Posiadanie konkretnego ubezpieczenia komunikacyjnego jest obowiązkiem każdego kierowcy. Nie dla każdego różnica między OC a AC jest łatwa do zauważenia, dlatego warto przyjrzeć się tym dwóm rodzajom ubezpieczenia komunikacyjnego bliżej. Jednocześnie też warto zainteresować się znalezieniem najlepszej oferty w specjalnie w tym celu tworzonych rankingach.
Stawki ubezpieczeń komunikacyjnych uzależnione są od kilku czynników, takich jak: wiek kierowcy, jego doświadczenie za kierownicą, liczba incydentów drogowych, jak i rok produkcji posiadanego samochodu. To z tego względu kierowcy chętnie korzystają z rankingów ubezpieczenia komunikacyjnego – to odpowiednie miejsce do szukania najtańszej oferty na rynku.
Ubezpieczenie komunikacyjne – definicja
Najważniejszym ubezpieczeniem jest OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. Według ustawowej definicji ubezpieczenie komunikacyjne OC to umowa ubezpieczenia, dotycząca wszystkich posiadaczy i użytkowników „pojazdów lądowych”. Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego mówi o odpowiedzialności cywilnej „wszelkiego rodzaju”. W skrócie oznacza to, że posiadając ubezpieczenie OC – czyli właśnie od odpowiedzialności cywilnej – w razie spowodowania wypadku i zniszczenia innego pojazdu nie poniesiemy konsekwencji finansowych. Pokryciem kosztów naprawy samochodu zajmie się nasza firma ubezpieczeniowa, a pieniądze na ten cel zostaną wypłacone z naszej polisy. Identycznie będzie w odwrotnym przypadku – osoba, która uszkodzi nasz samochód, nie będzie samodzielnie pokrywać kosztów naprawy – nasza naprawa zostanie opłacona z OC sprawcy. Wśród rodzajów ubezpieczenia komunikacyjnego dostępne są opcje ubezpieczeń obowiązkowych – OC, ale także dodatkowych, działających w określonych sytuacjach.
Ubezpieczenia komunikacyjne – rodzaje
Przed zawarcie polisy trzeba dokładnie poznać wszystkie rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych. Możesz dobrać odpowiednie dla siebie ubezpieczenie komunikacyjne na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne/. Niezależnie od naszej woli czy chęci, jako kierowcy i posiadacze m. in. samochodów, jesteśmy zobowiązani do wykupienia polisy OC. To jedna z tych umów, bez potwierdzenia której nie wolno nam wyjechać na drogę publiczną. Rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego, który również jest wymagany prawnie, jest tak zwana Zielona Karta, obowiązująca poza granicami kraju, w określonych państwach. W przepisach można znaleźć też informację o konieczności zawarcia ubezpieczenia granicznego dla pojazdów, których rejestracja odbyła się w krajach nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz do Szwajcarii.
Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne – ich definicje oraz rodzaje
Firmy ubezpieczeniowe mogą zaoferować posiadaczom pojazdów mechanicznych trzy ubezpieczenia nieobowiązkowe. Takie ubezpieczenia komunikacyjne zgodnie ze swoją definicją, są dobrą wolą ubezpieczającego. Wśród nich znajdziemy AC, chroniące np. przed kradzieżą czy zalaniem. Popularnym ubezpieczeniem jest też Assistance, czyli zapewnienie sobie pomocy serwisowej na drodze oraz NNW, czyli umowa od następstwa nieszczęśliwych wypadków.
Ubezpieczenia komunikacyjne – ranking
Nie tylko ceny poszczególnych pakietów, ale i pojedynczych rodzajów ubezpieczenia komunikacyjnego, może się drastycznie różnić, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Aby zaoszczędzić, warto korzystać z rankingów ubezpieczenia komunikacyjnego, dostępnych na wielu stronach internetowych. Ubezpieczenia komunikacyjne w rankingu sortowane są nie tylko według najlepszych stawek, ale i najlepszej i najszerszej oferty. Korzystanie z rankingów jest rewelacyjnych sposobem na skrócenie czasu potrzebnego na dokładne porównanie wszystkich dostępnych ofert od bardziej i mniej znanych firm.
Artykuł sponsorowany