Co warto kolekcjonować i jak się za to zabrać?

Kolekcjonowanie to znakomity sposób na rozwijanie własnych zainteresowań i hobby. Bardzo często, gdy pasjonujemy się czymś, chcemy stale rozwijać nasze upodobania, gdyż sprawia nam to po ludzku przyjemność. W tekście podpowiemy, co warto kolekcjonować, by móc pochwalić się później przed swoimi znajomymi swoimi zbiorami.

Zobacz: Rodzaje broni palnej krótkiej – długiej – kolekcjonerskiej

Czy warto zaczynać kolekcjonować? 

Co warto kolekcjonować? Absolutnie wszystko. Posiadanie własnej pasji umila nam czas. Chęć posiada czy rozwijania własnego zbioru, stanowi dla wielu znakomity sposób na nudę. Ponadto widok kolekcji, którą nie łatwo było skompletować, napawa dumą każdego jej posiadacza. 

Co kolekcjonować? 

Co kolekcjonować, aby czerpać z tego radość? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Dobrym przykładem są chociażby książki. Jedni będą zbierać wszystkie powieści danego autora, jeszcze inni wyłącznie pewien obszar jego twórczości poświęcony danemu uniwersum. Nie każdy musi chcieć czytać wszystko to, co napisał John Ronald Reuel Tolkien, gdyż jego literacki dorobek obejmuje naprawdę wiele pozycji. Ale może za to skupić się na tych tytułach, które dotyczą wyłącznie świata znanego z ,,Władcy Pierścieni’’. Na ten przykład zaangażowany kolekcjoner może zbierać różne wydania zarówno powyższej książki jak i ,,Silmarillionu’’, czy kilku innych pomniejszych dzieł, które dotyczą przedstawionego świata w Tolkienowskiej trylogii. 

Inną rzeczą, jaką można zbierać są różne rzeczy związane z ,,Gwiezdnymi wojnami’’. Na świecie nie brakuje istnych maniaków tej serii. Co mogą kolekcjonować? Oczywiście wydania filmów, poświęcone swojej ulubionej serii. Na przestrzeni lat ukazało się multum różnych wydań ,,Star Wars’’, wiele z nich od dawna nie jest już dostępnych w oficjalnej sprzedaży, przez co stanowią one tym bardziej łakomy kąsek dla wszelkiej maści fanów. Który z nich nie chciałby mieć wszak w swojej kolekcji pierwszego wydania ,,Gwiezdnych wojen’’ na kasety VHS.  

Kaseta

Co kolekcjonować, aby zarobić? 

Co kolekcjonować, aby zarobić? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co kolekcjonujemy. Jeżeli ktoś zbiera coś bardzo powszechnego, bądź niedawno wytworzonego, wartość naszego zbioru będzie niska. Poza tym sam popyt na niego nie będzie za wysoki, gdyż każda inna zainteresowana osoba, bez trudu będzie mogła sama zdobyć elementy do stworzenia swojej kolekcji. 

To, co warto kolekcjonować w celach zarobkowych, musi mieć swoją cenę, która wynika z upływu czasu. Nic zatem dziwnego, że od lat za najbardziej dochodową pasję związaną ze zbieractwem, uchodzi filatelistyka. Znaczki pocztowe stopniowo coraz bardziej odchodzą do lamusa, niemniej jednak wciąż pojawią się nowe, które często wydawane są w limitowanej wersji związanej z jakimś wydarzeniem. To właśnie tego typu edycje znaczków osiągają największe ceny na rozmaitych aukcjach i stanowią główny cel wszelkiej maści filatelistów. Dodam, że aby móc kupić naprawde stary znaczek, trzeba dysponować naprawdę dużą ilością pieniędzy, gdyż ich cena liczona jest w setkach tysięcy dolarów.

Co można kolekcjonować dla dzieci? 

A co kolekcjonować dla dzieci? Dobrze jest, gdy nasza pociecha ma jakieś upodobanie, które chce rozwijać. Co tak młody człowiek może zbierać? W sumie wszystko. Pamiętajmy jednak, że lepiej, gdy nie będą to jakieś bardzo wysublimowane rzeczy. Pasja dzieci wiązać będzie się raczej z tym, że to rodzic będzie musiał płacić za kolejne elementy ich kolekcji. Stąd oczywiste jest, że dziecko jest niekoniecznie odpowiednią osobą, by zbierać np. XIX wieczne akwarele. Jednak tym, co warte jest kolekcjonowania przez dzieci, mogą być na przykład stare polskie banknoty, z czasów przed denominacją. Nie dość, że ich posiadanie stanowić może dla dziecka swego rodzaju szczęście, to mogą one również nieść frajdę, jako prawdziwa gotówka, którą można płacić przy popularnej zabawie w sklep.

Stary polski banknot dwustuzłotowy

Zobacz: Tissot Seastar 1000 – szwajcarskie zegarki idealne do wody i codziennych stylizacji. Poznaj stylową kolekcję kultowej marki

Jak zacząć kolekcjonować? 

Wiemy już, co warto kolekcjonować. Ale jak zacząć to robić? Tak naprawdę nie ma jednej metody. Każdy, kto poczuje ochotę, by coś zbierać, w każdej chwili może zgłębić temat w książkach bądź internecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć posiadać własną kolekcję czegokolwiek, w każdym momencie życia. Jedyne co nas ogranicza, to własna wyobraźnia, więc jeżeli mamy pomysł i chęci, śmiało go realizujemy. Jest to warte świeczki, gdyż widok mozolnie skompletowanej kolekcji, z pewnością nie raz poprawi nam humor i napoi satysfakcją.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę