Prowadzenie kwiaciarni jest całkiem opłacalnym sposobem na biznes. Wiele czynników ma wpływ na powodzenie tego typu inwestycji. Nie bez znaczenia jest oferta przedsiębiorstwa, jak i lokalizacja. Niemniej jednak branża florystyczna ma się dobrze i przynosi zyski właścicielom kwiaciarni. W niektórych miesiącach w roku kwiaciarnia ma szansę zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Mowa tu o sezonie ślubnym (kwiaciarnie zapewniają wystrój sal oraz kościołów), a także jesienią, gdy zbliża się 1 listopada. W tym artykule dowiesz się między innymi, jak założyć kwiaciarnię i ile zarabia właściciel kwiaciarni.
Jak założyć kwiaciarnię? Biznesplan kwiaciarnia – wzór
Zakładając kwiaciarnię, trzeba zdecydować się na założenie działalności gospodarczej. Najpierw jednak warto przemyśleć strategię działania takiego biznesu oraz znaleźć odpowiedni lokal. Miejsce, w którym powstanie kwiaciarnia powinno być nie tylko właściwe pod względem wymiarów, ale także ulokowane w takim miejscu, do którego klienci nie będą mieli problemu dotrzeć. Już na samym początku warto pomyśleć także o promocji kwiaciarni w internecie. Profil firmy w mediach społecznościowych powinien przybliżać ofertę, pokazywać dotychczasowe realizacje, zawierać cennik usług i dane kontaktowe. Ważna jest przemyślana, oryginalna oferta i ciekawy wystrój wnętrza kwiaciarni. A przede wszystkim należy sporządzić dobry biznesplan, który wskaże drogę działania.
Biznesplan kwiaciarnia – wzór. Biznesplan kwiaciarinia (.pdf)
Jak założyć kwiaciarnię? W celu znalezienia pomocnego dokumentu do wydrukowania warto wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: „biznesplan kwiaciarnia pdf”. Pozwoli to znaleźć przykładowe biznesplany, które będą pomocne przy tworzeniu własnego. „Biznesplan kwiaciarnia” – wzór z pewnością będzie zawierał sprecyzowaną misję i wizję firmy, a także główne jej cele. Przy tworzeniu biznesplanu konieczna jest analiza SWOT kwiaciarni. Na czym to polega? Przyszły przedsiębiorca musi jak najprecyzyjniej określić mocne oraz słabe strony swojego biznesu. Poza tym powinien być świadomy zagrożeń (co może pójść nie tak) oraz wiedzieć, jakie ma szanse (czyli co może sprzyjać). To wszystko ułatwia podjęcie decyzji o założeniu firmy. Przed podjęciem działań, przejrzyj przykładowy biznesplan kwiaciarni w pdf.
Wyposażenie kwiaciarni – czego nie może zabraknąć?
Wyposażenie kwiaciarni powinno przede wszystkim być podobne do tradycyjnego sklepu. Właściciel powinien przygotować półki do wyeksponowania gotowych towarów. W wyposażeniu kwiaciarni nie może zabraknąć także lady i kasy fiskalnej. Poza tym, oczywiście, niezbędny będzie zakup wszelkich akcesoriów florystycznych. Odpowiednich nożyc, taśm, gąbek i innych potrzebnych narzędzi. Wiele firm oferuje specjalne meble stworzone z myślą o kwiaciarniach. Regały dostosowane do rodzaju sklepu są wzmocnione, by utrzymać nawet najcięższe wazony i donice z roślinami. Mnóstwo kwiaciarni ma w ofercie również małe prezenty oraz ozdoby na różne uroczystości. W wyposażeniu kwiaciarni przyda się sprzęt do pakowania upominków. Będzie dobrze, jeśli zatrudnieni pracownicy będą posiadali wiedzę na temat tego, jak zapakować prezent, by wyglądał estetycznie.
Zalety prowadzenia kwiaciarni. Analiza SWOT kwiaciarni
Zalet prowadzenia kwiaciarni jest całkiem sporo. Pomoże je określić analiza SWOT kwiaciarni. Przede wszystkim, jest to rodzaj biznesu, który wymaga ciągłego rozwoju, nauki, poznawania tajników i nowinek ze świata florystyki. Nie ma miejsca na nudę. Prowadzenie kwiaciarni daje możliwość spełniania się nie tylko pod względem prowadzenia przedsiębiorstwa, ale także artystycznie. Trzeba przyznać, że do stworzenia kompozycji kwiatowych potrzeba zmysłu estetycznego, kreatywności i nuty artyzmu. To nie jest zwykła praca, ale zajęcie wymagające posiadania głowy pełnej pomysłów. Warto zrobić wcześniej analizę SWOT kwiaciarni.
Ile zarabia właściciel kwiaciarni?
To, ile zarabia właściciel kwiaciarni, zależy od ilości sprzedanych roślin i ozdób oraz tego, czy pracuje sam, czy zatrudnia florystów. W okresie wzmożonego zapotrzebowania na kwiaty, zarobek netto właściciela kwiaciarni może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Szacuje się jednak, że średnie wynagrodzenie wynosi około 3000 złotych netto miesięcznie.