Jak dbać o białe buty?

Bardzo możliwe, że każdy z nas posiada przynajmniej jedną parę białych butów w swojej garderobie. Jest to spowodowane tym, że tego rodzaju modele butów wyróżniają się oryginalnością, swoim charakterem i niezwykle dobrze komponują się z różnymi stylizacjami. Jednak jest jedno ale, biały kolor butów szybko traci swój pierwotny połysk zaledwie po kilku wyjściach. Jest to zmora, która dotyka każdą osobę, dlatego w dzisiejszym wpisie zebraliśmy najpopularniejsze metody i sposoby na to jak zadbać o białe buty. Wyjaśnimy jak wygląda czyszczenie butów sodą oczyszczoną, jak wyczyścić białe podeszwy i podpowiemy co zrobić z butami, które zżółkły.

Jak dbać o białe buty?

Zanim zadasz sobie pytanie jak dbać o białe buty, warto najpierw wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Poniżej znajdują się niezbędne rzeczy do efektywnej pielęgnacji białych butów.

  • Biała szmatka (najlepiej bawełniana), która posłuży do polerowania białych butów.
  • Bezbarwna pasta albo płyn do naczyń. 
  • Bawełniana gąbka, która posłuży do czyszczenia powierzchni butów. 
  • Pasta do zębów (najlepiej biała) i szczoteczka do zębów, wykorzystane zostaną do czyszczenia podeszwy białych butów. 

Jak wyczyścić białe buty które zżółkły?

Jednym z najpopularniejszych metod, a zarazem ryzykownych jest pranie butów w pralce. Za nim przystąpisz do włożenia butów do pralki, musisz pamiętać o tym, że pranie w pralce niszczy buty. Zależy nam na tym aby zadbać o buty a nie je niszczyć więc w tym przypadku zalecamy, przy niewielkich zabrudzeniach, wyczyścić zżółkłe buty ręcznie. Do tej metody czyszczenia butów, które zżółkły idealnie nada się płyn do naczyń, który wbrew pozorom potrafi zdziałać cuda.

Mimo wszystko, kiedy przymierzamy się  do wykonania sprawdzonych domowych sposobów warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności, takie jak rękawice ochronne oraz zapoznanie się  z zaleceniami producenta. Przed przystąpieniem do wyczyszczenia białych butów, które zżółkły, warto upewnić się i przetestować preparat na niewielkiej, niewidocznej powierzchni. Gdy już się upewnisz, że preparat działa tak jak powinien postępuj według poniższych wskazówek:

  • Pierwszą czynność zacznij od oczyszczenia butów z brudu i wyjęcia sznurowadeł.
  • Następnie namocz niewielką ilością wody powierzchnię butów,  postaraj się nie nasączyć ich za bardzo wodą.  W tym przypadku najlepiej posłużyć się spryskiwaczem.
  • W niewielkim naczyniu wymieszaj płyn z wodą.
  • Nałóż na szczotkę do zębów albo na szczotkę do naczyń  płyn i zacznij szorować ruchami okrężnymi powierzchnię butów.
  • Warto przy tym etapie mieć przygotowany ręcznik papierowy, po to aby można było usunąć pianę, która będzie powstawać podczas czyszczenia.

Możesz również wykorzystać pastę do zębów zamiast płynu do naczyń. Jest on również skuteczny na białe buty, które zżółkły i dobrze sobie radzi z butami o gumowych podeszwach. Nie przesadzaj z ilością, ponieważ nadmiar będzie trudny do zniwelowania bez opłukiwania,  a przecież zależy nam na tym aby nie narażać nasze białe buty na dodatkowe zbędne kąpiele.

Czyszczenie butów sodą oczyszczoną

Nadal nie wiesz, jak prawidłowo dbać o białe buty? Kolejną metodą, również dosyć popularną jest czyszczenie butów sodą oczyszczoną. Jest to niedrogi, domowy sposób. Do jego wykonania tak naprawdę potrzebujesz jedynie octu oraz sody oczyszczonej, czyli podstawowe składniki znajdujące się w Twojej kuchni.

Sodę oczyszczoną oraz ocet wymieszaj w wiaderku, pilnując proporcji 1:1. Powstałą mieszankę nałóż na szczotkę i wcieraj ruchem okrężnym w widoczne zabrudzenia na białych butach. Po wykonaniu tej czynności pozostaw białe buty na kilka minut po czym dokładnie wypłucz stosując niewielką ilość wody i zostaw do momentu aż wyschnie.

Czyszczenie białych butów sodą oczyszczoną to świetna metoda, która efektywnie poradzi sobie nawet z ekstremalnie trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. 

Jak wyczyścić białe podeszwy?

Jak wyczyścić białe podeszwy? Nie raz pewnie sobie zadawałeś to pytanie po przyjściu ze spaceru. Usunięcie brudu na białych podeszwach to nie lada wyzwanie, ponieważ wnika on w trudno dostępne do wyczyszczenia miejscach.  Miewałeś pewnie sytuacje, w których ścierałeś brud z podeszwy a brud mimo tego nie znikał, męczyłeś się, denerwowałeś ale i tak nic nie wychodziło.  Biała podeszwa to wyzwanie, a na to wyzwanie najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się  w profesjonalny preparat do czyszczenia białych podeszw, który skutecznie usunie plamy i nieczystości z twoich butów.

Jednak często zadaje się pytania jak wyczyścić białe podeszwy domowymi sposobami? Do wyczyszczenia białej podeszwy możesz wykorzystać renowator do fug i spoin. Nałóż niewielką ilość płynu na białą podeszwę a następnie mokrą szczoteczką wyszoruj zanieczyszczenia oraz brudne miejsca na butach. Po chwili nie będzie śladu po brudzie. Jednak pamiętaj, że renowator to silny środek czyszczący, więc najlepiej będzie okleić taśmą cholewkę po to aby uchronić ją przed zniszczeniem. Ostatecznie jeżeli białe buty z brudnymi podeszwami są delikatne, to skorzystaj z wybielacza do jamy ustnej.

Jak często czyścić białe buty?

Przedstawione wyżej sposoby na to jak dbać o białe buty i na to jak wyczyścić białe podeszwy są sprawdzone, efektywne oraz bezpieczne dla obuwia, gdy się przestrzega pewnych zasad. Należy jednak pamiętać o tym jak często czyścić białe buty i jak ważna jest w tym przypadku systematyczność czyszczenia. Oczywiście wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie białych butów zaraz po ich ściągnięciu, jednak czasami wydaje się to być nierealne. Jednak pamiętaj, że dzięki temu łatwiej utrzymać je w odpowiednim stanie. Unikniesz przy tym pytań typu jak wyczyścić białe buty, które zżółkły czy jak wyczyścić białe podeszwy . Opieszałość w tym temacie ma wpływ na to, że wszelkie zabrudzenia są trudniejsze do usunięcia, co wpływa na skrócenie żywotności posiadanych białych butów.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę