Sztuki walki dla dzieci – czy warto i co wybrać?

Sztuki walki to niezwykle interesująca propozycja na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Ostatnimi czasy są one bardzo popularne i coraz więcej rodziców decyduje o zapisie na nie swoje pociechy. Jest to doskonały sposób nie tylko na rozwój fizyczny, ale i kształtowanie dziecięcego charakteru. Wielu rodziców zastanawia się jednak, jaki rodzaj wybrać, niektórzy nie do końca przekonani są, czy warto. Myślę, że poniższy artykuł nieco rozwieje wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Sztuki walki- ich rodzaje i charakterystyka

Mówiąc o sztukach walki mamy na myśli różne rodzaje walki wręcz, gdzie chodzi głównie o naukę poszczególnych ruchów i wyprowadzania ciosów, przy czym nie jest to sposób na okazywanie swojej siły, lecz posługiwanie się nią w sposób mądry i przemyślany. Wśród najpopularniejszych sztuk walki wyróżnić możemy:

Judo

Judo to jeden z rodzajów walk chwytnych, a więc takich, które bazują przede wszystkim na różnego rodzaju chwytach, dźwigniach i rzutach, nie zaś na ciosach czy kopnięciach. W wolnym tłumaczeniu oznacza „drogę do zwinności”. Jest to dyscyplina ucząca wytrwałości i cierpliwości, przy czym niezwykle ważną zasadą jest tu szacunek do drugiej osoby. Judo jest sportem pozwalającym rozwinąć sprawność ruchową, siłę a także wpływa na poprawę ogólnej wydolności organizmu. Jest niezwykle widowiskowe, wraz z całą swoją ceremonialnością. Trening składa się z zajęć ogólnorozwojowych- nauki poszczególnych chwytów, ćwiczeń siłowych, gimnastycznych, sprawnościowych. To sztuka walki bardzo bezpieczna, korzystna dla zdrowia dziecka- co więcej polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów w leczeniu wad postawy i problemów z motoryką u maluchów.

Karate

Karate to sztuka walki ucząca opanowania i dyscypliny. W tłumaczeniu oznacza „pustą rękę”, a więc walkę bez jakichkolwiek narzędzi. Dyscyplina ta kształtuje także pamięć przestrzenną, bowiem podczas przechodzenia do ataku i obrony aktywne są ręce i nogi, natomiast walka odbywa się z zachowaniem dystansu. Trener jest dla uczniów mistrzem, cieszącym się dużym autorytetem. Podczas zajęć wszyscy wyróżniają się posłuszeństwem, słuchając i wykonując poszczególne polecenia. Jest to dyscyplina bezpieczna, bowiem ważna jest tu przede wszystkim odpowiednia technika, nie zaś siła.

Taekwondo

Taekwondo to sztuka walki bazująca na ciosach i kopnięciach, a więc jeden z rodzajów walk uderzanych. W wolnym tłumaczeniu oznacza sztukę walki stopami i pięściami. To dyscyplina ucząca przede wszystkim samodyscypliny- nie tylko w trakcie trwania treningów, ale przede wszystkim przekładającej się na życie codzienne. W taekwondo wyróżnia się 10 stopni wtajemniczenia ucznia, które należy po kolei zdobywać, natomiast na profesjonalnym poziomie wyróżnia się dodatkowych 9 poziomów zaawansowania. Mimo tego, iż w trakcie walki wyprowadzane są ciosy, dzięki ściśle określonym regułom, które bezwzględnie należy przestrzegać, dyscyplina ta należy do bezpiecznych.

Aikido

Aikido to jedna z najłatwiejszych w nauce sztuk walki, będąca tak naprawdę ideą walki bez walki. W wolnym tłumaczeniu oznacza „drogę miłości i harmonii” Jest to pewien styl życia, którego celem jest rozwój duchowy i wewnętrzne umocnienie. To dyscyplina ucząca przede wszystkim odparcia ataku, a więc uników i bloków, obezwładnienia przeciwnika, nie zaś walki. Zajęcia są bezpieczne i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych- poprawiają kondycję fizyczną, mają dobroczynny wpływ na wady kręgosłupa i płaskostopie.

Zalety płynące z nauki sztuk walki

Trening sztuk walki to nie tylko sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu przez nasze dzieci, ale także masa innych korzyści. Jeśli chodzi o aspekty fizyczne, to przede wszystkim poprawa ogólnej sprawności ruchowej i koordynacji, zwiększenie wydolności organizmu. Pozwalają w odpowiedni sposób rozładować nadmiar energii i wykorzystać ją w sposób jak najbardziej korzystny. Dzięki uczestnictwu w poszczególnych zajęciach dziecko czerpie wiele wartościowych wzorców, uczy samodyscypliny, wytrwałości i szacunku do drugiej osoby. Zyskuje także pewną wiedzę na temat technik samoobrony, rodzi pewność siebie i odporność na stresujące sytuacje. W dużej mierze przekłada się to na życie codzienne, a więc pokonywanie trudności, osiąganie zarówno sukcesów, jak i porażek. To też doskonała forma zabawy dla dzieci, bowiem duża część treningów opiera się właśnie na różnego rodzaju zabawach, grach, konkursach. Ponadto dziecko ma kontakt z rówieśnikami, dzięki czemu uczy się zdrowej rywalizacji- walka jedynie na macie, zaś w pozostałych momentach przyjacielskie relacje.

drabinka dla dziecka w domu

Jak wspierać dziecko w trakcie treningów sztuk walki

Przede wszystkim nic na siłę- dziecko samo musi chcieć uczestniczyć w poszczególnych rodzajach zajęć. Oczywiście jako rodzice możemy podjąć pewne kroki, dzięki którym dziecku będzie łatwiej podjąć decyzję, a w przypadku gdy będzie ona twierdząca, uczestniczyć w treningach. Po drugie, dawajmy dziecku przykład- nie musi to być od razu uczestnictwo w zajęciach sztuk walki, a aktywna forma spędzania wolnego czasu- bieganie, rower, basen czy nordic-walking. Dobrym sposobem będzie również zakup odpowiednich narzędzi, takich jak chociażby drabinki gimnastycznej BenchK. Jest to bowiem sprzęt pozwalający na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, z którego może korzystać cała rodzina. Dzięki temu nie tylko będzie odpowiednim wzorcem, ale także stworzymy naszemu dziecku warunki, w których będzie mogło właściwie przygotowywać się do treningów poszczególnych sztuk walki i zyskiwać sprawność, która jest niezbędna do jego rozwoju.

Niema jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki rodzaj sztuki walki wybrać. Zależy to przede wszystkim od charakteru i indywidualnych predyspozycji dziecka, a także jego upodobań. Jednak niezależnie od tego, jak będzie ostateczna decyzja, z pewnością przyniesie wiele korzyści, zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę