W czym na wesele jako gość weselny? Jak się ubrać?

Wesele to impreza towarzyska w której panują pewne zasady odnośnie ubioru dla nowożeńców jak i gości.  Para młoda podążając za tradycjami wyróżnia się jasnymi kolorami ubioru(chociaż nie zawsze tak jest). Gość weselny ma pod tym względem trudniej. W poniższym wpisie znajdują się  porady, które pomogą odpowiednio ubrać się na wesele. Co ubrać na wesele jako gość?

Standardowe stroje oficjalne

Istnieje kilka standardowych strojów ślubnych i tematycznych:

  • Biały krawat (ultra formalny)

Niezwykle rzadki i bardzo surowy strój na najbardziej uroczyste okazje. Królewskie wesele lub Nagroda Nobla. Nie ma tu miejsca na błędy. Z drugiej strony dress code jest tak formalny, że nie musisz niczego wybierać, po prostu ubrać się tak jak wszyscy. Biały krawat  i spodnie frakowe, wykrochmalona biała koszula i biała kamizelka, biała muszka, lakierowane czarne buty.

  • Czarny krawat (formalny)

Jeden z najczęstszych ubiorów na klasyczne wesele. Jeśli określono czarny krawat, załóż smoking z satynowymi lub jedwabnymi klapami, białą koszulę, solidną muszkę, klasyczne czarne buty. Jeżeli chodzi o akcesoria – spinki do mankietów, chustka w kieszeni na piersi.

  • Strój Koktajlowy (formalny, ale nie do końca)

Jak ubrać się na wesele jako gość? Najpopularniejszy strój ślubny. Smoking dla gościa jest dopuszczalny, ale nie wymagany. Zwykle koctail to klasyczny garnitur (ale nie ten, w którym chodzisz na spotkania biznesowe), koszula (niekoniecznie biała) czy golf. Możesz poeksperymentować z kolorem (jeśli nie jest określony w zaproszeniu), wzory są dozwolone. Akcesoria- krawat, chustka w kieszeni na piersi. Buty – klasyczne (derby), mniej formalne (mokasyny.)

  • Swobodny (nieformalny)

Najpopularniejsza forma ubioru. Prawie wszystko jest możliwe, ale w granicach rozsądku. Wybierz dowolną marynarkę oraz spodnie  (jasne, wzorzyste, a nawet lniane). Chociaż dress code jest nieformalny, nadal nie oznacza to, że możesz ubrać dżinsy, to już przekracza pewne granice.  Prawie każde obuwie będzie pasować: od klasyków po mokasyny, chelsea, mokasyny.

  • Tematyczny

Tematyczny ubiór może być absolutnie wszystkim – od wesela w stylu vintage po fantastykę, muzykę, kino i tak dalej. Fantastyka jest ograniczona tylko życzeniami Pary Młodej (najczęściej tylko Panny Młodej). Tutaj wszystko jest proste – ubierz się zgodnie z deklarowanym tematem uroczystości. Nie jesteś pewien, czego chcą od Ciebie słowami: „Ślub w stylu w latach 20-tych”? Sprawdź w Google bądź porozmawiaj z nowożeńcami.

Nie ignoruj ubioru

Jeśli w zaproszeniu jest określony dress code – nie wymyślaj niczego i postępuj zgodnie z tradycjami. Bez wyjątków. Nie zaniedbuj życzeń nowożeńców co do poziomu formalności imprezy czy koloru stroju. Jeśli chcesz być oryginalny, potraktuj dress code jako niezbędną podstawę i zaplanuj swój wygląd w granicach danego formatu (chyba że jest to oczywiście White Tie).

Gość weselny nie powinien się ubierać jak Pan młody

Dość oczywista, ale wciąż ważna zasada – nie kopiuj wizerunku pana młodego. Trudno przypadkowo złamać taką zasadę, a nie jest to celowe, nawet jeśli wydaje się, że pan młody doceni twój żart (panna młoda i goście na pewno go nie docenią).

Jak ubrać się na wesele jako gość, aby nie być zbyt wyzywającym?

Unikaj zbyt krzykliwych strojów  lub wręcz przeciwnie, zbyt niechlujnego wyglądu. Koszulka z napisem „Przyjaciel Pana Młodego” podczas uroczystej ceremonii lub stylizacji Met Gala zostanie przez wszystkich zapamiętana. To jest problem – na ślubie goście powinni skupiać swoją uwagę na nowożeńcach.

Nie należy nosić klapek, odzieży codziennej ani sportowej

Jak się ubrać na wesele jako gość? Na pewno nie tak jak na piwo do kumpla. Wszystko to powinno być noszone tylko wtedy, gdy planujesz zorganizować jakieś przedstawienie dla nowożeńców.  Sandały, dres, zwykłe codzienne ciuchy będą odbierane jako brak szacunku dla tych, którzy zaprosili Cię na wesele.

Ubieranie się odpowiednio na wesele wcale nie jest trudne. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w zaproszeniu, uwzględniać życzenia Pana Młodego i Panny Młodej w kolorze i dobierać ubrania zgodnie z deklarowanym dress code’em. Bez chęci wyróżnienia się.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę