

Fo pa jak się pisze?

Trzeba sobie jednak zadać pytanie co to znaczy faux pas i jaka jest jego definicja? Faux pas jest wyrazem nieodmiennym pochodzenia języka francuskiego. Oznacza to, że to właściwa forma, chociaż czasami zadaje się pytania jak się pisze wyrażenie fo pa, to jest to tylko wymowa i zapis fonetyczny, który nie jest dopuszczalny. Do synonimów faux pas zalicza się słowa nietakt, wtopa i gafa.

Faux pas co to znaczy?

Co to znaczy faux pas? Jest to popełniona  niezręczność, nieobycie, niestosowność lub popełnienie gafy w towarzystwie. Fopa i nietakt to jest na ogół nieumyślne i popełnione w towarzystwie zachowanie, które wynika z nieznajomości i przez co narusza to niepisane zasady danej społeczności.

To, co w naszym kraju uznane będzie za normalny i znaczy zwyczajny gest oraz ubiór , w innym może oznaczać coś zupełnie odwrotnego. Jakie gesty i style ubioru mogą obrazić mieszkańców krajów, do których podróżujemy, warto sprawdzić już przed wylotem. W końcu nikt z nas nie chce nikogo urazić co nie znaczy, że o taką pomyłkę nietrudno.

Dobrze dobrane ubrania znaczą i sprawiają, że w pracy jesteśmy postrzegani jako wiarygodni oraz kompetentni. Wyprasowane, zadbane, czyste ciuchy to podstawa estetyki. I nie ważne, czy wychodzi się ze znajomymi, czy spędza się ten czas w domu. Przecież żadna z dziewczyn nie chce spędzać wolnego wieczoru wtulając się w Twój nie do końca świeży sweter.

Faux pas przykłady z życia

W wielu miejscach i firmach obowiązuje ścisły dress code. Jednak nawet jeśli zasady ubioru nie są z góry ustalone i możemy ubierać się swobodniej, pamiętajmy o tym aby nigdy nie zakładać na siebie ciuchów niewyprasowanych i nie świeżych, jest to przykład faux pas którego należy unikać jak ognia.

Wiadomo, mężczyźni lubią, albo nie lubią nosić paska. Zakładając dres unikamy w ten sposób problemu.  W przypadku spodni do garnituru oraz jeansów, tutaj już występuje konieczność założenia paska. Nie chodzi tylko o to, aby spodnie nie spadały. Przykładem faux pas w przypadku założonych spodni jest to gdy bez paska często naciąga się wysoko nad pępek, co wygląda niechlujnie.

W Polsce wciąż najpopularniejszym kolorem garnituru jest czarny. Nie ma w tym nic dziwnego, dopóki garnitur nie znosi się lub nie pojawi się na nim kurz i wiele innych drobinek. Często można usłyszeć w sklepie odzieżowym, że czarny kolor jest najbardziej uniwersalnym kolorem. Jest to kolejny faux pas i przykład nietaktu. Pamiętaj, że głęboka czerń nie skomponuje się dobrze z każdym typem karnacji. Czerń sprawia, że wygląda się bladziej niż w rzeczywistości, a po dniu ciężkiej pracy lub egzaminów dodatkowo pogłębia efekt zmęczenia na twarz.Gruby portfel wystający z tylnej kieszeni spodni to przykład faux pas którego należy unikać. Nie wiem, czy chcesz pochwalić się jego zawartością, czy dać okazję ulicznemu złodziejowi. Przykładem odpowiedniego miejsca dla portfela może być podręczna saszetka.

Wymienione przykłady faux pas z pewnością przytrafiły się każdemu z nas. Nie da się przeżyć życia tak, by uniknąć krępujących chwil. Być może udało Wam się kiedyś wyjść z twarzą z takiej krępującej sytuacji?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

3 thoughts on “Definicja i przykłady faux pas – co to znaczy?

  1. Odniosę się do tego „Fo pa jak się pisze?” byłem kiedyś świadkiem jak pewna osoba napisała fou pa. Czasami mam wrażenie, że ludzie piszą tak bo im jest po prostu wygodniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę