Marynarka tweed – jak nosić i o nią dbać?

Marynarka z tweedu od wieków była głównym elementem brytyjskiego stylu. Tkanina tweed jest używana do produkcji odzieży wiejskiej od XIX wieku. Jednak trzeba sobie zadać pytanie, czym właściwie jest tweed? Tweed jest to tkanina wykonana z włókien naturalnych, tkana z miękkiego, otwartego splotu i wykonana z wełny. Chociaż wskazuje nam to właściwy kierunek, będziemy musieli zagłębić się nieco głębiej, jeśli chcemy dokładnie zdefiniować, czym jest ten materiał i jak można go włączyć do swojej garderoby.

W tym przewodniku odpowiemy na wszystkie, często zadawane pytania dotyczące tej typowo brytyjskiej tkaniny. 

Z czego zrobiona jest Marynarka z tweedu?

Tweed wykonany jest z gęsto tkanej farbowanej wełny. Występuje w różnych gramaturach, splotach i kolorach. Oznacza to, że nie ma standardowego tweedu. Materiał ten waha się od zwykłego i lekkiego po kolorowy i ciężki. Wyróżniamy takie rodzaje tkaniny jak dmc magnum tweed oraz scotch tweed katia.

Kiedy wynaleziono tkaninę tweed?

Tkanina tweed została wynaleziona w XVIII wieku przez szkockich rolników, aby pomóc im przetrwać surowe zimy dzięki ciepłym ubraniom. W tym czasie tweed, który w języku gaelickim był znany jako Clò-Mór czy harris tweed, był tkany tak, aby był jak najbardziej odporny na ciężkie warunki pogodowe. Był niezwykle gruby i nie zawierał kolorowych i skomplikowanych wzorów, z których jest obecnie znany.

Tkanina tweed, jaką znamy teraz, została opracowana w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy brytyjska arystokracja zainteresowała się tym materiałem. Jego właściwości odporne na warunki atmosferyczne sprawiły, że był to materiał wybierany na uniformy personelu w ich posiadłościach, a wyższe klasy zamawiały unikalne tkaniny tweedu, które wtapiałyby się w otoczenie posiadłości. 

XIX wieku dzięki ulepszonym metodom produkcji tkanina tweed stała się bardziej dostępna. Stała się materiałem wybieranym na odzież myśliwską, wędkarską i na eleganckie marynarki ze względu na swoją odporność na warunki pogodowe. 

Przez dziesięciolecia, gdy produkcja tweedu stała się bardziej zautomatyzowana, stała się wystarczająco przystępna cenowo dla osób spoza arystokracji. Dziś jest to kwintesencja brytyjskiego materiału, którego można użyć, aby dodać wyrafinowany styl do prawie każdego stroju, a żadna męska garderoba nie jest kompletna bez odrobiny tweedu.

Skąd tweed wziął swoją nazwę?

Istnieją dwie teorie na temat tego, skąd pochodzi nazwa tweedu. Niektórzy uważają, że wynika to z faktu, że tkanina pochodzi ze szkockiej doliny Tweed.

Istnieją jednak dowody na to, że materiał otrzymał swoją nazwę w 1826 r., Kiedy londyński urzędnik błędnie odczytał zamówienie na „tweel”, na szkocki  „twill”, po splocie tkaniny, i błędnie reklamował go jako tweed w swoim sklepie. 

Jak powstaje tkanina tweed?

Tweed był tradycyjnie ręcznie tkany na krośnie. Dziś cały proces został zautomatyzowany, ale proces jest w dużej mierze taki sam.

Najpierw barwiona jest surowa wełna, a następnie suszona w suszarce przemysłowej. Te kolorowe wełny są mieszane razem, aby uzyskać dokładny odcień nici potrzebny do tkaniny tweedu. Każdy kolor jest ważony, a następnie mieszany w gigantycznym przemysłowym mikserze, aby uzyskać odcień wymagany dla wzoru.

Wełna przechodzi następnie proces zwany zgrzebleniem, podczas którego jest przeciągany przez serię wałków pokrytych małymi kolcami. To rozciąga wełnę i zapewnia, że ​​wszystkie włókna są skierowane w tym samym kierunku, dzięki czemu można je przerobić na nitkę.

Następnie wełna jest przędzona w nić i owinięta wokół przędzy gotowej do utkania w tweed.

Skomplikowany proces tkania polega na szykowaniu nici w wzdłużne osnowy, a następnie wplątywaniu ich na krosno. Niezależnie od tego, czy jest to napędzane ręcznie, czy automatycznie, krosno przepuszcza wątki (pojedyncze nitki biegnące na boki) przez osnowę (grupę nitek biegnących wzdłuż), aby utworzyć splot.

Ten proces może stworzyć żywe i skomplikowane wzory. Efekt końcowy jest również odporny na wiatr i wodę, dlatego tkanina tweed była w XIX i na początku XX wieku tak popularnym materiałem do produkcji odzieży outdoorowej oraz marynarek.

Marynarki z tweedu – gdzie się je wytwarza?

Tweed jest produkowany w całej Wielkiej Brytanii. Jednak niektóre rodzaje tweedu mogą być produkowane tylko w określonych lokalizacjach. Na przykład Harris Tweed musi być ręcznie tkany przez wyspiarzy w ich domach na Hebrydach Zewnętrznych, wykańczany i wykonany z czystej dziewiczej wełny barwionej i przędzonej zgodnie z rządową ustawą Harris Tweed.

Podobnie tweed Donegal może być produkowany tylko w irlandzkim hrabstwie Donegal.

Jakie są rodzaje tweedu?

Tweed występuje w kilku różnych splotach. Każdy wzór tworzy swój własny, charakterystyczny efekt, dlatego ważne jest, aby znać różnicę, jeśli chcesz znaleźć idealną marynarkę tweed dla siebie.  

Tweed twillowy

Twill to najprostszy rodzaj marynarki z tweedu. Przebiega przez nią prosty ukośny wzór, który jest często niezwykle subtelny i zwykle ma jednolity kolor. To sprawia, że ​​jest to materiał wszechstronny i idealny na zszywki do garderoby.

Overcheck tweed

Tweed overcheck to splot diagonalny, który został pokryty dużą kratą w kontrastowym kolorze. Daje to efekt, który jest idealny jako centralny punkt każdego stroju.

Paski tweed

Tweed ten ma pionowe paski w kontrastowych kolorach. Tworzy to mocne równoległe linie biegnące po marynarce.

Tweed w kratkę

Tweedy w kratkę mają pionowe i poziome paski, które łączą się, tworząc małe kratki. Na ten splot często nakłada się większy prześwit w kontrastowym kolorze.

Tweed w jodełkę

Tweed w jodełkę ma skomplikowany wzór, który bardzo przypomina igły jodły, stąd nazwa. Ten splot składa się z kolumny ukośnych równoległych linii, które zmieniają kierunek co kilka nitek, tworząc charakterystyczny kształt litery „V”.

Tweed jesienny

Tweed jesienny ma gruby splot, który przypomina zbliżenie ziaren jęczmienia. Z daleka ten splot wydaje się cętkowany i nadaje marynarce wyjątkową teksturę.  

Marynarka tweed – zasady ubioru

Dziś marynarka z  tweedu regularnie zdobi wybiegi od Paryża po Nowy Jork. Jednak warto zwracać uwagę na to, jak nosić marynarkę z  tweedu, ponieważ jeśli nie będzie się  ostrożnym, taki ubiór może wyglądać na nieco przestarzały.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby wyglądać dobrze w tej nowoczesnej odzieży męskiej.

Po pierwsze, jeśli zdecydujesz się na odważny tweed, uczyń z niego centralny punkt swojego stroju. Na przykład niebiesko-czerwona tweedowa marynarka w kratę harris będzie przykuwać uwagę w połączeniu z białą zapinaną na guziki koszulą Oxford i granatowymi chinosami z płaskim przodem , ale może kolidować z czymś bardziej kolorowym. Jeśli jesteś fanem przyciągających wzrok tweedów, noś je z neutralnymi kolorami, aby uniknąć modowych faux pas.

Po drugie, pamiętaj o dopasowaniu obuwia do marynarki z tweedu. Klasyczne style, takie jak czarne buty Oxford i mokasyny, są idealne dla tweedowej marynarki. Pełne buty brogsy, które pierwotnie zostały zaprojektowane, aby pomóc celtyckim rolnikom poruszać się po bagnistych polach, były noszone razem z tweedem od wieków, co sprawia, że ​​są naturalnym dodatkiem do tej kultowej tkaniny.

Tweed to również fantastyczny dodatek. Niezależnie od tego, czy jest to płaski kaszkiet Harris Tweed, czy czapka z daszkiem , może nadać Twojej stylizacji koloru przez cały rok.

Jak dbać o marynarkę tweed?

Chociaż tweed jest znany z tego, że jest twardą tkaniną, nie jest niezniszczalny. Ponieważ jest zrobiony z wełny, marynarka z tweedu nie kurczy się w praniu, dlatego zawsze należy go czyścić chemicznie.

Powinieneś również uważać na sposób przechowywania marynarki z  tweedu. Zawieś kurtki na wysokiej jakości wyściełanych wieszakach i schowaj do pokrowca na garnitury, aby zapobiec molom ubraniowym. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

One thought on “Marynarka tweed – jak nosić i o nią dbać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę