Praca w zakładzie pogrzebowym – zarobki

Nie ma co kryć, że praca w zakładzie pogrzebowym nie jest ani łatwa, ani przyjemna. To trudna praca – zakład pogrzebowy wymaga spędzania czasu z osobami zmarłymi i potrafi wywołać wiele przykrych emocji. Pracownik domu pogrzebowego zawsze musi być otwarty na współpracę z rodziną zgłaszającą się po pomoc, a do tego dbać o poprawne prowadzenie dokumentacji. Coraz częściej spotykanym stanowiskiem w zakładzie pogrzebowym jest tanatokosmetolog, czyli osoba zajmująca się malowaniem zwłok. Nie każdy będzie w stanie podjąć pracę w takim miejscu. Miejsce pracy – zakład pogrzebowy to nie jest najprzyjemniejsza lokalizacja. Jeśli jednak się zdecyduje, to z czym będzie musiał się zmierzyć? Z czym wiąże się praca w zakładzie pogrzebowym? Zarobki są godne? Sprawdźmy.

Na czym polega praca w zakładzie pogrzebowym?

Praca w zakładzie pogrzebowym – forum internetowe może być źródłem informacji o tego rodzaju zawodzie. Praca w domu pogrzebowym jest złożona. Pracownicy, w zależności od przypisanej im funkcji, mogą zajmować się obsługą klienta (w tym przypadku kompleksową obsługą i opieką rodziną zmarłego). Poza tym mogą być odpowiedzialni za przygotowanie ciała do pochówku – za ubiór, higienę, czasami makijaż ukrywający oznaki śmierci. To także osoby, które dbają o dobór trumny, transportu, kwiatów. Praca w domu pogrzebowym jest trudna, szczególnie dla osób o wrażliwym uosobieniu. Nie należy zapominać o roli tak zwanych żałobników, czyli osób, które pracują w zakładzie pogrzebowym, a ich rola polega na transporcie ciała i obsłudze pogrzebu na cmentarzu. Jak się okazuje, niektórzy wierzą, że można nawiązać kontakt z osobą zmarłą. Warto przyjrzeć się temu zjawisku.

Kto może pracować w zakładzie pogrzebowym?

To bardzo wymagająca praca. Zakład pogrzebowy nie jest miejscem, w którym każdy się odnajdzie. Choć nie jest to zajęcie, które wymaga ukończenia konkretnej szkoły, kursu czy studiów, to z pewnością nie każdy może pracować w zakładzie pogrzebowym. Tutaj potrzebne są osoby silne fizycznie, ale przede wszystkim silne psychicznie. W ciągu pracy zdarza się wiele sytuacji, które dla osób nieodpornych emocjonalnie mogą okazać się wręcz traumatyczne. Widok zwłok w różnym stanie i w różnym wieku czasem bywa punktem zwrotnym, po którym pracownicy rezygnują z dalszej kariery w zakładzie pogrzebowym. Osoba pracująca w domu pogrzebowym musi znać pisanie i niepisane zasady organizacji pochówku. Powinna wyróżniać się empatią i prowadzić obsługę klienta na najwyższym poziomie. Choć brzmi to nielogicznie, osoba pracująca w domu pogrzebowym musi być jednocześnie odporna i silna, ale też wrażliwa. Chodzi o wrażliwość na ludzkie sytuacje, problemy i nieodłączny ból związany z koniecznością organizacji pogrzebu. Dobre maniery, umiejętność i chęć niesienia pomocy, stosowny strój to coś, co pracownikowi musi towarzyszyć codziennie. Nie może on również okazywać lęku. Zachowanie zimnej krwi to w tej branży cenna cecha.

Praca w zakładzie pogrzebowym – zarobki

Zarobki w domu pogrzebowym są zależne od pełnionych funkcji. Najmniej zarabiają pracownicy biur, zajmujący się wyłącznie obsługą administracyjną zakładu pogrzebowego i wspomniani wcześniej żałobnicy. Znacznie więcej mogą zarobić osoby, które są odpowiedzialne za przygotowanie zwłok do pochówku. Ich zarobki znajdują się w przedziale między 3000 a 4000 złotych brutto. Co ważne, w pracy w zakładzie pogrzebowym zarobki najczęściej nie są uzależnione od liczby pogrzebów w danym miesiącu. Niektórzy szukają w sieci haseł: “praca w zakładzie pogrzebowym forum”, ale lepiej zapytać u źródła. 

Malowanie zwłok – zarobki. Praca w domu pogrzebowym

Bycie makijażystą kojarzy się z bardzo przyjemnym zawodem, polegającym na wykonywaniu wyjątkowych makijaży okolicznościowych albo z pracą na planie filmowym. Istnieje jednak inny rodzaj „bycia makijażystą”, który sprowadza się do zadania, jakim jest malowanie zwłok. Zarobki w tym zakresie mogą być naprawdę spore. Osoby malujące zmarłe ciała najczęściej wyceniają swoją pracę według stawki godzinowej, wynoszącej co najmniej 100 złotych. Jak widać w kwestii malowania zwłok zarobki mogą być duże. Warto pamiętać, że kompleksowy makijaż zwłok trwa czasami kilka albo i kilkanaście godzin! Choć jest to praca niewątpliwie trudna i wymagająca odwagi, to wynagrodzenie za nią może być naprawdę wysokie. Praca w zakładzie pogrzebowym – forum internetowe może być źródłem wiedzy o czynnościach, które się w niej wykonuje. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę