K2 od dawna uchodzi za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik świata. Druga co do wielkości góra Korony Himalajów i Karakorum liczy sobie 8611 m n.p.m. Jej nazwa wzięła się od angielskiego oznaczenia, jakie pochodzi z 1856 roku. Brytyjski urzędnik dokonując pomiarów szczytu oznaczył go, jako drugi na liście 35 gór znajdujących się w tym łańcuchu górskim. Z kolei przez autochtonów K2 nazywany jest od lat Czogori.
Z racji bardzo wymagającej trasy prowadzącej na szczyt góry, wielu himalaistów w trakcie wspinaczki poniosło śmierć. W tekście przybliżymy informację, ile osób zginęło na K2.
Zobacz: Ile osób zginęło na Mount Everest w całej historii?
Ile osób zginęło na K2?
Nie da się dokładnie policzyć, ile osób zginęło na K2, gdyż dane, jakie znajdziemy w internecie, nie obejmują wejść, które dokonywane były przed XX wiekiem. Pierwsze znane ofiary śmiertelne, usiłowały zdobyć górę w 1939 roku. Byli nimi Amerykanin Dudley Wolfe oraz trzech nepalskich szerpów Pasang Kikuli, Pasang Kitar i Pintso.
Lata II wojny światowej oraz związane z nią następstwa nie pozwalały na przeprowadzenie kolejnej ekspedycji, mającej na celu zdobycie K2. Na następne wyprawy szczyt musiał ,,poczekać’’ do lat 50. XX wieku. Zanim 31 lipca 1954 roku najwyższa góra Karakorum została zdobyta przez Włochów Achille Compagnoniego i Lino Lacedelliego, rok wcześniej doszło do tragicznego w skutkach wydarzenia.
Po dojściu na osławione Żebro Abruzzi i założenie tam III obozu na wysokości 7800 metrów, członek amerykańskiej wyprawy Art Gilkey zachorował na zakrzepicę żył głębokich. Choroba w bardzo szybkim czasie przerodziłą się w zatorowość płucną. Pozostali uczestnicy wejścia natychmiast podjęli decyzję o zaprzestaniu wchodzenia i zaczęli transportować Gilkey’a na dół. Niestety, w trakcie schodzenia zawinięty śpiwór z Amerykaninem porwała lawina. Jego ciało odnaleziono dopiero w 1993 roku.
Później na K2 doszło do wielu innych śmierci. Na dzień 22 lipca 2022 roku, ich łączna liczba wynosi 96 znanych ofiar.
Ilu Polaków zginęło na K2?
Wiemy już, ile osób zginęło na K2. A jaką część tej liczby stanowili Polacy? Otóż w chwili, gdy piszę te słowa (styczeń 2023 roku) najwyższy szczyt Karakorum zabrał czworo naszych rodaków. Pierwszą ofiarą była Halina Krüger-Syrokomska, która zginęła 30 lipca 1982 roku (śmierć nastąpiła najpewniej w wyniku obrzęku mózgu, czyli tzw. choroby wysokościowej).
Kolejne śmiertelne wypadki nastąpiły niemalże po sobie w 1986 roku. Zginęło wówczas dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Był to Tadeusz Piotrowski, który 10 lipca odpadł ze ściany podczas schodzenia z góry. 3 sierpnia tragicznie dokonał żywota Wojciech Wróż, a 10 sierpnia zginęłą Dobrosława Miodowicz-Wolf.
Zobacz: 4 powody, dla których Mistrzostwa Świata w Katarze będą nietypowe
Dla kogo wyprawa na K2?
To, ile osób zginęło na K2, nie odstrasza coraz to nowych śmiałków, którzy chcą zdobyć ten najtrudniejszy szczyt świata. Dla kogo jest jednak wyprawa na tę górę? Przede wszystkim dla ludzi, którzy mogą pochwalić się znakomitą wręcz kondycją. Pamiętajmy, że wysoko w górach warunki klimatyczno-pogodowe są wręcz ekstremalne. Dlatego tylko osoby, które dużo wcześniej wspinały się już na różne szczyty bądź przeszły wcześniej wielomiesięczne treningi wydolnościowe, mogą pozwolić sobie na tak wymagające doświadczenie.
Nie bez znaczenia są także umiejętności stricte techniczne wchodzenia na góry. Odpowiednie rozeznanie terenu, obranie najwłaściwszej drogi zdobycia szczytu, adekwatny ubiór oraz posiadanie wśród członków wyprawy ludzi o takim samym doświadczeniu. Wszystkie te elementy są nieodzowne, jeżeli myśli się o wejściu na K2, czy jakąkolwiek inną górę tworzącą Koronę Himalajów i Karakorum.