Rodzaje broni palnej krótkiej – długiej – kolekcjonerskiej

Odkąd człowiek wymyślił proch i zobaczył, że pozwala on wywoływać liczne obrażenia na ludzkim ciele, na przestrzeni wieków pojawiło się mnóstwo rodzajów broni palnej. W tekście przybliżymy poszczególne jej typy, takie jak: rodzaje broni palnej krótkiej, rodzaje broni kolekcjonerskiej, rodzaje broni wojskowej i rodzaje broni długiej.

Zobacz: Rodzaje koszul i kołnierzyków u koszul

Co się uznaje za broń palną? 

Artykuł 5. Ustawy o Broni i Amunicji z 21 maja 1999 roku za broń uznaje gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji. Elementami tymi dla broni palnej i automatycznej są: baskila, komora zamkowa, lufa, szkielet broni i zamek. Częściami dla amunicji zaś są: pociski zawierające materiały wybuchowe, chemiczne środki obezwładniające bądź zapalne lub inne substancje, których działanie zagraża życiu albo zdrowiu, spłonki, które inicjują spalanie materiału miotającego i materiał miotający w formie prochu strzelniczego.

Rodzaje broni wedle Ustawy o Broni i Amunicji 

Ustawa o Broni i Amunicji z 21 maja 1999 roku reguluje zasady wydawania i anulowania pozwoleń na posiadanie broni, procedur sprzedaży broni i amunicji, zasady jej posiadania przez obcokrajowców znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej oraz reguluje sposób funkcjonowania strzelnic.

Ustawa informuje, że o następujących rodzajach broni palnej:

1. palnej – w tym broń alarmowa, bojowa, myśliwska, sportowa i sygnałowa,

2. pneumatycznej,

3. miotaczach gazu obezwładniającego,

4. narzędziach i urządzeniach, których wykorzystywanie może zagrażać życiu bądź zdrowiu:

a) broń białą w postaci: 

– ostrzy ukrytych w przedmiotach, które nie wyglądają na broń,

– kastetów i nunczaków,

– pałek, które posiadają zakończenie z twardego i ciężkiego materiału lub zawierającego wkładki z takiego materiału,

– pałek wykonanych z drewna bądź innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

b) broń cięciwową w postaci kusz,

c) przedmioty wykorzystywane do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Pistolet z nabojami

Rodzaje broni palnej krótkiej 

Rodzajów broni palnej krótkiej jest naprawdę wiele. Broń krótka jest wyposażona w lufę, której długość nie przekracza 300 mm. Tego typu środek bojowy nie może być również dłuższy niż 600 mm. Jednym z największych walorów broni krótkiej jest duża swoboda strzelania, gdyż lekkość wszelkie maści rodzajów broni palnej krótkiej, pozwala na trzymanie ją jedną ręką.

Broń krótką można podzielić na kilka typów, są nimi: rewolwery, pistolety, pistolety maszynowe. Rewolwery składają się z bębna, sprężyny i iglicy. Ich działanie jest proste – w chwili pociągnięcia za spust sprężyna wprawia w ruch bęben wraz z iglicą. Rewolwery wykorzystują zarówno naboje przeznaczone na wyłączność, jak i naboje pistoletowe.

Pistolety funkcjonują na zasadzie odrzutu swobodnego zamka bądź też krótkiego odrzutu lufy. Są one wyposażone w jedną komorę nabojową, która może być zasilana pociskami ze stałego lub wymiennego magazynka. W jednym mieści się do 20 naboi. Ponadto pistolet składa się ze szkieletu, lufy, zamka, urządzenia powrotnego i mechanizmu spustowo-uderzeniowego.

Pistolety maszynowe powstały w wyniku poszukiwania metody zwiększającej szybkostrzelność. Chronologicznie najpierw były to modele automatyczne, które strzelały seriami (na przykład MP 18 lub słynny Thompson). Współcześnie ten rodzaj broni krótkiej postrzega się jako mniejszą wersję karabinu automatycznego. Może to być broń palna samoczynna (posiadająca ogień ciągły) lub samoczynno-powtarzalna (z opcją wyboru ognia pojedynczego lub ciągłego).

Zobacz: Jak się dostać do ABW?

Rodzaje broni palnej długiej

Na rodzaje broni długiej składają się karabiny oraz strzelby. Ich najważniejszy wyznacznik to fakt, że posiadają one długą lufę. Karabiny przystosowane są do strzelania nabojami o dużej ilości energii wylotowej pocisku. Dziś jest to przeważnie broń automatyczna samoczynna lub samoczynno-samopowtarzalna. Ten rodzaj broni długiej stosuje się do walki na odległościach 400-800 m. Jej najważniejszymi elementami są: kolba, lufa, magazynek, mechanizm spustowo-uderzeniowy, szkielet, urządzenie powrotne i zespół przesuwny (suwadło, zamek).

Strzelba to również rodzaj broni długiej. Charakteryzuje się tym, że zawiera w sobie niegwintowaną lufę (typowe dla broni gładkolufowej). Używana jest głównie w myślistwie i sportach strzeleckich do strzelań śrutem lub kulkami.

Karabin maszynowy M60

Rodzaje broni kolekcjonerskiej 

Na poszczególne rodzaje broni kolekcjonerskiej składa się praktycznie każda broń, która zostanie uznana za część jakiegoś zbioru. Mogą to być zatem różne rewolwery, pistolety lub broń historyczna. Warto tutaj nadmienić, że w myśl Ustawy o Broni i Amunicji z 21 maja 1999 roku posiadanie broni, która powstała przed 1850 rokiem nie wymaga pozwolenia. Dlatego decydując się na starodawne typy, możemy uzupełniać naszą kolekcję rodzajów broni kolekcjonerskiej bez martwienia się o formalności wynikające z ustawy.

Rodzaje broni wojskowej 

Jest to broń, która wchodzi w skład wyposażenia pojedynczego żołnierza. Rodzaje broni wojskowej są różne, wszystko zależy od tego, ile i w jaki sposób dana armia inwestuje w swoje wyposażenie. Sprzęt, którym dysponuje żołnierz piechoty różni się zaawansowaniem od tego, jakiego używają członkowie specjalnych jednostek. Czy to polskich (GROM, Formoza, Nil, Agat, Jednostka Wojskowa Komandosów), czy zagranicznych (SAS, Navy Seals, Delta Force etc.). 

Tekst miał za zadanie przybliżyć kwestie związane z rodzajami broni palnej. Wyszczególniliśmy rodzaje broni wojskowej, krótkiej, długiej i kolekcjonerskiej. Dziękujemy za lekturę. 

Zobacz: Rodzaje spodni męskich

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę