Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn – nie lekceważ problemu

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn mogą być zwiastunem poważnych schorzeń i w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć. W potocznej świadomości ciągłe zmęczenie u mężczyzn często utożsamiane jest z rodzajem pracy, którą wykonują i trybem życia. 

W praktyce nie zawsze jednak można wytłumaczyć je w tak prozaiczny sposób.
Sprawdź z nami, co może oznaczać ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn, jak sobie z nimi radzić i jakie badania wykonać, by należycie zadbać o swoje zdrowie. 

Zobacz: Zmiana zawodu po 30 – jak to zrobić?

O czym świadczy ciągłe zmęczenie i senność?

Oczywiście zdarza się, że ciągłe zmęczenie u mężczyzn wynika z tego, że są przepracowani i nie mają okazji do porządnego wypoczynku. Nierzadko też przyczyną tego zjawiska są zmiany pogodowe, stres albo nieodpowiednia dieta. Wtedy jednak wystarczą dwa  – trzy wolne dni i organizm regeneruje się. Po zmęczeniu, które miało tak prozaiczne przyczyny, nie ma wtedy żadnego śladu. 

W niektórych wypadkach zdarza się jednak, że nawet dłuższy urlop i wypoczynek, nie sprawiają, że mężczyzna odzyskuje energię. Wtedy może doskwierać mu coś znacznie poważniejszego. 

Ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn – prawdopodobne przyczyny: 

  1. problemy z tarczycą

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, którego charakterystycznym objawem jest senność i zmęczenie. Znacznie częściej dotyka kobiet, ale zdarza się także u mężczyzn. O swoich objawach warto opowiedzieć lekarzowi rodzinnemu, który skieruje na badania hormonalne i w zależności od wyniku na dalsze leczenie. 

  1. Anemia

Anemia to zaburzenie krwi spowodowane niedoborem żelaza. Często dotyka osoby, które mają nieodpowiednią dietę, a do tego spory wysiłek fizyczny. Czasem spowodowana jest także stanem zapalnym żołądka, przez który wchłanianie żelaza jest zaburzone. 

Anemię można łatwo zdiagnozować, wykonując podstawowe badanie krwi – morfologię. Każdy powinien robić takie badanie, wraz z oznaczeniem poziomu glukozy, raz w roku. Pozwala ono wychwycić pierwsze objawy wielu groźnych chorób – prócz anemii należą do nich także cukrzyca, choroby autoimmunologiczne i białaczka. 

  1. Kłopoty z sercem

Częstym objawem zapalenia mięśnia sercowego jest zmęczenie i kołatanie w okolicach serca nawet po niewielkim wysiłku (drobne porządki, wniesienie zakupów z samochodu do domu, przejście pieszo kilkuset metrów – wszystko to, co nie powinno powodować zmęczenia). 

Kłopoty z sercem mogą pojawić się niezależnie od wieku i trybu życia. U osób aktywnych i młodych (przed 40 rokiem życia) mogą być pokłosiem grypy. Nawet jeśli przeszedłeś ją łagodnie i skończyła się po 6-7 dniach, powikłania kardiologiczne mogą się pojawić. 

Warto chodzić raz do roku na badania profilaktyczne
  1. problemy psychiczne

Ciągłe zmęczenie u mężczyzn (kobiet w zasadzie też, choć to nie typowy symptom) może oznaczać problemy natury psychicznej. Najczęściej wśród nich wymienia się depresję. Do jej głównych objawów, poza zmęczeniem, należą: brak apetytu, niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności, izolowanie się od innych ludzi. 

Nigdy nie lekceważ objawów depresji. Aby skorzystać z porady psychiatry, nie potrzebujesz skierowania. 

Jak sobie poradzić ze zmęczeniem i sennością?

 Dla wielu ludzi idealnym sposobem na chroniczne zmęczenie jest paradoksalnie aktywność fizyczna. Czasem wystarczy spacer lub przejażdżka na rowerze, by dotlenić mózg i zyskać siły na resztę dnia. 

Niektórzy też, dla podtrzymania sił witalnych na odpowiednim poziomie, sięgają po naturalny energetyk – yerba mate, która ma właściwości prozdrowotne, niweluje zmęczenie oraz pozwala się zrelaksować. 

Osoby, które często odczuwają senność i zmęczenie, powinny zastanowić się, jak wygląda ich tryb życia. Może odczuwane symptomy to pora na zmianę sposobu odżywiania albo trybu życia. Praca na wysokich obrotach może nie stanowić żadnego problemu dla osoby, która ma 25-30 lat. Z wiekiem jednak, czy tego chcemy, czy nie, powinniśmy zwolnić. Wtedy warto dopasować codzienne aktywności do tego, jakie możliwości daje nasz organizm. 

Zobacz: Wypalenie zawodowe – czy przysługuje na nie L4?

Jakie badania wykonać przy zmęczeniu i senności?

Ciągłe zmęczenie u mężczyzn może być pierwszym sygnałem alarmowym, który wysyła organizm. Warto wtedy wykonać morfologię krwi i zbadać poziom glukozy. W prywatnym laboratorium takie badania kosztują około 25 zł. Wyniki dostępne są już tego samego dnia. Na ich podstawie lekarz rodzinny może zalecić odpoczynek lub dodatkowe badania. 

Jeśli twoje zmęczenie zaczyna cię niepokoić, skorzystaj z porady lekarskiej i dowiedz się, czy masz powody do obaw. 

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę