Jak pobudzić zarost – czy preparaty działają?

Gęsta i bujna broda to marzenie wielu mężczyzn. Niestety natura nie wszystkich obdarzyła wyjątkowo imponującym zarostem. Włosy na twarzy bywają kapryśne i mogą rosnąć wyjątkowo wolno lub nierównomiernie. Kluczowym aspektem przy hodowaniu brody, jest czas. Niestety panowie nie należą do grupy zbyt cierpliwych osób i chcą przyspieszyć porost tych włosów. Wielu z nas próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje jakiś łatwy sposób na silną i gęstą brodę oraz jak pobudzić zarost? Jednak niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 

Zobacz: Jak zapuścić brodę przy rzadkim zaroście?

Co ma wpływ na zarost? 

Aby dowiedzieć się, jak pobudzić zarost na swojej twarzy, powinniśmy najpierw zacząć od zastanowienia się, dlaczego nasza broda jest w kiepskiej kondycji. Na gęstość owłosienia na twarzy wpływa kilka głównych czynników, takich jak:

  • Dieta – aby cieszyć się wyjątkowo bujnym zarostem, na nasz talerz powinna trafić większa porcja warzyw i owoców. Witaminy takie jak B (groch, fasola), C (cytrusy, papryka), E (migdały, orzechy laskowe) oraz beta-karoten (marchew, szpinak, dynia) pozytywnie wpłyną na nasze mieszki włosowe. Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu, które dobrze wpłynie na nawilżenie naszej cery.
  • Odpoczynek – nasze włosy najlepiej rosną w trakcie snu, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego ilość.
  • Aktywność fizyczna – znacznie podwyższa nasz poziom testosteronu, poziom dotlenienia, a także poprawia krążenie krwi, co w dobrym stopniu wpłynie na naszą skórę twarzy.
Źródło: pixabay.com
  • Higiena twarzy – pamiętajmy o odpowiednim oczyszczeniu i nawilżeniu twarzy. Regularne usuwanie zabrudzeń z twarzy pozytywnie wpłynie na jakość naszej brody. Dobrym sposobem na to, jak pobudzić zarost, jest jego częste czesanie za pomocą specjalnego kartacza.
  • Geny – jedyny czynnik, na który nie mamy wpływu. Niestety mogą w negatywny sposób wpływać na nasze owłosienie. Jeśli nasz ojciec i dziadkowie nie mieli bujnych wąsów, to zdecydowanie trudniej będzie zapuścić nam własne. 

Zobacz: Broda bez wąsów – czy warto?

Jak pobudzić zarost?

Kiedy w dalszym ciągu nie wiesz, jak pobudzić zarost, a wcześniej wymienione zasady nie działają, lub działają bardzo wolno, powinieneś spróbować wspomóc się różnego rodzaju suplementami i kosmetykami. Szampony, olejki, czy balsamy do brody kompleksowo dbają o skórę twarzy, a co za tym idzie, o jakość naszej brody. 

1. Szampon do brody – każdy szampon inaczej wpływa na nasze włosy, a te na brodzie różnią się od tych na głowie, dlatego powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po ten produkt. Dokładne oczyszczenie to podstawa dbania o swój zarost, nawet w trakcie jego zapuszczania.

2. Balsam/olejek – dobrze wyrobić sobie nawyk, aby stosować te kosmetyki po umyciu brody. Te produkty idealnie nawilżą skórę naszej twarzy, a także regenerują uszkodzone mieszki włosowe. Pamiętajmy, aby wybierać te, które posiadają w składzie tylko naturalne składniki, bez sztucznych i niepotrzebnych dodatków.

3.  Szczotka do brody (kartacz) – bez odpowiedniego wyczesania, nasza pełna i okazała broda pozostanie tylko marzeniem. Głównym zadaniem tego przedmiotu nie jest tylko i wyłącznie układanie, lub modelowanie zarostu. Ten produkt usunie martwy naskórek z naszej twarzy, oraz pobudzi krążenie. Przy częstym użyciu szczotki, na naszej twarzy na pewno pojawią się nowe włosy.

Źródło: beardman.pl


Pamiętaj, cierpliwość i regularność wykonywanej pielęgnacji może zdziałać cuda. 

Zobacz: Broda u mężczyzny – jak pielęgnować brodę?

Czy preparaty na porost brody działają?

Jeżeli wcześniej wymienione sposoby działają w niesatysfakcjonujący dla nas sposób lub jesteśmy leniwi, to możemy spróbować sięgnąć po preparaty na porost brody. Ale czy one działają?  Na włosy, tak jak paznokcie, możemy wpływać różnymi lekami, czy suplementami diety, a także preparatami na porost brody. Aby zacząć suplementację lub brać leki na porost włosów, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Tabletki, czy inne preparaty mogą nam zwyczajnie zaszkodzić. Niestety nie istnieje żaden magiczny środek, po którym następnego dnia obudzimy się z brodą jak muzycy ZZ Top. 

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę