System nadawania imion mężczyznom w japońskiej kulturze znacznie różni się od tego, z czym spotkać się możemy w Polsce czy nawet całej Europie. Ich egzotyczność sprawia, że dla wielu stają się bardzo ciekawym tematem. W jaki sposób się je wybiera? Co oznaczają? O tym wszystkim w poniższym artykule
Zobacz: Jak dobrać tatuaż do charakteru?
Jak nadaje się imiona w Japonii?
Tak jak mówiliśmy, sposób nadawania męskich imion (i imion w ogóle) w japońskiej kulturze znacznie różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Przede wszystkim, oprócz najbardziej popularnych, nie ma tam stałej listy imion – są one wymyślane przez rodziców. Oni sami nie kierują się przy ich wyborze modą czy brzmieniem, ale znaczeniem.
W japońskiej kulturze znaczenie imienia ma spełniać rolę swoistego talizmanu, który ma przynieść szczęście i nadać dziecku pewne konkretne cechy charakteru i wyglądu. W zasadzie jest to przejawem dość opresyjnych mechanizmów wpływających na dzieci w tym społeczeństwie. Metody wychowania i ilość oczekiwań wobec dziecka są całkiem spore i surowe.
Tego typu wierzenia są dość popularne w Japoni, jako że nie posiada ona żadnej konkretnej religii oprócz Shintoizmu, a to z kolei nazwać możemy bardziej mitologią, którą traktują jak zwykłą tradycję.
Japończycy nie traktują tego jednak bardzo dosłownie, robili tak od zawsze i z czasem pierwotny cel nadawanych w ten sposób imion, zaczął się zatracać. Podobnie zresztą wyglądało to w staro-słowiańskiej kulturze, gdzie imiona takie jak Mirosław (sławiący pokój) czy Gniewomir (ten, który łagodzi gniew) również miały podobną funkcję.
Japońskie imiona męskie i ich znaczenie
Męskie imiona w kulturze japońskiej potrafią oznaczać wiele różnych rzeczy. Tak jak mówiliśmy, imiona nadaje się w dość indywidualnej formie i zależą głównie od kreatywności rodziców. Jednak by nie być gołosłownym, warto podać tu kilka przykładów. Weźmy na przykład imię Takashi, które w podstawowej formie składa się ze słów godny i pochwała, co ostatecznie oznaczać ma godnego pochwały.
Jednak zabawa dopiero się tu zaczyna. System znaków oraz japońska gramatyka są dość skomplikowane, nawet dla rodzimych mieszkańców wysp. To samo imię może mieć różne znaczenia, w zależności od tego, jak je zapisaliśmy. Tak więc Takashi oznacza również kogoś odważnego, wręcz bohatera, osobę ponadprzeciętną, kogoś szlachetnego, często kojarzonego również ze słowem “samurai”, które pod wpływem zachodniej kultury przemieniło się również w gentlemana. Wszystko opiera się na dość podobnej fonetyce, a mimo wszystko innym zapisie.
Zobacz: Fryzura na samuraja
Co ciekawe nie wszystkie imiona są dedykowane konkretnej płci. Dość popularne dla chłopców “Akira” (które oznacza jasny lub oczyszczać) można nadawać również dziewczynkom. W gruncie rzeczy imiona nie mają przypisanych do siebie płci, działa to nieco inaczej. Chodzi o samo znaczenie – przymiotu silnego czy niezwyciężonego japończycy zwyczajnie nie będą nadawać dziewczynką i z drugiej strony, piękny czy delikatny to w ich oczach raczej kiepskie składowe dla męskiego imienia.
Musimy pamiętać, że japończycy są dość konserwatywnym narodem, który poza tradycją przywiązuje ogromną wagę do gradacji roli i pozycji w społeczeństwie. Kobieta musi być kobieca, a mężczyzna męski i koniec dyskusji.
Bardzo dobrze widać to na przykładzie zwrotów grzecznościowych. “San”, np. Takashi-san to przyrostek oznaczający pana, a w przypadku kobiet również panią (Marin-san = Pani Marin) i ma za zadanie pokazać szacunek dla drugiej osoby. “Chan” lub “Kun” to pieszczotliwe zdrobnienia imienia (mówiąc, np. Franek-kun mamy na myśli Franuś), dla kolejno dziewczyn i chłopców, które mają implikować ich wiek. Mamy też “sama” i “dono”, które mają wyrażać specjalny stosunek do drugiej osoby, nasz szacunek, poważanie i wyższy status społeczny. Nawet w przyjacielskich relacjach używa się “senpai”, czyli kogoś bardziej doświadczonego i starszego, mówi się tak do kolegów z pracy, czy starszych kumpli ze szkoły.
Przykładowe Japońskie męskie imiona
Oto lista męskich imion japońskich i ich znaczenia:
- Hiroto – mający wysokie aspiracje,
- Ren – roślina lotosu,
- Shota i Sho – latający czy po prostu latać,
- Yuma – prawda i trwałość,
- Ken – silny, zdrowy i skromny,
- Sora – niebo (dla obu płci),
- Takashi – omawialiśmy powyżej,
- Yamato – z wielkimi aspiracjami.
Męski imiona w japońskiej kulutrze potrafią mieć najróżniejsze znaczenia i to właśnie te znaczenia są dla mieszkańców wysp najistotniejsze. Są talizmanem, który poprowadzi swojego właściciela przez życie. Nie znajdziemy wśród nich stałej listy gotowych imion – każde jest dobierane indywidualnie i jest na swój sposób wyjątkowe.