Co znaczą męskie tatuaże?

Tatuaże mogą mieć dla nas wartość sentymentalną, często wyrażają nasze uczucia, a niekiedy mają dla nas znaczenie tylko i wyłącznie estetyczne. Przychodzi ten czas, kiedy chcesz zrobić swój pierwszy, lub kolejny tatuaż, ale nie wiesz jaki wzór wybrać. Nie chcesz się narazić niektórym grupom ludzi, przez wybór nieodpowiedniego motywu? Zobacz, jakie są najpopularniejsze wzory męskich tatuaży i jakie mają znaczenie.

Zobacz: Japońskie imiona męskie i ich znaczenie w kulturze

Czy tatuaż zawsze znaczy to samo?

Jeszcze niedawno tatuaże kojarzyły się przede wszystkim z subkulturami więziennymi, przestępczością lub marynarzami. Stereotyp na szczęście zmienia się na plus dla osób posiadających tatuaże. W Polsce np. od 2018 r. można mieć tatuaże, aby móc wykonywać zawód policjanta. Rysunki na ciele coraz częściej spotykane są u osób pracujących w różnych dziedzinach, nawet na wysokich stanowiskach. Aktualnie wiele wzorów może oznaczać coś innego, w zależności od osoby, która go posiada. Istnieją jednak pewne rodzaje tatuażu, lub miejsca na ciele, w których są wykonywane, które w dalszym ciągu mogą nam uniemożliwić awans. Łezki na twarzy, czy wulgarne napisy w widocznych miejscach nie będą dobrym pomysłem.

Znaczenie męskich tatuaży

Znaczenie tatuaży męskich różni się od siebie w zależności od miejsca na świecie, w którym przebywamy, a także od grup społecznych. Inne znaczenie będzie miał tatuaż smoka w Polsce, niż w Japonii, gdzie tatuaże dalej kojarzą się z przestępczością, a w niektórych miejscach jest zabronione ich posiadanie. Dla każdego mężczyzny ten sam wzór może oznaczać coś innego, ponieważ każdy odbiera to przez przez pryzmat własnych doświadczeń, czy przekonań. Często malowidła na ciele mają wartość tylko i wyłącznie estetyczną. Zatem co uważa się za znaczenie popularnych wzorów męskich tatuaży w Polsce i na świecie?

Sesja tatuażu
 • Wilk – zwierzę to jest symbolem drapieżnika, zdobywcy. Najczęściej ten wzór wybierają mężczyźni, którzy chcą podkreślić swoją siłę i osobowość.
 • Czaszka – bardzo często spotykany wzór, znaczenie tego męskiego tatuażu zmieniło się na przestrzeni lat, niegdyś była uznawana za symbol śmierci, dziś jednak utożsamia się ją z nieśmiertelnością oraz odpornością na przeciwieństwa losu.
 • Serce z cierniami – w tym przypadku oznacza to zwykle nieszczęśliwą miłość, kolce oznaczają cierpienie, a serce miłość.
 • Kompas / Róża wiatrów – dawniej marynarze używali tego wzoru, aby ten pomógł im odnaleźć drogę do domu, dziś symbolizuje on poszukiwanie równowagi, lub swojego miejsca na świecie. Motyw jest bardzo często wybierany przez podróżników.
 • Krzyż – ten tatuowany wzór jest zwykle wykonywany przez osoby, którzy chcą podkreślić swoją religijność. Niekiedy ma on wartość tylko i wyłącznie artystyczną.
 • Sztylet – to symbol walki oraz sprawiedliwości.
 • Zegar – oznacza przemijanie lub chęć zatrzymania czasu. Znaczenie w tym męskim tatuażu ma również godzina lub data przedstawiona w tym wzorze. Najczęściej ma jakąś wartość sentymentalną dla osoby noszącej taki projekt. Ostatnio bardzo popularnym motywem jest topniejący zegar inspirowany dziełem Salvadora Dali.
 • Kotwica – wyraża chęć poszukiwania przygód. Może również kojarzyć się jako symbol bezpieczeństwa, powrotu do domu lub spokoju.
 • Wąż – biblijny symbol zła, natomiast w tatuażu może oznaczać mądrość, spryt, uzdrowienie, lub długowieczność.
 • Las – osoby wykonujące sobie ten motyw zazwyczaj kochają wolność i naturę. Tatuaże przedstawiające leśny motyw bardzo często łączone są ze zwierzętami takimi jak wilk, czy niedźwiedź. Dobrze wykonany wzór może być prawdziwym dziełem sztuki.
 • Wzory plemienne (tribal) – nawiązują do dawnych plemion takich jak Aztekowie, czy Majowie. Wykonują je osoby z wojowniczym charakterem.
Tatuaż sowa

Są to utarte znaczenia, które często nie odzwierciedlają tego, dlaczego dana osoba zrobiła sobie taki wzór.

Zobacz: Jak dobrać tatuaż do charakteru?

Jak wybrać tatuaż do charakteru?

Mimo wielu znaczeń tatuaży męskich, dobranie odpowiedniego projektu do swoich cech osobowościowych, bywa niezwykle trudne. Najlepiej wyszukać w Internecie odpowiedniego artystę lub studio tatuażu i skontaktować się z nim, aby stworzył dla Ciebie wzór, który najbardziej będzie odzwierciedlał Twoją osobowość. Wielu tatuatorów to uzdolnieni artyści, którzy po krótkim wywiadzie z Tobą starannie zaprojektują dzieło, które będziesz nosić. Staraj nie kierować się modą, jaka panuje w danym czasie. Moda przemija, a tatuaż zostanie z Tobą na zawsze.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę