Haute coutore – czym jest, co to znaczy i jaka jest wymowa?

W szczegółowo wyselekcjonowanych, często zadziwiających miejscach, powstają nadzwyczajne, teatralne scenerie. Moment, w którym  jeszcze dochodzi do ostatnich poprawek oświetlenia i dopięcia szczegółów, na zapleczu wiele pięknych modelek przymierza przeróżne kreacje, które są niezwykle kosztowne. W tym samym czasie fryzjerzy oraz makijażyści starają się stworzyć wyjątkowe looki. To wszystko to aura, która otacza Haute coutore. Ten świat mody nie zna granic, i każda kreacja jest dopuszczalna. W poniższym wpisie dowiesz się co to Haute coutore, co to znaczy i jaka jest wymowa.

Haute couture co to jest?

Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie, co to jest Haute coutore to trzeba w tym przypadku cofnąć się do początku 19 wieku. Historia wysokiego krawiectwa jest wbrew pozorom znacznie dłuższa niż Pret-a-porter, czyli inaczej zwana hurtowa produkcja. Haute coutore ma swoje korzenie w Paryżu, w momencie kiedy świat w szybkim tempie zaczął się rozwijać, a arystokracja zgromadziła olbrzymi majątek. W tym samym czasie w Paryżu powstały pierwsze prestiżowe duże domy handlowe, a moda dostała wiatru w skrzydła, i tym samym stała się dostępna dla wszystkich. We Francji powstała produkcja, która zajmowała się wytwarzaniem drogich materiałów oraz tkanin takich jak koronka czy inne luksusowe materiały, które trafiały do krawców z Paryża. Tym samym Haute coutore zyskał duży popyt i jednocześnie zwiększyła się podaż, wszystko się napędzało. A wiec co to Haute couoture?

W 1858 roku powstał w Paryżu jeden z najpopularniejszych obecnie domów mody, został on założony przez ojca Haute Couture, Charles Frederick Worth, był uznawany za prekursora w tej branży. Był on znanym krawcem i założycielem Couturier. W początkowej fazie istnienia Couturier szył ubrania na zamówienie, dopiero po jakimś czasie zmienił on podejście i rozpoczął produkcję 4 kolekcji w roku, po czym je zaprezentował. Klienci otrzymali wybór i mogli dowolnie wybierać kolekcje. Z usług krawca korzystały m.in. takie osoby jak królewna Victoria, cesarzowa Eugenia a nawet cesarzowa Austrii Elżbieta. Haute couture co to swoją ciężką pracą oraz determinacją zbudował potężne imperium, które w 1870 zatrudniało nawet aż 1200 pracowników.   Sieć Haute Coutore rozrosła się do takiej wielkości, że zajęła się sprzedażą swoich kolekcji na całym świecie.

Haute couture co to znaczy?

Często pada pytanie co to znaczy Haute coutore. Jest to określenie, które warto znać jeżeli chce się uchodzić za eksperta w branży modowej.  Przede wszystkim Haute couture to dział niezwykle luksusowego krawiectwa, które ma za zadanie zaprojektować oraz stworzyć unikatową kreację na specjalne zamówienie klientów. Haute couture to odwrotność pret-a-porter czyli odzieży w określonych rozmiarach, pochodzące z produkcji seryjnej. A więc co to znaczy? Haute couture cechuje się nie tylko wyjątkowymi wzorami, ale również najlepszymi jakościowo użytymi materiałami, szlachetnymi akcesoriami oraz szczegółowymi wykończeniami. Zadziwiająca odzież, która jest ręcznie tworzona staje się niepowtarzalna a nawet niekiedy dziełem sztuki. Oczywiście za tym wszystkim kryje się  wysoka cena.

Haute couture wymowa

Kolejną problematyczną kwestią, o którą często pytają nas czytelnicy jest to jaka jest wymowa Haute couture.  Haute couture tak naprawdę wymawia się inaczej „ot kutur”inaczej zwane „wysokie krawiectwo” czyli niezwykłe rzemiosło szycia luksusowej odzieży takiej, która jest wyznacznikiem w branży modowej.  W wymowie „Haute” litera „h” jest niema, tak jak w przypadku litery końcowej „e”.  Nie zważając na to, że nie czyta się tej litery, to mimo wszystko „e” powoduje, że wymawia się „t”. Tak więc pierwsze słowo „Haute” czyta się jako „ot”.

Z kolej drugie słowo „couture” pojawiają się dwa uporczywe elementy. Pierwszym elementem jest „ou”, które w języku francuskim wymawia się jak w polskim „u”. W następnej kolejności drugie „u” to wydźwięk, który powstaje, w momencie kiedy składa się jak do wymowy „u”, i w tym samym czasie mówimy „i”. Tak więc wymowa drugiego słowa „couture” można zapisać jako ”kutur” pamiętając przy tym, że drugie „u” powinno być znacznie bliższe „i”.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę