Ile zarabia seksuolog?

Są dwie ścieżki zostania seksuologiem. Jedna dotyczy osób, które są lekarzami z wykształcenia i w ramach specjalizacji (zazwyczaj powiązanej ze specjalizacją psychiatryczną albo ginekologiczną lub urologiczną) zostają seksuologami. Druga droga to specjalizacja w ramach psychologii. Zazwyczaj seksuologami zostają lekarze albo psychologowie po studiach podyplomowych. Po zdaniu egzaminu uzyskuje się certyfikat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.  Ponieważ popyt na tego rodzaju usługi wzrasta, a ludzie coraz bardziej dbają o swoje zdrowie intymne, nie dziwi zatem coraz większa popularność seksuologów. Zarobki jakiego rzędu są możliwe w tym zawodzie?

Seksuolog – zarobki

Odpowiedź na pytanie, ile zarabia seksuolog, nie jest wcale prosta. Przede wszystkim dlatego, że wszystko zależy od tego, ilu ma pacjentów. Seksuolog pracować może w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak miejsc pracy dla takich osób nie jest za wiele i nie można spodziewać się wysokich zarobków. Druga droga, zdecydowanie bardziej popularna, to otwarcie swojego prywatnego gabinetu i samodzielne poszukiwanie klientów. Seksuolog nie zajmuje się tylko strefą psychiczną, ale także cielesną. Lekarz seksuolog może wypisywać leki pomagające pacjentom w ich przypadłościach. Prawo do wystawienia recepty także wpływa na wyższą kwotę za wizytę.

Najważniejsze jest, by zdobyć zaufanie. W ten sposób liczyć można na pozytywne rekomendacje pacjentów i pozyskiwać nowych. Ten zawód, jak żaden inny, opiera się na zaufaniu i profesjonalnym podejściu do swoich obowiązków. Ponieważ w pracy seksuologa przejmuje się w dużej mierze odpowiedzialność za swoich pacjentów, należy wyróżniać się odpowiednimi cechami charakterologicznymi. Równie ważna jest intensywna nauka przez lata i ciągłe dokształcanie się, aby zdobywać wiedzę. Samo szkolenie, by zostać seksuologiem, również nie jest tanie. Trzeba to brać pod uwagę. Zarabiać nie zacznie się także od razu po studiach.

Doświadczenie w zawodzie seksuologa

W przypadku seksuologa zarobki w dużej mierze zależą od jego doświadczenia. Ci specjaliści z większym stażem, którzy otworzą prywatny gabinet i cieszyć się będą uznaniem swoich pacjentów, liczyć mogą na kwoty rzędu 200 złotych za godzinne spotkanie. Początkujący specjaliści z pewnością będą dostawać mniej, około 100 złotych (zależy to także od wielkości miasta i konkurencyjności pomiędzy specjalistami). Od tej ceny należy odliczyć także koszty prowadzenia działalności. Niemal żaden seksuolog nie jest zatrudniony na etat. Dlatego to, ile zarabia seksuolog, wymaga odliczenia także kosztów, takich jak składki ubezpieczeniowe, podatki, koszt wynajęcia gabinetu. 

Obecnie coraz bardziej popularne jest prowadzenie terapii seksuologicznej online. To wygodna opcja, ponieważ wówczas odpada sporo kosztów, w tym konieczność wnoszenia opłaty za wynajęcie gabinetu i za media. W przypadku seksuologa, który przyjmuje pacjentów w swoim wirtualnym gabinecie, może on także przyjąć ich więcej. Trzeba jednak pamiętać, że taka praca jest wyczerpująca również pod względem psychicznym. Konieczność ciągłego mierzenia się z problemami swoich pacjentów sprawia, że trudno jest pracować ciągiem przez 8 godzin dziennie. Zazwyczaj specjalista nie przyjmuje więcej niż kilka osób dziennie. Terapia często nie ogranicza się tylko do jednorazowej porady, ale jest zdecydowanie dłuższa, dlatego jest to też pewnego rodzaju “stałość” zarobku. 

To, ile zarabia seksuolog, zależy także od jego wykształcenia. Na zdecydowanie najwyższe zarobki liczyć może osoba, która równocześnie skończyła szkołę psychoterapii. Dzięki temu może także samodzielnie prowadzić terapię.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę