Strony podobne do ULUB. Czy jest darmowe, legalne?

Ulub.pl to witryna internetowa, z której można pobierać utwory muzyczne w formacie mp3 na dowolny nośnik (komputer, tablet, telefon). Jak wszystkie serwisy, które udostępniają do bezpłatnego pobrania czyjeś utwory (muzyka, filmy), serwis ulub.pl też wzbudza kontrowersje. Czy pobieranie jest darmowe i jak ma się do przepisów ustawy o prawie autorskim? 

Poniżej dowiesz się więcej na ten temat. Sprawdzisz też, jakie są strony podobne do ULUB i na jakich zasadach można pobierać z nich muzykę oraz filmy. 

Co istotne, na dziś strona internetowa ulub.pl jest niedostępna. Czy to oznacza koniec serwisu, czy przejściowe problemy techniczne – najbliższe dni najpewniej przyniosą odpowiedź. Wcześniej już zdarzało się, że strona była zdejmowana z serwerów i miało to związek z pracami serwisowymi. Tym razem nie wiadomo jednak, czy ulub.pl pobieranie piosenek za darmo wróci za kilka dni.

Czy pobieranie na ULUB jest darmowe?

Użytkownicy, którzy korzystali z serwisu ULUB, na pytanie, czy pobieranie jest darmowe, odpowiadali twierdząco. W żadnym miejscu serwisu nie trzeba było podawać swoich danych, na podstawie których właściciel mógłby rozsyłać do pobierających faktury.
Na ULUB nie rejestrujesz karty kredytowej, ani nie podajesz danych adresowych. Na ulub.pl pobieranie piosenek za darmo jest bardzo intuicyjne. Nie wymaga posiadania dodatkowego oprogramowania. 

Sam serwis utrzymywał się z reklam, które często dość nachalnie wyświetlały się użytkownikom próbującym pobierać muzykę. Jeśli ktoś rozpoczynał przez ulub.pl pobieranie piosenek za darmo na telefon musiał swoje “przeklikać”, żeby rozpocząć właściwe pobieranie. 

O serwisie ULUB mówi się też, że jest bezpieczny. Nie zdarzyło się, by przez korzystanie z ulub.pl pobieranie piosenek za darmo, ktoś pobrał na swój komputer złośliwe oprogramowanie. 

Ulub.pl pobieranie piosenek za darmo – czy faktycznie?

źródło: wykop

Żaden z użytkowników serwisu, który praktykował przez ulub.pl pobieranie piosenek za darmo na telefon nigdy nie otrzymał żadnego rachunku do zapłacenia. 

Wśród prawników panują jednak odmienne zdania na temat tego, czy pobieranie jest darmowe, jeśli istnieją prawa autorskie do danych treści. Dotyczy to nie tylko muzyki, która ściągana jest z internetu, ale także filmów oraz ebooków i audiobooków. 

Niektórzy uważają, że pobieranie z internetu treści na własny użytek nie jest nielegalne. W praktyce oznaczałoby to, że przez ulub.pl pobieranie piosenek za darmo na telefon jest legalne. Można pobrać muzykę i słuchać jej na telefonie. Nie wolno jej rozpowszechniać. 

Inni jednak są zdania, że sam fakt, że w serwisach typu ULUB znalazły się utwory muzyczne i filmowe już nosi znamiona przestępstwa. Wszystko dlatego, że właściciel (wytwórnia, muzyk, reżyser) nie udostępnili ich tam. Tym samym, każda osoba pobierająca nielegalnie udostępnione pliki, również działa niezgodnie z prawem.

Tu przypomnieć należy, że piractwo komputerowe jest przestępstwem i podlega karze. Bezprawne kopiowanie lub dystrybucja oprogramowania, czy własności intelektualnej mogą być ścigane na drodze cywilnej. Właściciel ściąganych plików może domagać się wypłaty potrójnej wartości za pobrane nielegalnie utwory. W praktyce nikt nie ściga anonimowych internautów za pobranie kilku piosenek, ale nie można wykluczyć, że pokazowe procesy pojawią się. Wszystko dlatego, by w końcu zwrócić uwagę na nielegalny proceder, na który w społeczeństwie jest powszechne przyzwolenie. 

Z kolei kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat za pozyskanie cudzej własności w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Oznacza to, że właściciel każdego serwisu, który zarabia na tym, że udostępnia muzykę lub filmy bez zgody ich właściciela, może skończyć w więzieniu. Tu trzeba by udowodnić właścicielowi strony, że czerpie korzyści z reklam tylko dlatego, że internauci pojawiają się na stronie, by pobrać muzykę. Wśród właścicieli serwisów z utworami do ściągania nie ma chyba jednak strachu. Dane z 2019 roku pokazują, że w naszym kraju działa aż 700 stron tego typu. 

Strony podobne do ULUB

Serwisów podobnych do ulub.pl jest całkiem sporo. Wiele z nich pojawia się i znika, gdy treściami zainteresują się ich właściciele. Podobnie, jak w przypadku ULUB, nie ma żadnej pewności co do tego, że pobieranie plików z tych stron, jest legalne. Niestety wielu użytkowników interesuje jedynie to, czy pobieranie jest darmowe. O to, czy jest to zgodne z prawem, pytają nieliczni. 

Strony podobne do ULUB, na które możesz trafić w internecie to m.in.:

  • Free Music Archive (wszystkie utwory dostępne w tym serwisie mają uregulowaną kwestię licencji, można je pobierać bez obaw o łamanie praw autorskich),
  • Jamendo (tu również utwory wolne od praw autorskich),
  • MP3.teledyski.info

Prócz serwisów, z których można pobierać utwory muzyczne, dostępna jest także inna możliwość. Chodzi o strony internetowe i oprogramowanie, które umożliwiają ściąganie plików z platform typu YouTube, np.:

  • Free Studio
  • YouTube Song Downloader
  • y2meta.com 
  • zippyshare.com 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę