Swędząca skóra głowy – przyczyny i domowe sposoby na pozbycie się problemu

Dlaczego swędzi mnie broda? Niezależnie od tego, czy zapuszczasz brodę po raz pierwszy, czy masz ją od wielu lat, często dochodzi do tego, że włosy na twarzy swędzą.

Swędząca broda może mieć przebieg ostry, łagodny , a czasami można go ledwo zauważyć. Innym razem wydaje się, że swędzi każdy centymetr twarzy. Może Cię obudzić w środku nocy lub przeszkadzać w trakcie ważnych sytuacji życiowych.

Włosy na brodzie różnią się od włosów na głowie. Nazywa się je włosami androgennymi, co oznacza, że ​​ich wzrost jest napędzany głównie przez  testosteron. Jego wzrost jest również związany z efektem ubocznym testosteronu zwanym dihydrotestosteronem. Większa ilość testosteronu powoduje większy wzrost i znaczną gęstość włosów. Z tego powodu o brodę należy dbać bardziej niż o inne włosy na ciele.

Swędząca broda – co ją powoduje?

Przyczyną swędzącej brody mogą być zachodzące naturalne procesy oraz infekcje na twarzy.

Wyrastanie zarostu

Podczas golenia, pozostawia się ostrą krawędź na końcu każdego włosa wewnątrz jego mieszka włosowego, która osłania włos. W momencie kiedy włosy odrastają, ta ostra krawędź może zarysować mieszek włosowy, powodując swędzenie.

Sucha skóra brody

Sucha skóra, zwana również kserozą, może rozwinąć się, gdy jest suchy albo zimny klimat lub z powodu czynników genetycznych, stosowania niektórych leków i  powstających infekcji.

Szampony, mydła i inne produkty do twarzy mogą również wpływać na naturalne natłuszczenie się skóry, wysuszając i powodując swędzenie brody.

Sucha skóra z łuszczeniem się i zgrubieniem skóry może być spowodowana rybią łuską. Ten rodzaj chorób skóry obejmuje typy nabyte i genetyczne.

Choroby skóry, takie jak łuszczyca i egzema, mogą również wysuszać skórę, powodując swędzenie brody. Poznaj inne przyczyny suchej skóry, a także wskazówki dotyczące leczenia i zapobiegania.

Wrastające włosy na brodzie

Wrastające włosy pojawiają się, gdy włosy, które zostały obcięte, wrastają z powrotem do mieszków włosowych zamiast na zewnątrz. Powoduje to zapalenie mieszków włosowych i swędzenie brody. Zauważyć je można, gdy mieszki włosowe staną się czerwone, chropowate, swędzące i czasami bolesne w okolicach ogolonych obszarów.

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszka włosowego jest formą zakażenia bakteryjnego w obrębie mieszka włosowego. Czynnikiem tej infekcji są bakterie, które należą do rodziny gronkowców.

Schorzenie to występuje najczęściej na twarzy oraz brodzie. Bardzo istotne jest, by nie ignorować tego z pozoru błahego stanu. Po zastosowaniu maszynki lub po depilacji woskiem w obrębie ujścia włosa pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Oznacza to, że pod powierzchnią skóry, właśnie w okolicy mieszków włosowych pojawił się stan zapalny, pod wpływem którego powstają specyficzne wykwity guzki, krosty, grudki.

Zapalenie łojotokowe skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to stan , który może powodować łuszczenie się i zaczerwienienie się skóry. Na skórze głowy znany jest również jako łupież.

Ten stan najczęściej dotyka skórę głowy, ale może również wystąpić na twarzy w okolicach brody. Częste objawy to żółte, tłuste łuski i zaczerwieniona skóra. 

Grzybica brody

Grzybica okolicy zarostu jest spowodowana zazwyczaj przez rodzaj grzyba zwanego dermatofitem. Ta infekcja grzybiczna zwykle pojawia się jako zaczerwienienie wokół ust, policzków i pod brodą. Jest podobny do grzybicy skóry głowy.

Swędząca skóra głowy – domowe sposoby

Przyczyny swędzącej brody można leczyć poprzez domowe sposoby, regularnie kąpiąc się i zwracając szczególną uwagę na higienę twarzy. Inne przyczyny mogą wymagać przyjmowania leków lub specjalnych antybiotyków w celu leczenia źródła świądu.

Właściwa higiena i pielęgnacja brody

Utrzymuj twarz i brodę w czystości, aby zapobiec gromadzeniu się oleju, brudu i bakterii.  Wykonuj następujące domowe czynności, aby zapobiec swędzeniu brody:

  • Regularnie kąpanie się.
  • Nawet jeśli nie kąpiesz się, myj brodę codziennie ciepłą wodą.
  • Używaj płynu do mycia twarzy lub brody.
  • Używaj odżywki do brody z olejkiem jojoba lub arganowym.
  • Gdy golisz się lub przycinasz brodę, używaj naturalnego płynu po goleniu lub balsamu z  aloesu. Unikaj produktów, które zawierają zbyt wiele syntetycznych chemikaliów.
  • Kiedy po raz pierwszy zapuszczasz brodę, jeśli to możliwe, staraj się unikać golenia lub przycinania, aby włosy wyrosły poza mieszki włosowe, co może zapobiec podrażnieniom i uszkodzeniom skóry lub mieszków włosowych.

Wskazówki dotyczące golenia brody

Oto kilka domowych wskazówek jak prawidłowo się golić, które mogą pomóc zminimalizować problemy ze swędzeniem skóry:

  • Nawilż skórę i zarost przed goleniem, aby je zmiękczyć.
  • Nałóż krem ​​lub żel do golenia. Produkt do skóry wrażliwej jest dobry dla skóry suchej.
  • Przed przestąpieniem do golenia prześledź kierunek, w którym rośnie Twój zarost i staraj się golić zgodnie z nim.
  • Opłucz  żyletkę lub maszynkę po każdym ruchu.

Ponadto, zmieniaj brzytwę lub ostrza, po każdych pięciu do siedmiu goleniach i przechowuj w suchym miejscu.

Broda może bardzo swędzieć, zwłaszcza jeśli wyrasta po raz pierwszy. Praktykowanie odpowiedniej higieny i wczesne leczenie wszelkich infekcji może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom skóry lub mieszków włosowych.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę