Jak dostać się do straży pożarnej i OSP?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad przyszłością w służbach mundurowych? Na przykład Państwową Strażą Pożarną i tym, jak się dostać w jej szeregi? W końcu zawód cieszy się dużym uznaniem społecznym i podobno nieźle się tam zarabia. W dzisiejszym tekście odpowiemy na pytania o wymogi, zarobki, poruszymy kwestię Ochotniczej Straży Pożarnej i Wojskowej Straży Pożarnej.

Zobacz: Jak dostać się do straży granicznej i uzasadnić chęć pracy?

Co trzeba zrobić, aby zostać strażakiem? 

Państwowa Straż Pożarna – jak się do niej dostać? Podstawą jest świetne zdrowie, sprawność fizyczna czy odwaga. Zawód strażaka wiąże się z ekspozycją na stresujące sytuacje i przymus podejmowania decyzji pod presją zagrożenia życia. Jednym z testów, które musicie wykonać, jeśli zastanawiacie się, jak dostać się do straży pożarnej, są testy wysokości. To też wiedza merytoryczna i obsługa fachowego sprzętu.

Aby marzenie o Państwowej Straży Pożarnej i temu, jak się do niej dostać, stało się realne, musicie ukończyć szkołę pożarniczą. Wszystko zaczyna się od szkoleń w poligonach. Są to treningi przygotowujące każdego, kto myśli, jak dostać się do straży pożarnej, do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Po szkoleniach kandydat składa ślubowanie – staje się podchorążym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. 

Ten, kto skończy szkołę z tytułem inżyniera, posiada szeroką wiedzę na temat znajomości organizacji systemu ochrony przeciwpożarowej czy ochrony ludzkości. Poza tym umiejętność analizy zagrożenia pożarowego różnych obiektów. Od przemysłowych po naturalne. Ponadto potrafi ocenić projekty budowlane, urządzenia czy procesy technologiczne pod kątem tego, czy stanowią zagrożenie pożarowe lub wybuchowe. Wykształcony strażak wie, jak funkcjonują systemy zabezpieczeń i potrafi poprowadzić szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jest tego całkiem sporo, prawda?

Ile zarabia strażak na rękę? 

Zastanawiając się nad tym, jak dostać się do straży pożarnej, wielu chętnych rozważa potencjalne zarobki. Wynagrodzenie strażaka zależy od stanowiska szeregowego – im wyższa ranga, tym wyższa płaca. Na pensję składają się wynagrodzenie zasadnicze, dodatek służbowego, motywacyjny i dodatek o szczególnych właściwościach. Widełki wynoszą od 2 lub 3 tysięcy do kilku tysięcy netto. 

Zanim napiszemy o Ochotniczej Straży Pożarnej i jak się do niej dostać, dodamy, że ochotnicy otrzymują tzw. ekwiwalent, który zależy od trwania akcji. To raczej dodatek, który nie pozwoli na utrzymanie. Rozważcie tę kwestię, jeśli rozważania jak dostać się do straży pożarnej uzależniacie od zarobków.

Źródło: gov.pl

W jakim wieku do straży pożarnej? 

Zastanawiając się nad Państwową Strażą Pożarną i tym, jak się do niej dostać, warto wiedzieć, że swoją przygodę z tymi służbami można zacząć już przed ukończeniem pełnoletności.

Jak dostać się do ochotniczej straży pożarnej? 

Ochotnicza Straż Pożarna – jak się do niej dostać? OSP to stowarzyszenie, co podpowiada, że jej członkiem może zostać każdy, kto ma takie chęci. Mogą należeć do niej także osoby nieletnie, wówczas mówimy o Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ochotnicza Straż Pożarna – jak się dostać? Przedłożyć deklarację o przyjęcie Zarządowi. Jest to wniosek i kwestionariusz osobowy. Legitymację Ochotniczej Straży Pożarnej, jak się do niej dostać, otrzymuje się po pozytywnej decyzji Zarządu i opłaceniu składki członkowskiej. 

Zobacz: Czy straż miejska może wystawić mandat i punkty karne?

Jak dostać się do wojskowej straży pożarnej? 

Jak dostać się do Wojskowej Straży Pożarnej? Każdy, kto jest tym zainteresowany, powinien w pierwszej kolejności udać się do działu kadr jednostki wojskowej. Następnie złożyć odpowiednie dokumenty, np. wniosek, CV, kopie konkretnych dokumentów. Jakie są wymagania, aby móc w ogóle myśleć nad tym, jak dostać się do Wojskowej Straży Pożarnej? Być osobą niekaraną i ukończyć przynajmniej szkołę średnią. Dodatkowym atutem będą ukończone kursy pożarnicze, medyczne czy posiadanie prawa jazdy (kategoria C). Po wybraniu kandydata przez komisję rekrut myślący nad tym, jak dostać się do Wojskowej Straży Pożarnej, idzie do lekarza medycyny pracy. Kiedy przejdzie pomyślnie całą rekrutację, zostaje zatrudniony w Wojskowej Straży Pożarnej.

Źródło: remiza.com.pl

Czy warto zostać strażakiem? 

Wiesz już, jak dostać się do Wojskowej Straży Pożarnej. Przerobiliśmy też Ochotniczą Straż Pożarną i to jak się dostać do niej. Na samym końcu pozostaje odpowiedź na pytanie, czy warto zostać strażakiem. Nie można tej profesji odmówić faktu, że jest dość elitarnym zawodem. Choć obywatele niechętnie podchodzą do służb mundurowych, strażaków darzą szacunkiem. W końcu ratują ludzi i zwierzęta. Wielu chciałoby pójść w ich ślady, zastanawiają się, jak dostać się do straży pożarnej. Nie jest to łatwe. W wymogach państwowej straży pożarnej o tym, jak się dostać, widnieje wiele warunków formalnych i tych związanych ze sprawnością fizyczną oraz zdrowiem.

Zobacz: Ile zarabia straż miejska?

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę