Zmiana zawodu po 30 – jak to zrobić?

Jeśli czujesz się wypalony w swojej obecnej pracy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się przebranżowić. Jak zmienić zawód po 30? Jest to możliwe, jednak zanim podejmiesz pochopne decyzje, spróbuj uważnie zapoznać się z nową branżą. W każdym wieku można zmienić swoje życie.

Zobacz: Zwrot kosztów za przyłącze gazowe – jak to zrobić, aby się opłacało?

Czy w wieku 30 lat można zmienić zawód?

Coraz większa liczba osób planuje zmianę branży zawodowej. Zmiana zawodu w wieku 30 lat jest realna, jeśli w obecnej pracy czujemy się zmęczeni i nic w naszym obecnym zawodzie nie przynosi nam już satysfakcji. Powiedzmy więc sobie, że nie ma na co czekać i powinniśmy zainteresować się innym miejscem pracy, które będzie przynosiło nam większe korzyści. 

Wiele osób nie wie, jak zmienić zawód po 30, jednak to kwestia zbadania nowego środowiska pracy. Stwórzmy więc listę dziedzin, jakie teraz nas interesują i zdobądźmy jak najwięcej informacji na ich temat. Nie rezygnujmy od razu z obecnej pracy, możemy małymi krokami testować zadania na nowym stanowisku pracy. 

Kiedy myśleć o zmianie zawodu?

Zmiana zawodu w wieku 30 lat to rozwiązanie, dla osób, które w swojej obecnej pracy cierpią na zmęczenie, brak zaangażowania, niechęć do działania. 

Osoby wypalone zawodowo poza stabilizacją finansową nie widzą w swojej pracy przyjemnych aspektów. Z czym wiąże się zmiana zawodu po 30? Zmiana pracy to duży stres, boimy się zamienić dotychczasowe warunki na nowe, być może lepsze. 

Zależy nam jednak na większym poczuciu bycia potrzebnym i dążymy do osiągnięcia większych sukcesów. Kiedy marzy nam się L4 na wypalenie zawodowe to lepiej naprawdę zastanówmy się jak zmienić zawód po 30.

Źródło: pixabay.com

Jak zmienić zawód po 30?

Przede wszystkim podczas zmiany zawodu nie warto podejmować pochopnych kroków.

Nie starajmy się najpierw rzucać obecnej pracy, ponieważ dobrze posiadać stałe źródło utrzymania. Postarajmy się najpierw podsumować naszą dotychczasową karierę i zastanówmy się, jakie mamy obecnie potrzeby związane ze zmianą zawodu w wieku 30 lat.

Najlepiej wybrać sobie kilka nowych ścieżek kariery i dokładnie im się przyjrzeć.

Nowe wyzwanie, takie jak zmiana zawodu po 30, to dla wielu osób przebieranie w wielu ofertach pracy. Warto porozmawiać z innymi pracownikami interesujących nas stanowisk, na które chcielibyśmy teraz aplikować. Możemy również dowiedzieć się wielu informacji przez internet, śledząc ogłoszenia o pracę lub czytając opinię. W ten sposób dowiemy się jakich nowych umiejętności będziemy potrzebować i będziemy mogli je doszkolić. 

Rozwijanie dodatkowych cech jest konieczne, aby była możliwa zmiana zawodu w wieku 30 lat. Nie wolno się poddać, trzeba zacząć myśleć poważnie o możliwym sukcesie, wbrew temu, co wskazuje nam obecnie nasz wewnętrzny krytyk. Podejdźmy do tego tematu bez stresu, zmiana miejsca pracy może potrwać nawet rok. Ważne jest to, aby stopniowo dążyć do osiągnięcia nowego celu, jakim jest zmiana zawodu po 30.

Zobacz: Jak zrobić wino z winogron? – krótki przewodnik po domowym winiarstwie

Jaka praca po 30 roku życia?

Z wiekiem decyzja o zmianie zawodu staje się cięższa. W pewnym wieku pojawiają się w naszym życiu nowe zobowiązania, na przykład opieka nad dzieckiem lub kredyty. Wprowadza to pewne utrudnienia w podejmowanych przez nas decyzjach i nie jest nam łatwo dokonać zmiany, ponieważ płynność finansowa jest dla nas najważniejsza. 

Warto sprawdzić stanowiska pracy, które nam się teraz podobają. Dowiedzmy się, czy jest na nie obecnie zapotrzebowanie i czy są dobrze płatne. Możemy ustalić także hierarchię takich zawodów, które będą dla nas, w tym wieku przynosić najwięcej korzyści. 

Bardzo modna jest obecnie branża IT oraz stanowiska współpracujące z tą branżą takie jak project manager. Warto również przyjrzeć się zawodom związanym z e-commerce, ponieważ każda firma ma zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. 

W obecnych trendach znajduje się zmiana zawodu na programistę IT, istnieje wiele kursów, które przygotują nas do odbycia pierwszego stażu w tej branży, bardzo ważne są chęci do nauki. 

Obecnie wzrasta liczba osób starszych, dlatego popularnością długo będzie cieszyć się praca na stanowisku opiekuna osób starszych.

Źródło: pixabay.com

Dla chętnych otworzyć własny biznes dobrym rozwiązaniem może okazać się, także wyjazd za granicę w ramach zdobycia większych środków finansowych. Coraz bardziej sławne stają się wyjazdy do pracy na Islandię, gdzie można zarobić ok. 10 000 tys netto miesięcznie. 

Jeśli interesujesz się pracą za granicą, to wystarczy znajomość języka angielskiego. Polacy mogą dostać pracę, jeśli sami odezwą się do miejsca w którym chcą zacząć pracę, wystarczy napisać bezpośrednio do wybranej firmy. 

Zobacz: Praca w Niemczech na farmie – bez języka za dobre pieniądze?

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę