Jak ćwiczyć refleks – efektywnie i szybko?

Chwila nieuwagi, krok postawiony za daleko, szklanka odstawiona za bardzo przy brzegu czy źle wymierzona odległość. Bardzo często o tym, czy dojdzie do wypadku, decydują sekundy i nasz refleks. Ćwiczenie go jest oczywistością dla zawodowych sportowców, kierowców Formuły 1, żołnierzy czy strażaków. A tak naprawdę powinno takie być dla każdego z nas, bo dobry refleks niejednokrotnie może uratować życie. Jak ćwiczyć refleks?

Zobacz: Plank dla mężczyzn – co daje ćwiczenie plank ?

Czym jest refleks?

Mimowolna reakcja organizmu na bodziec przebiegająca z udziałem ośrodkowego układu nerwowego. Tak bardzo krótko można opisać to, czym jest odruch – refleks. A tłumacząc bardziej życiowo, jest to taka sytuacja, w której na widok lecącego w naszym kierunku przedmiotu, nasz mózg wysyła sygnał do ręki, by to złapać w celu uchronienia się przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Refleks jest niezbędny, by odnosić sukcesy jako sportowiec czy skutecznie wykonywać obowiązki żołnierza. Prawda jednak jest taka, że dobry refleks przydaje się każdemu z nas. Przypomnij sobie, ile razy powiedziałeś sobie “uff, mało brakowało”, gdy omal nie wylałeś herbaty na laptopa. Jak wielu kierowców uniknęło wypadku, dzięki szybkiej reakcji. Czy wygrałbyś seta bez przebicia lotki w ostatniej chwili. Za to wszystko odpowiada właśnie refleks.

Jedni naturalnie są obdarzeni bardzo dobrym refleksem, inni niestety muszą go ćwiczyć. Prawda jest jednak taka, że niezależnie od tego, jaki był nasz poziom startowy, z wiekiem nasza szybkość reakcji słabnie. Dlatego lepiej zawczasu o to zadbać i wdrożyć na co dzień ćwiczenia na refleks w domu. Jak poprawić refleks? 

Czy da się ćwiczyć refleks?

W 2018 roku badacze z Centrum Biologii Molekularnej na łamach czasopisma Nature opublikowali rezultaty badań struktur mózgu osób zmarłych między 43 a 87 rokiem życia. Naukowcy zajęli się wyszukiwaniem białek odpowiedzialnych za neurogenezę (proces powstawania i dojrzewania nowych neuronów). Okazało się, że wbrew wcześniejszym założeniom, że takie białka są typowe tylko dla okresu dziecięco, można je również odnaleźć w mózgu osób dorosłych (a dokładnie w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć i przyswajanie informacji). Oznacza to, że nasz mózg ma potencjał do rozwoju niezależnie od naszego wieku. Tym bardziej warto wiedzieć, jak ćwiczyć refleks, aby nasz układ nerwowy był zawsze dobrze naoliwiony. 

Źródło: polskievent.pl

Sposobów na to, jak poprawić refleks jest bardzo wiele. Wielu wskazuje, że refleks często idzie w parze z naszą bystrością. Wynika to z tego, że na szybkość reakcji odpowiada, to jak szybko nasz mózg potrafi zmienić strukturę i daną funkcję. Innymi słowy to, jaki mamy refleks wynika wprost z tego, jak dbamy o naszą głowę. Poza ćwiczeniami ważny jest nasz tryb życia, aktywność fizyczna i dieta.  

Jak ćwiczyć refleks?

Wiele sposobów na to, jak ćwiczyć refleks możemy wykonywać w domu na co dzień. Dlatego ważne jest, by wybrana forma była dla nas atrakcyjna. Na początek dobre są różnorodne łamigłówki, które być może nie wpłyną bezpośrednio na refleks, ale z pewnością poprawią plastyczność naszego mózgu, która jest kluczowa do zachowania odpowiednich reakcji podczas dynamicznie zmieniających się sytuacji.

W poprawie refleksu istotną rolę odgrywa też nasze ogólne samopoczucie. Osoba zmęczona czy osłabiona nie będzie miała dobrego refleksu. Z tego powodu warto dbać o jakość swojego snu i odpowiedni odpoczynek w ciągu dnia. Wszelki stres i napięcie również nie wspomagają naszego układu nerwowego. Dlatego warto znaleźć odpowiednią dla siebie technikę łagodzenia negatywnych skutków stresu. Na przykład może to być joga, ćwiczenia oddechowe lub medytacja. 

Warto też zadbać o odpowiednią ilość witamin z grupy B w naszej diecie. Witamina B1 bierze udział w przekazywaniu bodźców nerwowych oraz wspomaga myślenie. B6 poprawia wydajność umysłową, z kolei B12 bezpośrednio wpływa na poprawę przewodzenia impulsów, jak też zabezpieczenie komórek nerwowych. 

Zobacz: Jakie ćwiczenia domowe na biceps? Porady i wskazówki

Ćwiczenia na refleks dla kierowców

Bardzo ważną umiejętnością każdego kierowcy jest szybkość jego reagowania podczas jazdy. Weźmiemy na przykład pod lupę sytuację nagłego hamowania. Składa się ona z 3 faz: sygnału nerwowego o podjęciu działania – odruchu naciśnięcia hamulca (1 sekunda). Do tego należy dodać czas reakcji mechanizmu hamowania auta (rzeczywiste hamowanie rozpocznie się z opóźnieniem ok 0,2 sekundy), a do tego droga hamowania, która jest wypadkową prędkości i czynników zewnętrznych. 

Dane pokazują, że 60-letni kierowca reaguje o 0,18 sekund wolniej od 20-letniego. Pozornie wydaje się to małą różnicą. Jednak jeśli nasz kierowca jechałby 100 km/h to w ciągu 0,18 sekundy pokona prawie 5 m. Z kolei zmęczony kierowca ma reakcję wolniejszą średnio o 1 sekundę, co przy tej samej prędkości daje nam ponad 20 metrów. Dla wielu osób mogłoby się to okazać śmiertelne w skutkach. 

Źródło: vreal.pl

Opisany przykład idealnie obrazuje, że ćwiczenia na refleks dla kierowców mogą niejednokrotnie komuś uratować życie.

Jak ćwiczyć refleks w grach?

Najprościej, ale też najskuteczniej jest ćwiczyć odruch poprzez zabawę. Jak ćwiczyć refleks w grach? Najlepiej w domowym zaciszu, gdzie śmiało możesz sięgnąć sam lub z bliskimi po gry planszowe i karciane. Obecnie na rynku jest dostępne mnóstwo gier, których rozgrywka jest oparta na szybkiej reakcji. To samo się tyczy wszelkich gier komputerowych, zręcznościowych, które wymagają od gracza skupienia, uważności i odpowiedniej reakcji.

Dla tych, których siedzenie w domu męczy, też znajdzie się coś odpowiedniego. Wszelkie gry drużynowe jak najbardziej będą dobrym treningiem refleksu. Do takich gier w szczególności należy tenis, badminton czy pingpong. Nawet typowo barowe piłkarzyki czy cymbergaj świetnie się tutaj sprawdzą jako trening odruchu.

Urządzenia do ćwiczenia refleksu

Ci, którym powyższe przykłady to nadal za mało, mogą rozważyć zakup jakiegoś urządzenia do ćwiczenia refleksu. Jednym z nich jest refleksomierz. Jest to maszyna z podświetlanymi przyciskami na statywie. Nasze zadanie polega na jak najszybszym wciskaniu ich w chwili, gdy zauważymy, że się świecą. Takie urządzenie można kupić sobie samemu i rozstawić w domu lub poszukać na salach treningowych w swoim mieście.

Inne urządzenia do ćwiczenia refleksu, to choćby te, z których korzystają sportowcy. Na przykład piłka refleksowa. Jest to opaska z przymocowaną do niej małą piłeczką na gumce. Cała zabawa polega na tym, by boksować daną kulkę tak, by nie mogła do nas wrócić.

Sposoby na to, jak poprawić refleks mogą być przyjemną, a jednocześnie rozwijającą aktywnością. Korzysta na tym nasz mózg, a my sami się dobrze bawimy. Takie ćwiczenia zdecydowanie warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny.  

Zobacz: Sztuki walki dla dzieci – czy warto i co wybrać?

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę