Ile zarabia ogrodnik?

Chcąc rozpocząć pracę związaną z roślinami warto zastanowić się, ile zarabia ogrodnik? Przyjmuje się, że średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi średnio 4.000 złotych brutto miesięcznie. Zdarzają się oczywiście i wyższe kwoty, wiele zależy od zakresu umiejętności osoby wykonującej ten zawód. Niższe zarobki dotyczą raczej osób pracujących dorywczo na takim stanowisku lub po prostu na połowę, czy ¼ etatu. Chcąc się dowiedzieć, ile zarabia ogrodnik warto odwiedzić strony internetowe, które zbierają takie dane. Niekiedy stosuje się stawkę godzinową, która zazwyczaj nie jest niższa niż 100 złotych na godzinę.

Mogą być one oczywiście wyższe, zwłaszcza gdy zakres prac jest różnorodny i niekiedy bardziej skomplikowany. Ogrodnik czasami jest zmuszony wykonywać swoją pracę na zewnątrz, a warunki atmosferyczne nie zawsze są na to odpowiednie, wówczas jego wynagrodzenie może być również wyższe. W zakres kompetencji ogrodnika wchodzi między innymi ręczne wykopanie ziemi na terenie ogródków, dobór odpowiednich roślin do gatunku gleby, zadbanie i pielęgnacja posadzonych wcześniej roślin. Dlatego właśnie to, ile zarabia ogrodnik ma dość dużo zależności, praca wykonywana codziennie, na podstawie umowy zobowiązuje pracodawcę do określenia wysokości podstawy wynagrodzenia stałego.

Czy można jednoznacznie określić, ile zarabia ogrodnik?

Najwięcej zleceń ogrodnik może otrzymywać w większych miastach, gdzie wiele osób ma domki jednorodzinne. W takich miejscach zawsze jest dużo rzeczy do zrobienia, ponadto łatwiej znaleźć stałe zlecenia, gdyż jeden sąsiad poleci drugiemu i w ten sposób rozchodzi się informacja o profesjonalistach z dziedziny ogrodnictwa. Cierpliwość, ogromna wiedza na temat gleby i roślin to cechy, które powinien mieć zdecydowanie każdy ogrodnik. Zarobki są od tego zależne, ale również od stażu pracy, tuż po skończonych studiach zazwyczaj zarabia się niższą pensję. Jednak wraz ze zdobywaniem doświadczenia i praktyki, stawki te idą coraz wyżej. Do obowiązków ogrodnika należy utrzymywanie w doskonałej kondycji terenów zielonych, przy czym ważne jest zadbanie zarówno o mniejsze, jak i większe powierzchnie. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny mają szczególne wymagania co do poziomu kwasowości gleb, nasłonecznienia, czy dostępu do wystarczającej ilości wody. Istotna jest również znajomość metod badania kwasowości gleby, wartości pH nierzadko są za duże lub za małe dla określonych gatunków roślin. Wówczas niezbędna jest znajomość ewentualnych zamienników spośród nich, inne mogą mieć zwyczajnie mniejsze wymagania co do pielęgnacji.

Ogrodnik – zarobki

Zawód ogrodnika można zdobyć na kilka sposobów, w każdym razie trzeba ukończyć 3-letnią zasadniczą szkołę zawodową, 4- letnie technikum ogrodnicze lub trwającą 2 lata szkołę policealną. Czy można po tym pracować jako ogrodnik? Zarobki może nie są na początku wysokie, ale jak najbardziej możliwe jest wykonywanie poszczególnych prac. Oczywiście kluczowe jest doświadczenie, które trzeba zacząć zdobywać jak najszybciej. Wykazując się swoimi umiejętnościami łatwiej wynegocjować wyższą pensję i ogólnie polepszyć warunki zatrudnienia. Po skończeniu szkoły średniej w postaci liceum ogólnokształcącego dobrym krokiem jest udanie się na studia w kierunku botaniki. Wtedy nie tylko doskonali się zawód, rozszerza teoretyczną i praktyczną wiedzę, ale również otrzymuje się szanse na podjęcie współpracy zawodowej z firmami mającymi duże obiekty zielone do zagospodarowania. Taka opcja jest zdecydowanie najlepsza i dość często spotykana, stanowi prawdziwą szansę dla młodych ludzi, dopiero raczkujących w zawodzie ogrodnika. Ile zatem może zarobić początkujący ogrodnik? Zarobki są zasadniczo kwestią indywidualną, ale zazwyczaj można liczyć na stawki nieco powyżej najniższej krajowej, z możliwością ewentualnych podwyżek.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę