Wybierasz kosiarkę z napędem? To warto wiedzieć przed zakupem!

Trudno utrzymać porządek w ogrodzie bez odpowiedniego sprzętu. Jednym z niezbędnych akcesoriów każdego działkowca jest kosiarka. W jakich warunkach sprawdzi się model napędowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Poniżej przedstawiamy przydatne wskazówki.

Kosiarka z napędem – najważniejsze informacje 

Kosiarka z napędem to urządzenie, które posiada napęd na przednie lub tylne koła. Podczas pracy nie trzeba używać siły, ponieważ te poruszają się w sposób automatyczny. Do wyboru są narzędzia elektryczne lub spalinowe, które nie wymagają podłączenia do prądu i są zasilane paliwem (najczęściej olejem opałowym). Drugi wariant docenią szczególnie właściciele większych posesji, gdzie dostęp do źródła zasilania niekiedy jest mocno ograniczony. W porównaniu do modeli elektrycznych kosiarki spalinowe wyróżniają się także o wiele wyższą mocą i szerszym zasięgiem pracy noży. 

Do największych zalet kosiarki z napędem można zaliczyć łatwość obsługi i efektywne koszenie nawet dużych trawników. Urządzenie to daje również możliwość szybkiej i wydajnej pracy bez użycia siły, także na nierównym terenie. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku osób starszych lub schorowanych, które chcą samodzielnie pielęgnować swój kawałek ziemi. 

kobieta kosząca trawę

Wady kosiarki z napędem

Kosiarki z napędem, choć mają wiele zalet, nie są rozwiązaniem idealnym w każdym przypadku. Po pierwsze, modele spalinowe bywają problematyczne w eksploatacji. Wymagają częstego czyszczenia oraz regularnego serwisowania układu tnącego oraz samego napędu. Ponadto emitują zanieczyszczenia, a ich praca jest dosyć głośna. Problematyczne mogą być także ich gabaryty. To duże urządzenia, które mogą sprawiać trudność w manewrowaniu i ich przechowywaniu. Modele z napędem są również droższe niż kosiarki bez napędu, jednak z drugiej strony zapewniają lepszą wydajność i wygodniejszą pracę. Zdecydowanie szereg ich zalet przykrywa pewne mankamenty i powoduje, iż kosiarki z napędem są często wybieranymi urządzeniami do pracy w ogrodzie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kosiarki?

Podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Najistotniejsze z nich to:

  • silnik – jego moc jest jednym z najważniejszych kryteriów, którym warto się kierować podczas wyboru modelu kosiarki. Powyższy parametr jest wyrażany w kilowatach (kW) lub koniach mechanicznych (KM) i mówi o wydajności pracy sprzętu. Im większa moc, tym efektywniejsze działanie maszyny, ale również większy pobór paliwa. W przypadku niewielkich ogrodów dobrym wyborem będzie zakup kosiarki o mocy silnika do 3,5 KM (2,5 kW). Do koszenia rozległych terenów przyda się natomiast sprzęt o mocy powyżej 4,5 KM (3,5 kW); 
  • napęd – do wyboru są kosiarki z napędem elektrycznym lub spalinowym. Pierwsze z nich mają mniejszą moc i wydajność od kosiarek spalinowych. Sprawdzą się zatem do koszenia mniejszych powierzchni. Ponadto są cichsze i prostsze w obsłudze niż modele spalinowe;
  • szerokość koszenia – to parametr, który mówi o tym, jaką powierzchnię trawy można skosić podczas jednego cięcia. Od tego czynnika zależy zatem, ile czasu zajmie strzyżenie całego trawnika. Do małego ogrodu o powierzchni do 500 m² wystarczy sprzęt o szerokości koszenia 40 cm. W przypadku większych działek warto natomiast zainwestować w model o szerokości koszenia powyżej 60 cm;
  • noże – dobrej jakości ostrza zapewniają efektywne i szybkie strzyżenie. Do wyboru jest kilka opcji. Wśród nich można wymienić noże proste, idealne do kosiarek, które nie są wyposażone w kosze zbierające. Sprawdzą się do wykonywania prostych cięć w niewielkich ogrodach. Kolejną możliwością są noże profilowane, które zapewniają większą siłę odrzutu trawy. Ten wariant jest przeznaczony do kosiarek z koszami zbierającymi. Z kolei noże z funkcją mulczowania umożliwiają kilkukrotne zmielenie trawy, która następnie opada na ziemię lub do specjalnego kosza. 
kosiarka w garażu

Dobra kosiarka z napędem, czyli jaka?

Kupując kosiarkę z napędem, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze należy określić wielkość terenu, który będzie koszony. Im bardziej rozległy trawnik, tym większą moc powinno mieć urządzenie. Istotne są również gabaryty maszyny. Większe modele są zazwyczaj bardziej wydajne i wytrzymałe, jednak z drugiej strony zajmują więcej miejsca. Oprócz tego warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, które mogą znacznie ułatwić pracę w ogrodzie. Wśród nich godna uwagi jest m.in. opcja mulczowania, regulacji wysokości koszenia, czy wybór prędkości. Ostatnim wyznacznikiem powinna być cena. Warto porównać różne oferty i wybrać model, który będzie w pełni odpowiadał potrzebom użytkownika.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę