Kiedy suplementować białko i dlaczego warto to robić?

Wzmożona aktywność fizyczna sprawia, że zapotrzebowanie organizmu na niektóre substancje odżywcze rośnie. Białko to związek organiczny, który jest podstawowym materiałem budulcowym mięśni. Jeżeli więc chcesz zwiększać masę mięśniową i rzeźbić sylwetkę, powinieneś zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie. Nie musisz dostarczać go tylko z pożywienia. Dowiedz się, kiedy suplementować białko i dlaczego warto to robić.

Odżywka białkowa, potocznie zwana białkiem, występuje pod różnymi postaciami. Wiele osób uprawiających aktywność fizyczną oraz będących na diecie redukcyjnej suplementuje białko, aby polepszyć rezultaty swoich działań. Ten związek organiczny sprzyja budowaniu masy mięśniowej. Osoby ograniczające kalorie z pewnością docenią działanie białka, ponieważ na długo zapewnia ono uczucie sytości. Poznaj zasady i zalety suplementacji białka.

Kto może suplementować białko?

Nie każda osoba, która trenuje, musi przyjmować białko w formie suplementu. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie, ale dajesz radę dostarczyć sobie odpowiednie ilości tego składnika, nie musisz wzbogacać swojej diety o odżywkę białkową. Niemniej, jest to najwygodniejsza forma zwiększenia ilości białka w codziennym jadłospisie. Ponadto, odżywki białkowe występują w wielu różnych smakach, dzięki czemu nie tylko spożyjesz je w formie shake’a, ale również stworzysz dzięki nim pożywne śniadanie lub deser.

Pod jakimi postaciami występuje białko w formie suplementu?

Odżywki białkowe występują pod różnymi postaciami. Najpopularniejsze z nich to:

  • koncentrat białka serwatkowego (WPC),
  • izolat białka (WPI),
  • hydrolizat białka (WPH).

Odżywki białkowe wymienione wyżej różnią się, między innymi, metodą ich pozyskiwania, zawartością protein oraz czasem wchłaniania.

Mimo że najpopularniejsze suplementy białkowe są pochodzenia odzwierzęcego, wegetarianie i weganie również znajdą coś dla siebie. Na ich potrzeby powstało wiele preparatów stworzonych na bazie białek roślinnych, wyprodukowanych z soi, grochu czy fasoli.

Białko – przed czy po treningu?

Białko nie tylko jest podstawowym budulcem nowych włókien mięśniowych, ale również wspiera odbudowę tkanek, które uległy mikropęknięciom podczas treningu. W trakcie długotrwałego wysiłku dochodzi do katabolizmu, czyli rozpadu białek ustrojowych. Z tego względu spożywanie odżywki białkowej jest zalecane zaraz po treningu. Dzięki temu organizm jest w stanie natychmiast rozpocząć skuteczną regenerację. Łatwo przyswajalną formą białka po treningu jest koktajl, który stworzysz, dodając mleko lub wodę i ulubione owoce. Ważne, abyś spożył białko do 2 godzin po treningu.

Odżywka białkowa jest też doskonałym dodatkiem do śniadań. Posiłki zawierające większą ilość białka są w stanie nasycić Cię na o wiele dłużej. Jeżeli lubisz zaczynać dzień od wytrawnego jedzenia, możesz zdecydować się na jajecznicę. Niemniej wielbiciele słodkich śniadań, jak owsianki czy omlety z owocami, mogą zwiększyć ilość białka w swoich posiłkach, dodając do nich odżywkę.

Artykuł sponsorowany

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę