Najlepsze książki science fiction

Ciężko jest stwierdzić, czym właściwie jest dobra książka. Od kiedy czytanie i pisanie zostało rozpowszechnione, a te umiejętności przestały być umiejętnościami ograniczonymi wyłącznie dla pewnych warstw społecznych, powstały niezliczone ilości książek. Nawet, gdyby komuś udałoby się przeczytać je wszystkie, pod uwagę trzeba wziąć, że każdy ma inny gust, dlatego też ocena każdej z nich byłaby zupełnie subiektywna. By jakoś zaklasyfikować konkretne książki, stworzono podział na gatunki, które można podzielić jeszcze drobniej. Jednym z najpopularniejszych gatunków książek ostatnich lat, jest science fiction, które w popularnej kulturze jest przekształcane w skrót SF. Obok gatunku fantasy, SF jest szczególnie popularne wśród młodych, choć nie można powiedzieć, że jest to gatunek, który przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla jednej grupy wiekowej. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci science fiction zaciekawiało, a także inspirowało nowe pokolenia, nie tylko do zagłębiania się w czytanie, ale także do zagłębiania się w naukę. Nie da się ukryć, że jest to gatunek, który może powodować, że zaczynamy się zastanawiać nad tym jak właściwie będzie wyglądała przyszłość, a także jakie zasady będą nią kierować. Popularnym w science fiction tematem fabuły często są podróże w czasie, czy też podróże przez kosmos, co wzbudza w czytelnikach zaciekawienie, a także chęć, by odkrywać, co tak naprawdę stoi za wrotami przyszłości i czego powinniśmy się spodziewać. Istnieją niepojęte ilości książek SF, które zainspirowały muzyków do pisania piosenek, a także reżyserów i scenarzystów do kręcenia filmów. Czasem do gatunku SF możemy zaliczać niektóre komiksy, dlatego też kino rozrywkowe można uznać w zdecydowanej większości za kino gatunków science fiction i fantasy. Większość najbardziej cenionych książek SF została prędzej czy później przeniesiona na ekran, czy to jako film, czy to w postaci serialu. Ciężko jest jednak powiedzieć, które książki science fiction są najlepsze, jednak pewne ciekawe powieści, które stały się już klasykami, z pewnością pomogą nam zrozumieć sedno tego gatunku, tak, byśmy sami mogli zdecydować, co podoba nam się najbardziej.

Ranking najlepszych książek science fiction

Wiele osób stara się stworzyć ranking najlepszych książek science fiction, jednak nie jest to zadanie tak proste, jak mogłoby się wydawać. Opinie ludzi są bardzo subiektywne, toteż trudno byłoby stworzyć jednomyślną, wspólną listę najlepszych i najgorszych książek danego gatunku. Można jednak doszukać się opinii na temat pewnych książek, które w ciągu lat stały się klasykami swojego gatunku, a także można je często znaleźć na nawet najbardziej obiektywnych rankingach książek science fiction. Jedną z takich powieści, jest napisana w 1961 roku „Solaris” autorstwa jednego z najwybitniejszych pisarzy science fiction w Polsce – Stanisława Lema. Pełna zaskakujących elementów fabularnych, wybiegająca poza swoje czasy powieść, stała się książką ważną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W tym rankingu nie mogło zabraknąć „Gry Endera” autorstwa Orsona Scotta Carda. Obdarzona wieloma nagrodami książka, stała się inspiracją dla wielu początkujących autorów. Powieść Philipa K. Dicka – „Czy Androidy śnią o elektrycznych owcach?”, jest jedną z najbardziej popularnych powieści SF, a na jej podstawie powstał niezwykle głośny film – „Blade Runner 2049”. Jedną z najważniejszych, a może nawet najważniejszą z powieści science fiction jest wydana w 1965 roku „Diuna”, autorstwa Franka Herberta. Ogromne uniwersum „Diuny”, a także niektóre elementy fabularne już na zawsze zapisały się w popularnej kulturze, i po ponad 50 latach, wciąż wywierają ogromny wpływ zarówno na literaturę, jak i na kino.

Jakie książki science fiction o kosmosie polecamy?

W sieci wiele osób często zadaje pytanie: jakie książki science fiction o kosmosie polecacie? Autorzy powieści SF uwielbiają tematy związane z kosmosem, a amatorzy czytania książek science fiction, często właśnie takie książki wybierają. Gdy odpowiadamy na pytanie: „Jakie książki science fiction o kosmosie polecacie?”, w wymienionych przez nas pozycjach nie może zabraknąć książki „2001. Odyseja Kosmiczna”, autorstwa Arthura C. Clarke. Na podstawie tej powieści powstał film, który uznawany jest za jeden z najważniejszych w historii kina. „Kroniki Marsjańskie” to kolejna z pozycji, które powinien przeczytać każdy fan SF. Na liście najlepszych i polecanych powieści o kosmosie, mogą znaleźć się też „Diuna” czy „Solaris”.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę