Aby skosztować pysznego wina, nie trzeba jechać do dalekiej Burgundii. Ten napój, który kochany był niemal w każdym okresie naszej cywilizacji, a w starożytności urastał nawet do miana nektaru bogów, można wytwarzać w domowych warunkach. W artykule przedstawimy informacje, jaki jest najlepszy przepis na wino z winogron.
Dla prawdziwych miłośników win nie jest tajemnicą, że owoce, z których wytwarzany jest ten alkohol, rosną również w kraju nad Wisłą. Najpopularniejszą odmianą polskich winorośli są te mrozoodporne. Wśród nich znajdują się np. merechal foch, kalina, solaris, aurora, seneca, allwood, bianca i ontario. Ów krzewy można zasadzić w ogródku zarówno wiosną, jak i jesienią. Jak zrobić wino z winogron ogrodowych?
Sprawdź: Jak otworzyć wino bez otwieracza?
Jak zrobić domowe wino z winogron? Krok po kroku
Proces wytwarzania wina, niezależnie czy jest na poziomie przemysłowym, czy domowym, przebiega bardzo podobnie. Postsramy się przekazać w tej części wiedzę odnośnie do tego, jak zrobić wino z ciemnych winogron krok po kroku.
Chcąc zrobić domowe wino z winogron, należy zebrać owoce we właściwym momencie. Aby miało ono pełnię smaku i aromatu, powinno się dokonywać zbiorów wtedy, kiedy grona osiągną odpowiednią dojrzałość.
Jako że winorośl jest rośliną, której rozwój zależy w największej mierze od słońca – w celu opracowania kluczowych związków smakowych podczas procesu dojrzewania, poziom słodyczy może być skrajnie różny. Np. w czasie opadów, kiedy niebo jest znacznie częściej zachmurzone, owoce mogą być kwaskowate, a wręcz cierpkie. Także od słońca zależy zawartość cukru lub potencjalnej ilości alkoholu – stopień dojrzałości jest często główną zmienną kontrolującą smak i styl, często ma to znacznie większe znaczenie niż odmiana winogron.
Jeżeli wcześniej próbowałeś poznać tajniki dotyczące tego, jak zrobić wino z winogrona, zapewne spotkałeś się z terminem „prasy”. Przed pozyskaniem soku należy oddzielić winogrona od szypułek. Jeśli jesteś pasjonatem domowego wyrobu wina, możesz zainwestować w młynek z odszypułkawiarką. W innym wypadku czeka Cię dużo ręcznej roboty. Gdy już oddzielisz szypułki od owoców, czeka Cię wyciskanie soku. Jest to kolejny etap w domowej produkcji wina. Z pomocą prasy lub wyciskarki wyodrębnia sok od substancji stałych. Bardzo ważne jest, by wyciskać sok tak, by nie rozgnieść nasion.
Ważny krok produkcji wina – fermentacja
Świeżo wyciśnięty sok należy przelać do zbiornika i odczekać, aby opadł osad. Kolejnym krokiem do osiągnięcia celu jest fermentacja. Fermentacja to genialny proces biologiczny, który polega na tym, że małe drożdże jedzące spożywają cukry winogronowe i wytwarzają z nich alkohol. Drożdże można dodać lub wykorzystać te, które występują naturalnie w winogronach. Oczywiście naturalne drożdże pozwolą osiągnąć nam lepszy efekt, gdyż daje lepszy aromat. Niedoświadczonym winiarzom poleca się jednak korzystanie ze sklepowych drożdży, gdyż wówczas ma się lepszą kontrolę nad procesem fermentacji.
Aby polepszyć jakość pozyskanego napoju, warto sięgnąć do źródeł, by poznać techniki: jak produkować wina domowe oraz poznać przepisy na najlepsze trunki.
Sprawdź: Jak zrobić śliwowicę?
Wino z ciemnych winogron krok po kroku. Przepis na pyszne wino
Pora na konkretne informacje dotyczące przepisu na wino z ciemnych winogron. Krok po kroku opisaliśmy składniki i proces jego powstawania.
Aby przepis na wino z winogron na balon 25l dostarczył smacznego trunku, potrzebujesz:
- 2 kg cukru,
- 10 kg winogron,
- 4 litry wody.
Świeżo zebrane winogrona oddzielamy od gałązek. Nie płuczemy owoców, ponieważ nalot na ich skórce wspomaga fermentację. Tłuczkiem do ziemniaków lub prasą do wina zmiażdż owoce – nie wolno ich miksować!
Powstałą miazgę należy przelać do naczynia 25l, a następnie szczelnie je zamknąć i zamontować rurkę fermentacyjną. Należy wlać do niej wody, by widzieć, czy wino odpowiednio pracuje. Oczywiście co kilka dni należy sprawdzić, czy w rurce nie znajdują się owady lub część z niej nie wyparowała. Może także się zdarzyć, że miazga pod wpływem procesów chemicznych znajdzie się zbyt blisko korka – wtedy należy zebrać jej nadmiar.
Po 6- 7 tygodniach należy odcedzić miazgę. Można dosłodzić wino. Następnie na nowo wlać wszystko do wcześniej używanego „balona” i ponownie przykryć, pozostawiając na 4 – 5 tygodni. Ponownie należy także zamontować rurkę fermentacyjną, by obserwować, czy wino nadal „pracuje”. Kiedy ruch wody w rurce ustanie, napój jest gotowy do spożycia.
Smacznego!