Jak prać garnitur w domu?

Być może zastanawiasz się, dlaczego miałbyś kiedykolwiek chcieć zrobić coś tak ryzykownego pod względem sartorialnym, jak włożenie do pralki w domu takiej odzieży jak garnitur?

Przychodzimy z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ istnieją techniki, których możesz użyć. Aby prać garnitur w pralce bez obawy o jego uszkodzenie, a przy tym zaoszczędzając pieniądze, które w innym przypadku musiałbyś wydać w pralni chemicznej. Jak prać garnitur w domu? Czy wełniany garnitur nie ulegnie zniszczeniu i nie skurczy się podczas prania? Możesz się zastanawiać nad tym jednak odpowiedź brzmi: nie. Nie, jeśli używasz odpowiednich technik.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, walcz z chęcią zabierania odzieży do pralni chemicznej. Ponieważ rozpuszczalniki używane do czyszczenia na sucho z czasem degradują i niszczą włókna odzieży. Co więcej, woda w rzeczywistości nie obkurcza wełnianych ubrań, co bardziej prawdopodobne, suszarka powoduje, że włókna wełny sklejają się. Dlatego pranie odzieży należy uważać przede wszystkim za zapobieganie filcowaniu w przypadku ubrań innych niż wełniane, jak również innym uszkodzeniom włókien.

Jak prać garnitur krok po kroku

Przed przystąpieniem do prania garnituru upewnij się, że ubrania są odpowiednio złożone. Przede wszystkim przed złożeniem spodni lub kamizelki należy je obrócić na lewą stronę. Po to aby ewentualne filcowanie miało miejsce po wewnętrznej stronie odzieży. Po drugie, wszystkie kroki składania należy kończyć nie składaniem na trzy części, ale zwijaniem od dołu do góry tak ciasno, jak to możliwe, ale bez powodowania zbędnego zgniatania. Mocno zwijając ubrania, zminimalizujesz ich ruchy, a tym samym zapobiegniesz filcowaniu, które może wystąpić podczas prania.

Umieść każdą pojedynczą zwiniętą odzież w osobnej siatkowej torbie do prania. Worek należy również zwinąć możliwie ciasno i w razie potrzeby zabezpieczyć agrafkami.

Jak prać garnitur w domu?

Dodaj odpowiednią ilość środka czyszczącego do pralki w zależności od liczby pranych ubrań. Ogólny stosunek to około jedna łyżka stołowa na ubranie. Działa dobrze w przypadku małych wsadów, a przy większych, wystarczy postępować zgodnie ze standardowymi wskazówkami dotyczącymi konkretnej maszyny. Delikatny środek czyszczący, taki jak szampon z wełny i kaszmiru, powinien być dodany do szuflady pralki. Jeśli pierzesz wełniane garnitury, a płatki mydlane naturalne można włożyć bezpośrednio do bębna pralki, jeśli pierzesz ubrania inne niż wełniane.

Nie musisz wybierać cyklu prania wełnianego lub delikatnego w swojej pralce, jeśli wszystkie ubrania są odpowiednio zabezpieczone w oddzielnych siatkowych torbach. Cykl Express jest odpowiedni dla większości odzieży. Gdy pralka zakończy wszystkie cykle, natychmiast wyjmij odzież z pralki i z worków siatkowych, aby zapobiec dodatkowemu zagnieceniu. Temperatura wody w maszynie powinna być ustawiona na ciepłą- około 30 ° C – 40 ° C.

Jak wyprać garnitur w pralce?

Susz swoje ubrania na wieszaku, aby zachować ich naturalny kształt i strukturę. Ku przestrodze, nie używaj suszarki, ponieważ ciepło wytwarzane przez to urządzenie to czynnik, który powoduje filcowania odzieży. Jeżeli zależy Ci na tym aby przyspieszyć ten proces suszenia, rozłóż najpierw czysty ręcznik na powierzchni roboczej.

Pamiętaj o tym aby również unikać umieszczania odzieży w bezpośrednim świetle słonecznym lub w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, podczas suszenia. Ponieważ może to powodować kurczenie się lub żółknięcie włókien. Nigdy też nie wieszaj od razu mokrej wełny. Ponieważ grawitacja przyciągnie wodę, która wciąż jest zablokowana we włóknach, co oznacza, że ​​kształt ubrania zostanie prawdopodobnie zniekształcony. Jeżeli chcesz usunąć wszelkie zmarszczki po wyschnięciu odzieży, najlepiej używać steamera do ubrań. 

Nie musisz prać garnituru, jeżeli chcesz tylko miejscowo oczyścić  określony obszar. Wystarczy użyć niewielkiej ilości odpowiedniego środka czyszczącego jak i ciepłej wody i delikatnie osuszyć plamę. Nie szoruj go, ponieważ możesz uszkodzić  wełnę.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę