Jaki jest najlepszy sposób na dobry sen?

Z problemami związanymi z zaśnięciem i ze złą jakością snu boryka się wiele osób. To prowadzi do zmęczenia, niższej wydajności i złego samopoczucia. W konsekwencji brak snu lub jego niska jakość mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Mowa tu przede wszystkim o chorobach układu krążenia, otyłości, cukrzycy czy depresji. Ważne jest zatem, aby znać sposoby na dobry sen i zadbać o jego właściwą jakość.

Ograniczenie czasu spędzanego w łóżku i regularne godziny snu

Aby zatroszczyć się o zdrowy sen, w pierwszej kolejności zadbać należy o odpowiednie nawyki. Mowa tu m.in. o ograniczeniu czasu spędzanego w łóżku. Sypialnia i łóżko powinno mieć jedno, konkretne przeznaczenie. Jest to przede wszystkim sen. Tymczasem wiele osób wykonuje w łóżku przeróżne, inne czynności. Nierzadko w łóżku się czyta, je, czy ogląda telewizję. Wszystkie one powinny być wykonywane w innym pomieszczeniu. Dzięki temu mózg kojarzy sypialnię jedynie ze snem. To z kolei przekłada się na wykształcenie właściwych nawyków dotyczących zasypiania. Bardzo ważne jest także, aby codziennie kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Regularny tryb życia ma ogromny wpływ na jakość snu – to kluczowa kwestia. Kładzenie się spać i wstawanie o tej samej porze nie tylko wytwarza dobry nawyk, ale także pozytywnie wpływa na zmiany hormonalne w organizmie. Hormony wydzielane są we właściwym czasie i w odpowiedniej ilości. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Dodać warto również, że należy unikać zbyt długich drzemek w ciągu dnia. Organizm powinien się w naturalny sposób zmęczyć, co wieczorem przełoży się na szybsze zaśnięcie. Jakie inne domowe sposoby na dobry sen można wyróżnić?

Właściwa atmosfera i unikanie używek

Do snu powinno się odpowiednio przygotować. Dlatego ważne jest, aby przed snem nie przebywać w jasnych, mocno oświetlonych pomieszczeniach. Przed porą spania nie powinno się również korzystać z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfon czy tablet. Wszelkie tego typu urządzenia powinno się odłożyć na półkę 2–3 godziny przed snem. Na jakość snu wpływ ma także temperatura ciała. Zgodnie z fizjologią temperatura ciała spada w godzinach wieczornych. Dlatego przed snem nie powinno się stosować gorących kąpieli. Zrezygnować powinno się także z uprawiania sportu czy innych aktywności, które mogłyby podnosić temperaturę ciała. Warto także przed snem wywietrzyć sypialnię. Jeśli jest taka możliwość, dobrym pomysłem jest ustawienie w pomieszczeniu temperatury na 18–21 stopni. Mówiąc o dobrych sposobach na sen, nie można pominąć konieczności rezygnacji z różnego rodzaju używek.
To w szczególności kawa, nikotyna i alkohol. Inny słowy, przed snem zrezygnować należy ze wszelkich substancji stymulujących. Zaburzają one naturalny cykl dobowy i tzw. architekturę snu. Poza tym papierosy i alkohol szkodzą zdrowiu.

Aktywność fizyczna i relaks

Co jest dobre na sen? Domowe sposoby. Warto je stosować – nie można pominąć kwestii aktywności fizycznej i relaksu. Wspomniano wcześniej, że uprawianie sportu wieczorem nie jest wskazane. Nie oznacza to jednak, że w ogóle należy zrezygnować z aktywności fizycznej! Jest wręcz przeciwnie. Uprawianie sportu w ciągu dnia bardzo pozytywnie wpływa na jakość snu. Regularne ćwiczenia sprawiają, że sen jest dłuższy i głębszy. Poza tym aktywność fizyczna zmniejsza stres i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Wśród naturalnych sposobów na dobry sen wskazać trzeba jeszcze konieczność zadbania o właściwy relaks dla ciała i umysłu. Sen pojawia się wówczas, kiedy czujemy się zmęczeni i zrelaksowani. Im więcej przed snem myśli się o pracy, obowiązkach i innych tego typu kwestiach, tym trudniej jest zasnąć. Dlatego przed snem najlepiej jest oczyścić umysł. Jak to zrobić? Na to pytanie nie ma, niestety, jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi wypracować swój własny sposób. Dobrym pomysłem może być opracowanie sekwencji różnych czynności wykonywanych każdego dnia przed pójściem spać. Innym sposobem może być… medytacja.

Jak widać, sposoby na dobry sen są naprawdę różne. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o samej sypialni. Powiedziano już o potrzebie jej wietrzenia. Równie ważne jest także jej systematyczne sprzątanie. Porządek i ład sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani. Każdy zatem mniejszy czy większy bałagan w sypialni może wpływać na problemy z zaśnięciem.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę