Jak wykupić cały przedział w pociągu i ile to kosztuje?

Środek sezonu wakacyjnego. Przed tobą długa i wyczerpująca podróż. Tłumy w pociągu, opóźnienia, skwar. Jedyne o czym myślisz, to by w końcu wygodnie gdzieś usiąść i mieć święty spokój. A gdyby się okazało, że jest to możliwe? Że możesz w podróży mieć swój własny, cichy zakątek. Jak wykupić cały przedział w pociągu? 

Zobacz: Ile kosztuje fryzjer męski?

Czy można wykupić wszystkie miejsca w przedziale?

Przedział cały dla siebie brzmi, jak idealna opcja na długą podróż. Spokój, wygoda, można swobodnie wyciągnąć nogi, podziwiać widoki przez okno lub je zasłonić, gdy najdzie nas ochota na drzemkę. Taki komfort można sobie zapewnić, jednak pod pewnymi warunkami.

Najważniejszą kwestią związaną z tym, jak wykupić przedział w pociągu, to złożenie “Wniosku w sprawie wyrażenia zgody”. Taki dokument należy przedstawić co najmniej 14 dni przed planowanym wyjazdem, ale nie wcześniej niż 45 dni. Wnioski składane później również bywają rozpatrywane i przychylenie się do nich zależy od liczby dostępnych miejsc.

Osoba zainteresowana wykupieniem przedziału jest zobowiązana do zapłacenia 55 złotych za rezerwację przedziału. Dodatkowo minimum 3 dni przed datą odjazdu należy zapłacić za poszczególne miejsca. Cena biletu jest zależna od tego, czy korzystamy z taryfy normalnej, czy ulgowej. W sytuacji, gdy nie korzystamy ze wszystkich miejsc, to za każde wolne miejsce należy uiścić opłatę w wysokości ceny biletu normalnego. Jeżeli osoba zamawiająca nie będzie korzystać z połowy miejsc w danym przedziale, to zostaną one udostępnione innym podróżnym.

Jak wykupić przedział w pociągu?

PKP daje również możliwość skorzystania z przejazdu w tzw. strefie wygody. Osoba zastanawiająca się, jak wykupić przedział w strefie wygody, powinna kupić bilet w klasie 1 pociągu EIC oraz zarezerwować cztery miejsca. W takim przedziale mogą znajdować się maksymalnie cztery osoby z wyłączeniem dzieci do lat 4, które nie muszą mieć osobnego miejsca. Nie zmienia to oczywiście faktu, że powinny mieć wykupiony bilet na dany przejazd. 

Osoby decydujące się na podróż nocą, mogą ją odbyć w wagonach sypialnych. Wiele osób nie czuje się komfortowo, śpiąc pośród obcych ludzi. Dobrze, kiedy w taką wycieczkę wybieramy się z kimś bliskim. Jeśli jednak wybieramy się sami, to PKP daje możliwość zarezerwowania całego przedziału tylko dla siebie. Żeby zająć cały przedział w takim wagonie wystarczy kupić bilet na 1 klasę w przedziale jednomiejscowym albo zarezerwować i kupić bilet w klasie 2 dla tylu osób, ile jest miejsc w przedziale do leżenia.

Źródło: Facebook PKP Intercity. Pociąg do podróży

Są również takie sytuacje, w których jesteśmy wręcz zobowiązani do wykupienia całego przedziału. Z regulaminu PKP wynika, że gdy chce się przewieźć psa w przedziale do leżenia, to osoba podróżująca musi wykupić cały przedział.

Co ciekawe PKP Intercity zaznacza, że prośby o rezerwację oddzielnych przedziałów nie będą brane pod uwagę w pociągach, na trasach których frekwencja podróżnych wynosi ok. 100%. Warto więc taką podróż zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Ile kosztuje wykupienie całego przedział w pociągu?

Skoro wiemy już, jak wykupić cały przedział w pociągu, to czas dowiedzieć się, ile taka przyjemność może nas kosztować. Oczywiście finalna cena jest uzależniona od tego, na jakiej trasie i u jakiego przewoźnika odbywamy podróż. Ogólnie w przypadku rezerwacji przedziały w pociągu TLK należy uiścić wspomnianą kwotę za rezerwację, która wynosi 55 złotych. Do tego należy doliczyć ceny biletów w wysokości odpowiedniej do danej taryfy. Jeżeli jedziemy grupą, licząca mniej osób, niż miejsc w przedziale, to za te niezajęte płacimy cenę biletu normalnego. 

W przypadku przejazdu w strefie wygody cena jest zmienna zarówno do pojedynczych miejsc, jak i rezerwacji całego przedziału. Zależy ona od dnia tygodnia i jest ona pobierana w całości według Cennika Usług.    

W przypadku wagonów sypialnych opłaty funkcjonują jako dopłaty do standardowych biletów kolejowych. Z tego powodu cennik jest stały. W przypadku miejsc sypialnych mamy trzy opcje. Możemy zarezerwować przedział jednomiejscowy (single) za  299 złotych, dwumiejscowy (double) w cenie 159 złotych albo trzymiejscowy (triple) za 79 zł. W sytuacji, gdy interesuje nas przedział do leżenia opcje są dwie. Przedział cztero- lub trzyosobowy dostępny w cenie 69 złotych albo przedział sześcioosobowy za 59 zł.

Taka podróż zdecydowanie nie jest na każdą kieszeń. Dlatego jeśli marzy ci się podróż koleją w odosobnieniu to, lepiej zacznij już oszczędzać lub licz na to, że fortuna stanie po twojej stronie i wstrzelisz się w mało zatłoczony pociąg.

Zobacz: Rodzaje broni palnej krótkiej – długiej – kolekcjonerskiej

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę