Nie potrafię się zakochać – w czym tkwi problem?

Jak myślisz, o czym rozmawiasz najczęściej podczas rozmowy ze znajomymi? Zapewne domyślasz się, jakie zjawisko często pojawia się w filmach i serialach telewizyjnych? Oczywiście, że chodzi o miłość albo uczucia, które wyglądają jak miłość. Dlaczego nie potrafię się zakochać ? Jedno z najczęściej pojawiających się pytań. W poniższym wpisie postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Nie potrafię, nie mogę się zakochać, to może spotkać każdego.

Dlaczego nie potrafię się zakochać?

Miłość oznacza zaangażowanie oraz silną więź jaka łączy ludzi sobie bliskich. W dzisiejszych czasach nie możemy obejść się bez miłości ani nie możemy bez niej żyć, gdy ją znajdujemy. Największym oczekiwaniem wielu z nas od życia jest zasmakowanie prawdziwej miłości, która całkowicie zmieni nasze życie i sprawi, że będziemy bardzo szczęśliwi a co za tym idzie będziemy spełnieni wewnętrznie.

Jednym z błędów, jakie popełniamy w życiu, jest myślenie, że jedyną formułą szczęścia jest znalezienie miłości. To poszukiwanie miłości jest często szybkim i nienasyconym sposobem ucieczki od siebie. Ponieważ zamiast obracać się w nas, aby ból i lęki ustąpiły, staramy się zniweczyć tę odpowiedzialność wobec ukochanej.

Zawsze łatwiej było znaleźć związek, który ukryłby nasz niepokój, niż stawić czoła sytuacji, aby przezwyciężyć lęk. Jednak czasami może to być coś więcej, niż miłość, która może unieść nasze oczekiwania. Później znajdujemy się w związkach, które zaczęły się świetnie i przerodziły się w nieszczęsny koszmar.

Oprócz tego media społecznościowe i portale randkowe to kolejny skomplikowany problem. Przy wielu takich przykładach otacza nas pojęcie bliskości.

Więc jakie są najbardziej podstawowe błędy, które popełniamy w miłości?

Idea znalezienia idealnej osoby

To marzenie budowane od dzieciństwa do dnia, w którym odczuwasz potrzebę przywiązania. Filmy, powieści oraz  historie zawsze pokazywały nam, że gdzieś tam czeka na nas książę lub księżniczka. Ta osoba będzie oczekiwać, że ​​będzie nas bardzo kochać i przyjdzie do nas ze wsparciem i wrażliwością. Jednak żadna z historii nie opowiadała nam o kłótniach, nieporozumieniach i następstwach ich pojednania, który nastąpił miesiąc po spotkaniu księcia i księżniczki.

Podczas, gdy wszystko jest nowe, dzięki działaniu hormonów oraz zauroczeniu, dajemy się ponieść drugiej osobie i znajdujemy się w romantycznym śnie. To normalne zjawisko. Kiedy wszystko zaczyna wracać do normy, zaczynają się pojawiać niewygodne konflikty i burzliwe kłótnie. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że to nie jest odpowiednia osoba z którą można by było coś stworzyć. Po czym  szukamy nowego osoby. Wtedy niekończące się poszukiwania zaczynają się od początku czyli od nadziei. 

Nikt mnie nie potrzebuje

Ta sytuacja izoluje nas od naszych lęków tak samo, jak marzenie o znalezieniu idealnej osoby. Wewnętrzny głos, który często się pojawia mówi: nie potrzebujesz nikogo. Jesteś sam w życiu, dobrze Ci z tym, zaakceptuj to. Jeszcze się nie urodził ktoś, kto Cię pokocha i zrozumie.

Często myślimy, że przed złamaniem i utratą kontroli chroni nas chowanie się za silnym wizerunkiem własnej osobowości, sukcesem zawodowym dużą aktywnością, ważną pracą. Po tym kierujemy się nie potrzebną postawą wobec innych nałogów. Jak kolka w pracy, alkoholizm, seks, narkotyki. Dlatego kiedy nie możemy odczuwać kruchości, nie możemy mieć miłości.

Kto mało myśli, błądzi wiele

W tego rodzaju błędach zawsze obwinia się  inną osobę lub sytuację. O wiele łatwiej obwiniać innych zamiast cierpieć. Nawet nie przychodzi nam do głowy, że jest to sytuacja spowodowana przez nas samych. Trudno jest nam zaakceptować naszą odpowiedzialność. To zachowanie ma swoje korzenie w dzieciństwie. Dlatego pokonanie go wymaga wiele wysiłku.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę