Poprawki krawieckie – skracanie rękawów marynarki

W poniższym wpisie omówimy sobie przebieg procesu i tego jak wygląda skracanie rękawów marynarki. Tak naprawdę długość rękawa jest jednym z najbardziej powszechnych czynników nieodpowiedniego dopasowania marynarki. W tym przypadku są one najczęściej za długie. Reguła mówi o tym, że rękaw powinien sięgać do nasady kciuka. Dlatego ten wpis będzie poświęcony technicznym aspektom takich zmian krawieckich, dodatkowo wskażemy trudności, które można napotkać po drodze.

Skracanie rękawów marynarki

Można skracanie rękawów marynarki przeprowadzić na dwa różne sposoby. Zarówno od dołu jak i od góry. Tak naprawdę ten pierwszy sposób jest o wiele prostszy i mniej wymagający. Jedynym problemem skracania tą metodą jest to aby rozpruć obszycia, które imitują dziurki. Mówiąc o rozpruwaniu chodzi dokładnie o ślady, które pozostają podczas tej czynności. Zdarza się tak, że są zauważalnie mocniej a czasami prawie wcale. Jest to głównie zależne od tego jakiej tkaniny użyto. Najczęściej na czesankowych wełnach jest to bardziej zauważalne niż na zgrzebnych. Z kolei jeżeli jest możliwość założyć rękawy marynarki o jakiś centymetr czy półtora, to zdecydowanie takie skracanie może okazać się zbędne. W tym przypadku lepiej pozostawić znacznie mniejszy odstęp między tym ostatnim guzikiem, a końcówką rękawa. Jeżeli chodzi o cenę takiej usługi skracania rękawów marynarki oscyluje ona w granicach 20-40zł.

Druga metoda jest bardziej skomplikowana oraz pracochłonna od pierwszej.  W tym przypadku będzie potrzebny krawiec z dużym doświadczeniem. Ta metoda skracania rękawów marynarki jest najczęściej wybierana, gdy rękawy są wyposażone w funkcjonalne, rozpinane dziurki. Dlatego skracanie metodą od dołu staje się wówczas niemożliwe. W tej sytuacji należy wypruć cały rękaw, usunąć nadmiar tkaniny i ponownie przytwierdzić. Być może wydaje się to proste, ale pozory mylą, nawet doświadczony krawiec może mieć z tym problem. Należy pamiętać o tym, że rękawy po takiej czynności skracania powinny opadać prosto bez jakichkolwiek fałdek. Jeżeli jednak pojawiły się zmarszczenia na materiale oznacza to zbyt możne przesunięcie rękawa do przodu albo do tyłu. Czasami ta metoda jest niemożliwa do wykonania w przypadku marynarek w kraty. Bowiem wymusza to dopasowanie wzorów na rękawach z tymi na korpusie. Taka skomplikowana usługa czasami wiąże się z ceną 100-150zł

Rękawy w marynarce

Być może skracanie rękawów w marynarce wydaje się prostą technicznie czynnością, to mimo tego może ona być w pewien sposób utrudniona poprzez guziki, które są umiejscowione blisko końca rękawów. Jeżeli odległość wynosi minimum 5-7cm, to skracanie rękawa o 2 albo nawet 3 cm nie będzie stanowić żadnego problemu.

Niestety ostatnimi czasy panuje moda na sytuowanie guzików dość blisko końcówki rękawa, co za tym idzie uniemożliwia ono ich skrócenie o maksymalnie 1,5cm co w tym przypadku jest za mało. Jeżeli ktoś zdecyduje się na skrócenie rękawów w marynarce, to koniecznie powinien upewnić się oraz zmierzyć długość swoich ramion. W tym przypadku jeżeli różnica pomiędzy jedną ręką a drugą wynosi więcej niż 0.5cm, to należy skrócić rękawy nierównomiernie. Oczywiście to doprowadza do takiej sytuacji, w której odległość ostatniego guzika  w rękawie od krawędzi jest inna w lewym i prawym rękawie. Jest to niemożliwe do zauważenia przez zwykłego obserwatora, z kolei długość rękawów w kwestii do rąk można dostrzec.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę