Golenie brzytwą – jak golić się brzytwą?

Rozpoczęcie przygody z goleniem brzytwą to  tak naprawdę duże wyzwanie. Mimo tego nie jest to coś czym powinieneś się zrazić na samym początku.  Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz, poznasz zasady oraz techniki i zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria. Dzięki temu będziesz mógł zastąpić jednorazowe maszynki do golenia tradycyjną brzytwą a cały proces golenia zamienić w luksusowy zabieg pielęgnacyjny. Na golenie brzytwą decyduje się coraz więcej mężczyzn. Dlatego przygotowaliśmy wpis, w którym odpowiemy sobie na takie pytania jak golić się brzytwą, jaka brzytwa do golenia brody będzie najlepsza i opowiemy o tym jak przygotować się do golenia brzytwą. Poniższy wpis to swoisty poradnik, który przybliży szczegółowo temat a po przeczytaniu jego, brzytwa stanie się Twoim dobrym przyjacielem. Tak naprawdę, żadna inna metoda golenia nie dostarczy nam tak spektakularnych  efektów jak golenie brzytwą, zwłaszcza wtedy kiedy użyjemy odpowiednich akcesoriów i prawidłowej techniki.  

Początki golenia brzytwą

W momencie kiedy pojawiły się pierwsze maszynki jednorazowe, golenie brzytwą odeszło do lamusa. Pomimo tego spotykamy się z tym, że wiele trendów wraca do mody i tym samym osiągają miano hitu. W tym przypadku tak stało się z brzytwą. Sprawdź jak prawidłowo golić się za pomocą brzytwy.

Golenie brzytwą przez mężczyzn zaczęło się już kilkaset lat temu ponieważ było to idealne narzędzie do tej czynności.  Postęp w tej dziedzinie nastąpił, kiedy to Benjamin Hunstman stał się twórcą bardziej wytrzymalszych brzytw w 1740 roku. Brzytwa swoim kształtem przypominała ówczesny scyzoryk i zazwyczaj ostrzono brzytwę do golenia przy pomocy kamienia.

Sztuka golenia brzytwą miało również swój przystanek w XVIII wieku w Anglii, w którym barberzy mieli pełne ręce roboty. Był to okres, w którym mężczyźni z rodzin szlacheckich uczęszczali do tych miejsc. To właśnie sztuka golenia brzytwą była uznawana za jeden z tych uniwersalnych sposobów na pozbycie się nadmiaru brody. Jednak wraz z rozwojem w XX wieku metoda golenia brzytwa zaczęła wygasać ze względu na to, że pojawiły się pierwsze jednorazówki.

Golenie brzytwą

W przypadku jeżeli czytasz ten wpis to znaczy, że chcesz golić się brzytwą, w takim razie masz dwie możliwości.  Pierwszą z nich jest zapoznanie się z technikami oraz zasadami golenia brzytwą bądź wybrać się do profesjonalisty, który zajmuje się tym na co dzień. W przypadku, jeżeli wcześniej nie goliłeś się brzytwą warto wybrać się do barbera i podpatrzeć cały proces i to w jaki sposób on przebiega.

Przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności związanej z goleniem brzytwą należy zmiękczyć zarost ciepła wodą. Następnie należy położyć na twarz namoczony wcześniej olejkami do brody ręcznik. Ta czynność spowoduje to, że otworzą się pory w skórze. Po tym wszystkim można nałożyć krem do golenia i przystąpić do etapu doprowadzenia naszego zarostu do ładu i porządku. Na sam koniec stosujemy balsamy oraz preparaty, które będą odpowiedzialne za spowolnienie odrastania zarostu.

Golenie brzytwą czy golenie jednorazówką?

Golenie brzytwą ewidentnie przynosi o wiele bardziej widoczny efekt niż golenie jednorazówką. Należy jednak pamiętać o tym iż golenie brzytwą wymaga poświęcenia  o wiele większej ilości czasu niż golenie standardową jednorazową maszynką. Dlatego warto przed wykonaniem golenia brzytwą przeznaczyć na to do 20 minut czasu. Dobrze również przed tym procesem wziąć ciepły prysznic, który dostarczy nam te same działania jakie wywołuje ciepły ręcznik. Ważne również jest to, aby wcześniej wyposażyć się w pędzel, którym będziemy rozprowadzać krem do golenia.

Dodatkowo warto wzbogacić swoją kosmetyczkę o odpowiednie olejki, które w znaczny sposób przyczynią się do zmiękczenia zarostu. Podczas golenia warto moczyć brzytwę w gorącej wodzie. Przy samym goleniu warto również zwrócić uwagę na to aby brzytwa była nachylona pod kątem 30 stopni. Na sam koniec nie zapomnij o nałożeniu balsamu, który spowolni proces porostu zarostu i zniweluje podrażnienia.

Brzytwa do golenia brody

Ciekawostką jest również fakt, że w perspektywie czasu brzytwa do golenia brody jest o wiele bardziej ekonomiczna niż golenie za pomocą golarek jednorazowych. Obecnie ostrze brzytwy zazwyczaj wykonuje się ze stali nierdzewnej a nawet węglowej. Każda brzytwa do golenia brody  ma swoich zwolenników, jednak nie można stwierdzić, że jedna jest gorsza od drugiej. Tak naprawdę oba rodzaje, jeżeli oczywiście dbamy o nie w odpowiedni sposób, spisują się dobrze, oczywiście muszą być naostrzone i wygładzone na pasku po to aby goliły bez problemu zachowując przy tym komfort. Różnice podczas golenia brzytwą występują ze względu na rodzaj użytej stali. Jednak są głównie zauważalne przez koneserów, którzy posiadają kilka brzytw i golą się nimi naprzemiennie. Niektóre brzytwy do golenia brody mogą być wyposażone w ostrze wymiennie ze stali nierdzewnej oraz węglowej.

Bez względu na to z jakiej stali jest wykonana Twoja brzytwa powinna ona być systematycznie ostrzona oraz wygładzana na specjalnym skórzanym pasku przez każdym goleniem. Również pamiętaj o tym aby po skończonym goleniu wycierać brzytwę w suchy bawełniany materiał.

Brzytwa do golenia należy do tych najbardziej męskich narzędzi na pozbycie się brody. Jednak tak jak już wcześniej wspomnieliśmy użycie brzytwy do golenia brody wymaga nieco wprawy oraz odpowiedniej techniki do gładkiego oraz precyzyjnego golenia.

Brzytwa do brody

Aby brzytwa do brody z jednolitym ostrzem służyła nam jak najdłużej oraz zachowywała odpowiedni wygląd musimy zapewnić jej staranną pielęgnacje. Przede wszystkim nowa brzytwa do brody powinna  być przed pierwszym użyciem umyta roztworem z mydła. Brzytwa do brody jest ostrzona na etapie produkcji i nie wymaga ona dodatkowego wygładzania.

Jeżeli chodzi o odpowiednią konserwację oraz pielęgnację brzytwy do brody, to zdecydowana większość mężczyzn wspomina o konieczności ostrzenia oraz polerowania. Pomimo tego i tak najważniejsza jest właściwa eksploatacja i przechowywanie brzytwy ponieważ ostrze brzytwy zawsze można naostrzyć a już trudniej jest przywrócić jej dobry wygląd gdy jest ona zardzewiała. Głównym czynnikiem podczas przechowywania brzytwy do brody jest minimalny kontakt  wilgocią. Po każdym użyciu brzytwę należy starannie oczyścić od resztek piany po goleniu oraz od pozostałego zarostu. Po goleniu  brzytwę powinno się dobrze osuszyć. Najlepiej w tym przypadku zostawić otwartą przez jakiś czas. Ważne przy tym jest to, aby zwrócić szczególną uwagę na uchwyt brzytwy ponieważ pomiędzy jego połówkami mogą utrzymać się krople wody, które mogą spowodować  ciemne plany na brzytwie.

Nie tylko woda negatywnie wpływa na brzytwę do brody ale i również wilgotne powietrze może zaszkodzić brzytwie. Dlatego odradzamy przechowywanie brzytwy w łazience. Najlepiej sprawdzi się pomieszczenie, które jest dość często wietrzone.  Oczywiście odradzamy przechowywanie brzytwy do brody w salonie. Warto w takim przypadku wyposażyć się w odpowiednie etui, które zapewni bezpieczeństwo i należytą ochronę przed przypadkowym skaleczeniem się,.

 Jak golić się brzytwą?

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się zaciąć podczas golenia albo pojawiały się po goleniu nieprzyjemne podrażnienia.  Jest to normalne zjawisko. Zatem jak golić się brzytwą aby pozbyć się problemów i cieszyć się procesem golenia?  Wystarczy zwrócić uwagę na poniższe zalecenia. O tym jak prawidłowo golić się brzytwą bez zacięć warto wcześniej odpowiednio przygotować skórę.

  • Przed przystąpieniem do golenia należy rozparzyć twarz. Jeżeli masz więcej czasu to zdecydowanie najlepszą opcją będzie kompres z gorącym ręcznikiem. Jeżeli jednak zależy Ci na szybkim goleniu to wystarczy mycie gorącą wodą.
  • Następną czynnością jest użycie kremu przed goleniem. Tak naprawdę wielu uważa, że ten aspekt jest zbędny.  Jednak prawda jest taka, że zastosowanie specjalnych kremów przed goleniem we właściwy sposób pomoże zmiękczyć zarost oraz skórę w efekcie ułatwi poślizg ostrza brzytwy.  Krem przed goleniem nanosimy na skórę kilka minut przed goleniem.

Golenie brzytwą – wskazówki

Podane wskazówki są proste na pierwszy rzut okna jednak efektywnie pomogą zniwelować ryzyko skaleczeń i unikniesz dzięki nim podrażnienia skóry. Jeżeli używasz brzytwę z wymiennym ostrzem zamiast jednolitej brzytwy sprawdź koniecznie ostrze. Pamiętaj, że jedną z najczęstszych przyczyn podrażnień podczas golenia brzytwą jest tępe ostrze.  Teraz przejdźmy do omówienia tego jak golić się brzytwą.

  • W pierwszej kolejności zadbaj o to aby Twoje dłonie były suche. Nie chcemy aby rączka brzytwy ślizgała się między palcami.
  • Brzytwę należy trzymać do skóry pod kątem około 30 stopni. Ważną zasadą jest to, że im większy kąt nachylenia brzytwy, tym większa szansa na to, że się skaleczysz. Golenie brzytwą należy rozpocząć od góry i płynnym posuwistym ruchem schodź na dół po twarzy aż do samej brody.
  • Nie używaj zbyt dużej siły i nigdy nie naciskaj na brzytwę. Ruchy podczas golenia brzytwą powinny być precyzyjne oraz lekkie.
  • Największą uwagę należy skupić na obszarze znajdującą się powyżej górnej wargi. Podczas golenia brzytwą w tym miejscu musisz być bardzo ostrożny i wykonywać krótkie oraz wolne ruchy od góry do dołu, inaczej zatniesz się a tego chcemy uniknąć.
  • Zarost powinno się golić brzytwą wzdłuż dolnej linii policzków w kierunku zaczynając od brody do ucha. W między czasie należy naciągnąć skórę po to, aby ostrze brzytwy mogło delikatnie się przesuwać i z łatwością obcinało zarost.
  • Można również proces golenia brzytwą  rozłożyć na dwa podejścia, czyli ponownie nałożyć piankę na brodę i przejechać brzytwą. Wiąże się to z koniecznością poświecenia większej ilości czasu ale uzyskasz doskonały efekt. Jest to zalecane u osób , którzy mają gruby i twardy zarost.
  • Na sam koniec golenia spłucz twarz zimną wodą a następnie wytrzyj twarz suchym ręcznikiem i użyj krem po goleniu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę