Pasta czy pomada – co wybrać?

Dbający o siebie mężczyzna musi zwracać uwagę, między innymi, na włosy. Sposób ich ułożenia może całkowicie odmienić wygląd. Trzeba jednak zwrócić uwagę na produkt do stylizacji – powinien on być dobrany do typu włosów. Można korzystać z wielu artykułów do stylizacji, jednak najlepszy efekt będzie zależał od kilku czynników. Z czego najlepiej skorzystać, jeżeli mężczyźnie zależy na schludnym wyglądzie?

Pomada to produkt, którego używał sam Elvis Presley. Czym jest kosmetyk, który pomagał stworzyć fryzurę króla popu na koncerty, na których kobiety mdlały na jego widok?

Pomada to produkt do stylizacji włosów, który zapewnia trwałe utrzymanie fryzury i zdrowy „nie żelowy” połysk. Zazwyczaj wykonana ona jest z lanoliny oraz wosku. Istnieje wiele rodzajów pomad opracowanych dla różnych rodzajów włosów i fryzur. Co ciekawe, pomady do włosów były produkowane już w XIX wieku, a jego głównym składnikiem był wówczas tłuszcz niedźwiedzi. 

Pasta do stylizacji to kolejna substancja, która daje niesamowity efekt przy układaniu. Jest ona lekka i elastyczna. Charakteryzuje się ona tym, że idealnie zagęszcza włosy, nadając im piękny kształt. 

Sprawdź: Rzadki zarost – stylizacja, jakie są przyczyny?

Czym różni się pomada od pasty?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pomady lub pasty się używa. Pomady mogą być na bazie wody lub oleju, tak samo pasty dzielą się na „woskowe” oraz „gliniane” (te drugie zawierają w sobie kaolin i bentonit). O ile pomada nadaje się do konkretnego rodzaju fryzur, to pasta jest o wiele bardziej wszechstronna. 

Pasta jest o wiele „twardsza” od pomady. Aby właściwie ją nałożyć, trzeba na początku rozgrzać ją pocieraniem w dłoniach, a następnie rozsmarować we włosy. Po stwardnieniu lepiej utrzymuje fryzurę niż pomada. Ta druga sprawia, że włosy są bardziej elastyczne, a samą fryzurę można łatwiej modyfikować.

Pomada daje bardziej „tłusty” efekt, gdy pasta pozostaje nieco więcej matowa. Pomada nie trzyma się też tak mocno jak pasta. Pierwsza może zostać spłukana, natomiast ta wymaga mocnego umycia włosów szamponem. 

Sprawdź: Postaw na męskie kosmetyki idealne dla Twojej cery!

Rodzaje włosów – jakiego produktu użyć? Pomada czy pasta?

To, czym układać włosy zależy od samych włosów. Pomada czy pasta – co do czego?

Pomada jest odpowiednia do włosów krótkich lub o średniej długości, cienkich i grubych. Z pomocą tego kosmetyku,  można osiągnąć naprawdę niesamowite efekty. Nada się do fryzur w stylu retro, zarówno luźnych, jak i usztywnionych. 

Pasta jest przeznaczona do zadań specjalnych. Powinno układać się nią te włosy, które są mocne i bardzo oporne na modyfikacje. Możemy wybierać spośród następujących rodzajów: zwiększające objętość, matujące, nadające teksturę. 

Struktura pasty wcale nie oznacza, że nie można jej stosować do włosów delikatnych.  Chodzi raczej o to, by nie przeciążać nią włosów u nasady – najlepiej stosować ją do układania grzywki lub formowania fal.

Skład kosmetyku – pomada czy pasta ma lepszy skład?

Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy Twój dylemat dotyczący tego, co jest bardziej odpowiednie do Twoich włosów – pomada czy pasta. Tak naprawdę każdy z nich może okazać się nieocenionym sprzymierzeńcem podczas wyczarowywania odpowiedniej fryzury, jednakże nie warto popadać w przesadę i stosować obu kosmetyków jednocześnie. Taka kombinacja nie sprzyja strukturze włosa, niezależnie od poziomu jego porowatości i tego, jak szybko się przetłuszcza. Znając składy kosmetyków i wiedząc, czym różni się pomada od pasty, łatwiej dobrać odpowiedni kosmetyk stylizacyjny.

Niezależnie od tego, na który się zdecydujesz, zawsze wybieraj kosmetyki z naturalnym składem, pozbawione plastików i parabenów, które wpływają negatywnie na włosy.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę