Jak naostrzyć brzytwę? Ostrzenie brzytwy krok po kroku

Prawidłowo dobrane narzędzia do ostrzenia brzytwy oraz nabyta wiedza, w jaki sposób oraz w jakiej kolejności je stosować, to jedno. Istotnym elementem tego jak naostrzyć brzytwę, jest to aby wiedzieć jakie ruchy wykonywać podczas ostrzenia, by cały proces przebiegał dobrze. Należycie dobrana szerokość, rączka a nawet wklęsłość tak naprawdę na nic się nie zdadzą, jeżeli  brzytwa nie będzie odpowiednio naostrzona. Na samym początku ostrość zapewnia producent. Następnie obowiązek ten wraz z zakupem przechodzi na nas. Zatem jak naostrzyć brzytwę ? W poniższym wpisie odpowiemy na to pytanie i opowiemy o tym jak przebiega ostrzenie brzytwy na pasku i jak ostrzyć brzytwę na kamieniu.

Jak naostrzyć brzytwę?

W takim razie jak naostrzyć brzytwę? Najpopularniejsze i najprostsze do opanowania  są ruchy  ostrzenia metodą ,,X,,. Tak naprawdę umożliwiają one w dosyć szybkim tempie naostrzenie brzytwy. W pierwszej kolejności należy ułożyć ostrze brzytwy płasko na wybranym wcześniej kamieniu przy jego krótszej krawędzi. Należy pamiętać o tym aby część tnącą była ustawiona w tym kierunku, w którym będziemy przesuwać brzytwę. Podczas ostrzenia przeciągamy brzytwę wzdłuż ostrzałki kierując się ku dołowi pamiętając o tym, by ostrze było przywarte do kamienia. Jest to ważna czynność ponieważ w taki sposób powierzchnia tnąca zostanie w prawidłowy sposób naostrzona. Po wykonaniu tego etapu ostrzenia, należy odwrócić brzytwę i wykonać to samo tylko w kierunku przeciwnym. Z pewnością nie raz byliście świadkami bądź sami ostrzyliście nóż kuchenny bądź inne narzędzie tnącą. Jeżeli chodzi o brzytwę należy to robić stanowczo a zarazem delikatnie. To jak naostrzyć brzytwę wymaga się niewielkiej wprawy.

Jeżeli wciąż nie jesteś pewny czy Twoja brzytwa została już dobrze naostrzona można sprawdzić to pewną metoda. Wykorzystaj kartkę papieru i przejedź po niej delikatnie, jeżeli brzytwa jest dobrze naostrzona to płynnie,  bez problemu  przetnie kartkę.

Ostrzenie brzytwy na pasku

Jedną z ważniejszych funkcji pasa do brzytwy jest polerowanie oraz szlifowanie ostrza brzytwy. Używanie pasa do brzytwy przed bezpośrednim goleniem umożliwia uzyskanie perfekcyjnej gładkości ostrza, która w ten sposób ułatwia golenie. Nie ma również żadnych przeciwskazań, by taki pas zastosować do ostrzenia brzytwy. Musisz jedynie mieć świadomość, że jest to proces o wiele trudniejszy niż przy ostrzeniu zwykłą osełką, chociaż mimo to ma ona wielu zwolenników. By ostrzenie brzytwy na pasku było bardziej efektywne, potrzebujesz pastę polerską. Efekt ścierny takiej pasty zawdzięcza się dzięki zawartości specjalnych materiałów takich jak grafit czy nawet tlenku chromu. Pasta w znaczny sposób pomaga naostrzyć brzytwę, likwidując z jej ostrza w szczególności resztki metalu i zmienia delikatnie krawędzie. Pasta powinna być dobierana od efektu jaki chcielibyśmy uzyskać.

Ostrzenie brzytwy na pasku to technika, która wymaga praktyki. Jeżeli jesteś w posiadaniu pasa dwustronnego do ostrzenia brzytwy, najpierw należy szlifować brzytwę na stronie, które jest chropowata a następnie poleruj na gładkiej skórze. Zatem jak powinno przebiegać ostrzenie brzytwy na pasku? Ważną czynnością jest to aby utrzymać napięty pas w trakcie polerowania ostrza brzytwy. Pas najlepiej przypiąć do ściany i trzymać jedną ręką dolny uchwyt w międzyczasie naciągając go. Z kolei w drugiej ręce trzymamy brzytwę, wykonując proste ruchy od siebie do siebie.  Ruch od siebie powinien być wykonany w taki sposób aby ostrze kierować w swoją stronę, i w momencie gdy dojdziemy do uchwytu należy obróci brzytwę i kierujemy ostrze na zewnątrz. Jeżeli podczas tej czynności nie obrócimy brzytwy i będziemy tylko polerować jedną stronę , to brzytwa straci właściwości tnące.

Jak ostrzyć brzytwę na kamieniu?

Zatem jak ostrzyć brzytwę na kamieniu? Ta metoda ostrzenia brzytwy z wykorzystaniem kamienia to bezdyskusyjna podstawa, którą musisz znać. Jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt, musisz wyposażyć się w kilka różnych kamieni ponieważ każde z nich w różny sposób wpływa na stan ostrza. Tak naprawdę jeden kamień nie wystarczy, żeby Twoja brzytwa była idealnie naostrzona i była przygotowana na golenie. W dalszej części wpisu wyjaśniamy jak prawidłowo ostrzyć brzytwę na kamieniu.

Kamienie do ostrzenia brzytwy

Jako pierwsze kamienie do ostrzenia brzytwy używa się zazwyczaj kamienia z gradacją 1000,  którym wykonanym wstępny szlif ostrza brzytwy. Idealnie sprawdzi się przy tępych brzytwach, które są już  w takim stanie, że ciężko się już nimi golić. Po wstępnym szlifie przechodzimy do następnego kroku, w którym używać będziemy kamienia do ostrzenia brzytwy z gradacją 3000. Taki kamień pozwoli na wyrównanie powierzchni ostrza brzytwy. Należy pamiętać o tym aby sprawdzić czy brzytwa jest ostrzona równomiernie. Warto również liczyć przeciągnięcia po kamieniu zarówno z jednej i z drugiej strony po to aby uzyskać jednakową grubość. Finalny szlif ostrza brzytwy wykonujemy na kamieniu z gradacją 6000-12000, pozwoli nam to wygładzić ostrzoną powierzchni i zniweluje zadrapania. Pamiętaj, żeby zachować ostrożność i nie naciskać zbyt mocno na ostrze.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

4 thoughts on “Jak naostrzyć brzytwę? Ostrzenie brzytwy krok po kroku

  1. Te wszystkie wyroby brzytwopodobne typu „brzytwy tytanowe” i inne super z Chin i Pakistanu, których stal jest twardości gwoździa da się naostrzyć aczkolwiek nie jest to już takie łatwe. Golenia wlosów na ręce raczej nie uzyska się na kamieniu 1000 czy nawet 3000 chyba że kamień jest zapchany (zamulony). Jak naostrzyć brzytwę? Po wyprowadzeniu krawędzi na kamieniu 1000 da radę naostrzyć tą brzytwe na zawiesinie kamieni naturalnych i wykończeniu na samej wodzie, najlepiej to wychodzi na kamieniach chińskich 12000 . Ze względu na twardość stali na długo takie ostrze nie wystarczy. Koniecznie stosować dwie warstwy taśmy na grzbiecie wtedy tak szybko sie nie tepi.

  2. Dzisiaj wróciłem do prób ostrzenia brzytwy. Trochę znudzony trzymałem kamień do ostrzenia brzytwy w ręce i w ten sposób ostrzyłem… Po pewnym czasie okazało się, że jakiś 1cm ostrza od strony uchwytu zaczął golić włosy na przedramieniu. Zachęcony próbowałem dalej ostrzyć, starałem się też to robić w podobny sposób tak by podobne ułożenie, ew. siła padała na dalszą część brzytwy ale nic z tego.
    Podsumowując, brzytwę jakoś da się naostrzyć, jednak mam do Was pytanie, jaki błąd mogę robić skoro część zaostrzyła się (ta bliższa) a część pozostała tępa (środkowa i dystalna)?

  3. Ja trochę namieszam i zaproponuję kamienie do ostrzenia brzytwy combo 1000/4000 z JCK. Gabaryty tego kamienia do ostrzenia brzytwy są odpowiednie do ostrzenia nawet sporych noży. Po ostrzeniu na 4k, wystarczy polerka na skórze – wyższe gradacje są imho zbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę