Jak otworzyć wino bez otwieracza?

Romantyczna kolacja we dwoje czy spotkanie towarzyskie w plenerze a wraz z nią butelka z winem. Z pewnością każdy z nas znajdował się w takiej sytuacji, w której chciał się napić wina ale nagle okazuje się, że  nie ma pod ręką otwieracza w postaci korkociągu. W takim przypadku często się zadaje pytanie o to jak otworzyć wino bez otwieracza czy korkociągu i czy jest to w ogóle możliwe?

Już od dawien dawna  wraz z rozpoczęciem produkcji wina i jego butelkowania pojawiały się pierwsze problemy z jego otwieraniem. Mimo wszystko otwieracz w postaci korkociągu to najlepsze narzędzie ze względu na jego konstrukcję, która nie zmieniła się od wieków i dlatego warto mieć go zawsze w domu. To i tak przeważnie pojawiają się losowe problemy z pamięcią ludzką i to doprowadziło do tego, że wymyślono wiele kreatywnych sposobów na to jak otworzyć wino bez otwieracza. W poniższym wpisie przedstawimy i wyjaśnimy kilka sposobów na to jak otworzyć wino nie posiadając otwieracza, czasami taka kreatywność może zaimponować kobiecie bądź towarzyszom i to jest ten dobry powód na to aby zapamiętać poniższe metody.

Jak otworzyć wino?

W dawnych czasach korkociąg służył do otwierania pojemników z płynami w aptekach oraz czyszczenia lufy w broni palnej a nie do  otwierania wina, w dzisiejszych czasach aż trudno w to uwierzyć.  Anglik Samuel Henshall w 1795 roku opatentował jako pierwszy korkociąg. Otwieracz ten w kształcie litery  T, był wykonany z metalowej spirali oraz wyszlifowanej drewnianej rączki. Wraz z postępem do końca XIX wieku powstało ponad 300 rodzajów otwieraczy do odkorkowywania butelek z winem.   Współcześnie korkociąg jako otwieracz jest używany głównie do wina ponieważ pozostałe płyny zabezpiecza się innymi rodzajami zamknięcia.

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Zanim odpowiemy na pytanie jak otworzyć wino bez korkociągu pamiętaj o tym aby robić to w bezpiecznym miejscu i z dala od jasnych dywanów bądź przy kanapie, jeżeli otwierasz wino w domu.  Odradzamy nawet to robić w sąsiedztwie innych osób po to aby uniknąć przykrych incydentów związanych z otwieraniem wina.

Jeżeli chcesz otworzyć wino w domu to najbezpieczniejszym miejscem będzie standardowo kuchnia albo łazienka, ponieważ w tych miejscach łatwo będzie usunąć plamy po winie, gdyby się rozlało. Przystępując do otwierania wina bez otwieracza przygotuj się na to, że nie będzie to łatwe zadanie do wykonania i będzie ono wymagało pewnych zdolności manualnych.

Jak otworzyć wino bez otwieracza?

Pierwszym, ciekawym sposobem otwierania wina bez otwieracza czyli korkociągu to sposób z użyciem buta. Do tej metody będziemy potrzebować buta z płaską i twardą podeszwą oraz zabudowaną piętą. Klapki oraz szpilki nie nadadzą się do tej metody ze względu na swój kształt. Dodatkowo będzie nam potrzebna pionowa powierzchnia, jeżeli jesteś w plenerze, może to być drzewo a jeżeli w pomieszczeniu to ściana.

Jak zacząć? Na początku włóż butelkę do buta w taki sposób, a by dno butelki oparło się piętę a potem powoli uderzaj butem w ścianę. Ruch ten wytworzy ciśnienie wewnątrz butelki, które zacznie wypychać korek. Zwróć uwagę na to aby stukać z wyczuciem i delikatnie dlatego, że butelka może pęknąć i nic z tego nie wyjdzie. Czynność powtarzamy do momentu aż korek nie wysunie się na ok 2cm, dzięki temu możemy złapać korek i wyciągnąć do końca. Jeżeli wystukasz korek do samego końca, będzie to równoznaczne z tym, że wyleje się wino.

Jak otworzyć wino bez korkociągu widelcem?

 Jak otworzyć wino bez korkociągu widelcem i czy da się to w ogóle zrobić? Oczywiście, że tak. Przy tej metodzie możemy tak naprawdę skorzystać z rzeczy, które znajdują się wokół nas. Świetnie sprawdzi się śrubokręt oraz widelec lub zakończenie łyżki. Sposób ten polegać będzie na tym, że zamiast na siłę wyciągać korek, będziemy wpychać go  do środka butelki. Kolejnym zaskakującym sposobem na otwarcie butelki z winem jest metoda, w której najpierw wkręcasz wkręt w korek za pomocą śrubokręta. Następnie za pomocą widelca, używając jej jak dźwigni wyciągniesz korek.

Jak otworzyć wino bez korkociągu kluczem?

Otwieranie butelki z winem za pomocą klucza jest skuteczne ale wymaga wysiłku i sprawności jednak nie musisz ćwiczyć rok na siłowni żeby wykonać tą metodę. Klucze są uniwersalnym przedmiotem, które tak naprawdę każdy ma przy sobie więc jest to metoda, która warto zapamiętać. Zatem jak otworzyć wino bez korkociągu zwykłym kluczem? Do tej metody potrzebujesz klucza ze szpiczastym zakończeniem. Korkociąg po prostu spróbuj zastąpić kluczem, spróbuj go mocno wbić  jak najgłębiej się da i powoli wyciągając wykręć korek.

Jak otworzyć wino bez korkociągu zapalniczką?

Jeżeli nie masz przy sobie ani klucza, oraz innych wyżej wymienionych przedmiotów bądź wykorzystanie ich jest niemożliwe zawsze pozostaje sposób na otwarcie butelki z winem zapalniczką. Zatem jak otworzyć wino bez korkociągu zapalniczką? Jest to zarazem prosty a dość ryzykowny sposób. Zacznij od  podgrzania szyjki butelki z winem zapalniczką. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się zapalniczka benzynowa, w której ogień nie gaśnie. Przy tej metodzie otwierania wina należy zachować szczególną ostrożność.  Zapalniczkę ustaw w taki sposób, aby płomień podgrzewał szyjkę butelki z winem. Butelkę należy powoli obrać nie ruszając przy tym zapalniczki. Po chwili korek z butelki wina powinien sam się wysunąć. Jest to dość ryzykowny sposób na otwieranie wina bez otwieracza ze względu na to, że możesz się poparzyć i istnieje spore ryzyko rozlania wina.

Jak otworzyć wino korkociągiem?

Jednak gdy znajdujesz się w domowym zaciszu a w szufladzie znajduje się korkociąg to wszystkie powyższe metody nie będą Tobie w ogóle potrzebne, mimo to stajesz przed trudną sytuacją ponieważ nigdy wcześniej nie otwierałeś wina za pomocą korkociągu. Wyjaśnimy jak to zrobić i doradzimy jakich korkociągów używać.  Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór różnych modeli korkociągów do wina, pociąwszy od nowoczesnych elektrycznych po najzwyklejsze standardowe wersje. Dzięki takim korkociągom otwieranie butelki z winem staje się swoistym rytuałem. Poniżej znajdziesz polecane przez nas dobrej jakości korkociągi.

Jak otworzyć wino korkociągiem? Otwieranie butelki wina za pomocą korkociągu odbywa się poprzez odpowiednie wkręcenie korkociągu w korek wina, to umożliwi unoszenie się ramion dźwigni. Następnie dociskanie do siebie, powoduje to, że korek wyjdzie automatycznie z szyjki butelki. Uniwersalnym korkociągiem otwieramy butelkę wina poprzez wkręcenie korkociągu.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę