Mucha dla mężczyzny jest swoistym znakiem elegancji. Jest on ważnym elementem formalnego ubioru, ponieważ podkreśla on świadomość mężczyzny, który sprawia wrażenie bardziej eleganckiego oraz wyszukanego. Bywa tak, że muszka jest dla jednych wyzwaniem z tego względu, że wymaga ona pewnych umiejętności tego jak zawiązać muchę. Z kolei dla innych mucha jest alternatywą do popularnego krawata. W poniższym wpisie chcielibyśmy wam pokazać piękno męskiej elegancji, w którym ważnym dodatkiem jest mucha. Ponadto odkryjemy zalety z noszenia muszki oraz pokażemy, że tak naprawdę zawiązanie muchy nie jest takie trudne jak się wydaje.
Jak wiązać muchę?
Ciekawostką jest fakt, że mucha przekształciła się z chustki, którą dawniej zawiązywano we wstążeczkę pod samą szyją. Ta metoda wiązania była popularna jeszcze w połowie XIX wieku. Jednak z czasem chusty te stawały się coraz mniejsze i smukłe aż do momentu, kiedy wyglądem przypominały obecne muchy. Od lat 70-tych ubiegłego wieku dokonano minimalnych modyfikacji pod kątem kształtu.
Niegdyś mucha była w posiadaniu, każdego Pana Młodego. Tak jak obecnie białe suknie wyróżniają spośród tłumu Pannę Młodą, tak mucha miała za zadanie wyróżnić Pana Młodego. Aktualnie mucha jest okazjonalnie zakładana, mimo wszystko wciąż cieszy się sporą popularnością i jest ikoną elegancji oraz stylu. Dobrze dopasowana mucha stanowi formalny charakter Twojej stylizacji i najczęściej zakładana jest na ślubach. Otrzymany efekt wizualny bywa wyśmienity, tylko należy wiedzieć jak wiązać muchę. Mucha jest zakładana głównie do garnituru przez pewnych siebie mężczyzn, którzy cenią sobie styl i lubią wyróżniać się z tłumu. Mucha do garnituru, ma to do siebie, że może być uszyta z różnego rodzaju tkaniny, w różnych kształtach, wzorach oraz kolorach. Ze względu na olbrzymi wybór much, czasami stajemy przed trudnym wyborem tej właściwej a tym bardziej na ważny dzień jakim jest wesele. W Polsce znajduje się mnóstwo firm, które specjalizują się w produkcji much. Jednym z nowości jakie weszły na rynek są muchy drewniane, które zaskakują swoim wyglądem.
Jak zawiązać muchę do garnituru?
Odpowiednie wiązanie oraz zakładanie muszki do garnituru, tak samo jak w przypadku wiązania krawatów nie jest wcale taką prostą i oczywistą rzeczą, jeżeli zabierasz się za to pierwszy raz. Przygotowujesz się na formalne spotkanie albo przyjęcie i nagle zdajesz sobie sprawę, że spadła na Ciebie konieczność założenia muchy. Po chwili zadajesz sobie pytanie jak zawiązać muchę do garnituru, ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie wiązałeś muchy. Nic straconego, w tym momencie przychodzimy z pomocą i wyjaśnimy jak krok po kroku zawiązać muchę. Tak naprawdę wiązanie muchy przypomina wiązanie sznurówki w butach, a sama zasada jest dosyć prosta.
- Zacznij od tego aby zawiesić muchę na szyi w taki sposób aby prawa strona była dłuższa.
- Następnie skrzyżuj lewą oraz prawą stronę muszki.
- Przełóż dołem prawy koniec i rozłóż go na lewym ramieniu a potem zaciśnij węzeł.
- Ukształtuj lewą stronę na wzór muchy.
- Przełóż prawy koniec nad uformowaną wcześniej muchą i niech wisi swobodnie.
- Złap razem odwiniętą muszkę.
- Przełóż prawy koniec przez otwór, który powstał pod spodem.
- Ukształtuj muszkę.
Powyższa ilustracja pokazuje metodę tego jak wiązać muchę, i na pierwszy rzut oka wydaję się ona bardzo prosta. Jednak tak naprawdę należy w tym przypadku zwrócić uwagę na drobiazgi oraz szczegóły takie jak jakość wykonanego węzła, która wyznacza to jak utworzy się sylwetkę pomiędzy połówkami muszki, i to w jaki sposób jest uformowany. W nawiązaniu do tego można spotkać nazwę angielskiej muszki wiązanej inaczej zwaną freestyle i nie bez powodu. Należy również pamiętać o tym aby prawidłowo dobrać rozmiar muchy. Większość z nich umożliwia elastyczne dopasowanie do obwodu szyi. Jednak gdy muszka okaże się być za krótka, to nie będzie możliwości jej zawiązania. Z kolei gdy będzie za długa to nie będzie ona wyglądać estetycznie, wręcz przeciwnie uzyskamy odwrotny efekt. Te czynniki mają istotny wpływ na to jak wiązać muchę, dlatego pamiętaj, że dobrze dobrana oraz zawiązana mucha powinna skupiać się pomiędzy zewnętrznymi końcówkami oczu oraz konturem twarzy.
Jak zapiąć muchę?
Bez wątpienia mucha wiązana, ma charakter najwyższego stopnia elegancji męskiej porównywalnego do garnituru czy smokingu ubieranego na specjalne okazje. Jednak dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z noszeniem wyrafinowanych ozdób jakimi są muchy, powinny zacząć od much, które są wiązane fabrycznie. Muchy zapinane, są obecnie najpopularniejsze przez wgląd na to, że całkiem efektywnie się prezentują i są dość łatwe do założenia oraz zapięcia. Zatem jak zapiąć muchę? Poniżej krok po kroku wyjaśniamy jak to zrobić.
- Przygotuj muchę , a następnie rozłóż ją na gładkiej powierzchni.
- Złap dłuższy koniec muchy (ten, który jest pokryty od strony wewnętrznej perforowaną taśmą) a następnie umieść metalowe uchwyty w jednym z otworów. Należy użyć ten, który umożliwi Ci otrzymanie optymalnego obwodu.
- Przeciągnij metalowy uchwyt muchy na koniec.
- Połącz metalowe końcówki.
- W przypadku gdy okaże się, że mucha jest za ciasna albo zbyt obszerna możesz poluzować ją oraz odpiąć metalowe elementy i powtórzyć ponownie czynność od drugiego kroku tym razem wybierając inny otwór.
Jeżeli jesteś początkujący, to mucha zapinana stanowi idealne rozwiązanie. Nie ukrywam, jest to bardzo wygodna opcja w użytkowaniu. Tak naprawdę nie wymaga ona dużego wysiłku a wystarczy kilka chwil, które sprawią , że możesz w pełni cieszyć się elegancką oraz taktowną stylizacją. Do tego wszystkiego nie zapomnij o pozostałych ważnych dodatkach takie jak stylowe poszetka albo dobrze dopasowana koszula.
Nie jestem fundamentalistą, jak mi się muszka podoba mogę założyć też zapinaną. Ale największą słabością polskich muszek zapinanych jest właśnie sposób zapinania i regulowania obwodu kołnierzyka. Zwykle są tandetne i niewygodne w porównaniu z zachodnimi.
Osobiście mi łatwiej zawiązać muchę bez lustra, bo się gubię ze stronami. A zdjęcia instruktażowe obracam – kładę książkę „do góry nogami” i wtedy jest super łatwo zaczaić ruchy tego jak zawiązać muchę (bo jak długo chodzę bez muchy, to mi się nieco miesza węzeł i zaglądam do ściągawki).
Z podziwem czytam poruszane tutaj tematy i powiem szczerze -teraz wiem, że mam marne pojęcie o prawdziwym męskim stylu i zasadach, które należy stosować.
Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i rzetelne opinie.