Jak się ubrać na pogrzeb?

Pogrzeb to bardzo trudne wydarzenie, na którym przeważają negatywne emocje, jak smutek, żal, rozpacza, samotność, przygnębienie. Uroczystość pogrzebowa ma podniosły charakter. W tym dniu należy okazać szacunek zmarłemu i jego bliskim. Możemy to zrobić nie tylko przybywając na pogrzeb, kupując wieniec i zapalając znicz, ale także przez swój ubiór. Odpowiedni dress code wyrazi solidarność z rodziną pogrążoną w żałobie, a także stosunek do zaistniałej sytuacji. W ubiorze mężczyzny nie liczy się tylko czarny kolor, ale także krój stroju. W tym artykule dowiesz się, jak się ubrać na pogrzeb, czy istnieje moda pogrzebowa, jaki strój na pogrzeb latem będzie najbardziej komfortowy i elegancki, jak powinien wyglądać ubiór męski na pogrzebie, i jaka koszula będzie odpowiednia.

Ubiór męski na pogrzebie

Styliści twierdzą, że ubiór męski na pogrzebie powinien zarówno wyrażać klasę, elegancję, a jednocześnie skromność. Tak uroczystość nie jest rewią mody, dlatego też nie należy w tym dniu eksperymentować, czy szukać wyszukanych dodatków. Powinieneś iść w myśl zasady – elegancja i prostota w jednym. Strój pogrzebowy powinien być w tonacji smart lub smart casual. Co to znaczy? Możesz wybrać stylizację elegancką, jednocześnie nie zakładając krawata, ale pamiętając o białej koszuli, garniturze i odpowiednich butach typu derby, czy oksfordy. Ubiór męski na pogrzebie jest istotny, ponieważ wyraża on żal i solidaryzuję się z rodziną zmarłej osoby. Pamiętaj, żeby kierować się zasadą ubioru formalnego – lepiej być zbyt eleganckim i pójść w klasykę, niż ubrać się nieodpowiednio w zbyt luźne, o nieodpowiedniej kolorystyce, kroju odzieży. Jednym z przykładów na niedopasowany ubiór męski byli żałobnicy na pogrzebie Olgi Jackowskiej, znanej jako Kora. Część mężczyzn wybrała się na pogrzeb w hawajskich koszulach, które bardziej sugerowały, że żałobnicy wybierają się na plażę, niż na tak podniosłą uroczystość. W takim dniu lepiej zachować zdrowy rozsądek i spróbować nie zwracać na siebie uwagi w taki sposób, ponieważ taki ubiór bardzo rozprasza uczestników pogrzebu. Niedbałe podejście do ubioru męskiego na pogrzeb, jest nieodpowiednim i niedopuszczalnym zachowaniem ze strony uczestnika uroczystości. Obecni na pogrzebie, zamiast wspominać zmarłego, będą rozpraszani przez niestosowny strój. Myślimy, że teraz już wiesz, jaki ubiór męski na pogrzeb będzie odpowiedni. W dalszej części artykułu dowiesz się szczerzej, jak się ubrać na pogrzeb, jaka koszula będzie pasowała do tej uroczystości.

Jak się ubrać na pogrzeb – jaka koszula?

Jeśli zakładasz garnitur, to koniecznością będzie założenie białej koszuli. Dopuszczalne jest także założenie czarnej lub grafitowej koszuli. Niektórzy mężczyźni w taki sposób chcą utrzymać żałobny charakter. Jednak pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie biała koszula. Dobrze będzie, jeśli kołnierzyk koszuli będzie szerszy, ponieważ łatwiej będzie go schować pod marynarkę. Kolejną złotą zasadą tego, jak się ubrać na pogrzeb jest to, że odzież zawsze powinna być czysta i wyprasowana. Stan Twojego outfitu ma również ogromne znaczenie. Uwierz, że plamy, powyciągana, wygnieciona koszula także potrafi rozpraszać. Warto pamiętać, że ubranie na uroczystość pogrzebową powinno mieć odpowiednio dobraną kolorystykę. Najbliższa rodzina idąca w orszaku żałobnym, podążającym za trumną zmarłego powinna w całości być ubrana na czarno. Jednak w przypadku męskiego ubioru, całościowa czarna stylizacja nie będzie faux-pas. Czerń to najbardziej odpowiedni kolor żałobny. Nic się jednak nie stanie, kiedy nie będziesz posiadał czarnego garnituru i założysz czarny, czy grafitowy. Unikać należy rzucających się w oczy, jaskrawych kolorów. Ubiór powinien być w stonowanej kolorystyce, w chłodnych, ciemnych barwach. Jedynie koszula powinna być biała. Pamiętaj, że klasyka w takich momentach sprawdza się najlepiej. Czy istnieje coś takiego jak moda pogrzebowa? Tego dowiesz się w następnym akapicie. Wspomnimy również, jaki strój na pogrzeb latem będzie najbardziej komfortowy i odpowiedni.

Moda pogrzebowa – jaki strój na pogrzebie latem?

Istnieje pojęcie trendów w modzie pogrzebowej. Myślimy, że powstało to po to, aby zapobiec wpadkom i niestosownością ubioru. Wcześniej wspomnieliśmy już, że styl smart lub smart – casual będzie najlepszy i tak też nakazuje moda pogrzebowa. Czarny garnitur i biała koszula to najodpowiedniejsze rozwiązanie na taką uroczystość. Jaki strój na pogrzebie latem? Niestety mężczyźnie nie mają w tej materii większych możliwości, ponieważ nie ma jednocześnie eleganckiego i bardzo komfortowego na upalne dni garnituru. Możesz jedynie wybrać garnitur i koszule z bardziej przepuszczalnych, mniej potliwych materiałów. Możesz wybrać marynarkę z dwoma guzikami, prostymi klapami i rozcięciami z tyłu marynarki, bądź też postawić na angielską modę pogrzebową i wybrać marynarkę z dwoma rzędami guzików i spodniami w kant bez zakładek. Formalne uroczystości i lato niestety nie kojarzy się dobrze z komfortem. Przez te kilka godzin musimy postawić na piedestale elegancję i zachowanie kultury (ubiór także ją wyraża), aniżeli komfort.

Moda pogrzebowa nakazuje, aby materiał garnituru był gładki bez połysku. Nawet jeśli materiał będzie czarny, ale posiadał będzie prążki, czy kratkę, niespecjalnie sprawdzi się na pogrzebie. Wzorzyste garnitury sprawdzaj się bardziej w codziennych wydarzeniach. Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę i nie zakładać smokinga. Przesadna elegancja, także wyłania się tłumu i rozprasza uczestników. Jeśli w Twojej szafie znajduje się tylko czarny smoking albo ciemna marynarka i ciemne spodnie to wybierz drugi zestaw.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę