Męskie paznokcie – jak dbać i obcinać?

Choć piękne paznokcie to domena kobiet, coraz więcej mężczyzn również pamięta o tym, by były zadbane i przede wszystkim czyste. Z uwagi na to, że męskie paznokcie są o wiele grubsze niż u kobiet, męski manicure wygląda nieco inaczej. Gdy nabierzesz wprawy, zajmie ci mniej czasu niż golenie. Z nami dowiesz się więcej na temat:

 • męskie paznokcie kształt i długość
 • kiedy wybrać profesjonalny manicure,
 • jak na co dzień dbać o paznokcie. 

Zobacz: Jak zadbać o swoje zdrowie? Poradnik dla prawdziwych mężczyzn!

Jak dbać o męskie paznokcie?

Męskie paznokcie przede wszystkim muszą być krótkie. Nie powinny wychodzić poza opuszki palców. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, paznokcie nie powinny być obcinane. Cążki i nożyczki mogą uszkodzić płytkę i spowodować to, że będzie się rozdwajać. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szklanego lub papierowego pilnika. Żeby uniknąć łamania się paznokci, należy piłować je w jedną stronę. Każdy powinien używać własnego pilnika – to przyrząd osobisty tak, jak szczoteczka do zębów. 

Pielęgnacja męskich paznokci krok po kroku:

 • Manicure wykonuj po kąpieli, ponieważ wtedy paznokcie są miękkie i łatwiej będzie je spiłować. 
 • Do umycia paznokci użyj miękkiej szczoteczki do rąk. W ten sposób usuniesz brud, który widać oraz bakterie z potu, które pojawiły się pod paznokciami w ciągu dnia. Ich namnażanie się może spowodować choroby paznokci.
 • Jeśli po kąpieli paznokcie nadal są brudne, oczyść je przy pomocy drewnianej szpatułki. Uważaj, by nie wbić jej mocno pomiędzy skórę a paznokieć. To bolesne i powoduje uszkodzenie płytki. 
 • Jeszcze w czasie kąpieli, gdy dłonie są nawilżone, odsuń drewnianym patyczkiem skórki. 
 • Piłuj paznokcie, nadając im pożądany kształt, zawsze w tym samym kierunku. Temat męskie paznokcie kształt poruszamy poniżej. Pamiętaj, że metalowe pilniki są bardzo ostre. Najlepiej wybierz pilnik o gradacji 150-180. Poradzi sobie z grubą i twardą płytką męskich paznokci. 
 • Na koniec posmaruj dłonie kremem do rąk. Staraj się używać go kilka razy dziennie. Wymień również mydło na nawilżające. Mydła antybakteryjne lub przemysłowe (pasta bhp, szare mydło) wysuszają skórę. Jeśli musisz ich używać, ogranicz to do minimum. 
Źródło: pixabay.com

Kształt męskich paznokci 

Z uwagi na to, że mężczyźni powinni nosić krótkie paznokcie, nie ma zbyt wielkiego wyboru co do tego, jaki męskie paznokcie kształt mogą mieć.

Co do zasady winny być spiłowane (nie obcięte) na prosto lub półokrągło. Nie ma jednej reguły, ale wtedy, gdy palce u dłoni są duże, a paznokcie szerokie, najlepiej prezentować się będą te zaokrąglone. 

W przypadku pozostawienia prostych paznokci, trzeba delikatnie spiłować ich rogi, bo to tam najczęściej będzie gromadzić się brud. 

Zobacz: Jak pobudzić zarost – czy preparaty działają?

Męski manicure – kiedy warto?

Męski manicure to ciągle rzadkość. Choć wiele salonów kosmetycznych posiada odpowiednią ofertę dla panów, mężczyźni nadal rzadko wybierają fachową pomoc. Na męski manicure decydują się zwykle panowie, którzy:

 • będą brać udział w ważnym wydarzeniu (ślub, ważna rodzinna uroczystość, rozmowa o pracę),
 • w pracy muszą prezentować się nienagannie (są przedstawicielami, pracują z klientami premium – czasami mają zapisane w umowie to, że muszą mieć nienaganną fryzurę i zarost oraz paznokcie).

Do salonu kosmetycznego powinni wybrać się wszyscy ci panowie, którzy zaniedbali paznokcie i potrzebują, by ktoś profesjonalnie doprowadził je do ładu. 

Mężczyźni, którzy pracują fizycznie, mimo używania rękawic ochronnych, często borykają się z problemem przesuszonych dłoni. Podczas wizyty w salonie, kosmetyczka nie tylko poprawi wygląd paznokci, ale też wykona zabieg regenerujący przesuszoną skórę. 

Zadbane dłonie i paznokcie są twoją wizytówką tak samo jak fryzura i estetycznie utrzymany zarost. Jeśli będą niedomyte, możesz zostać odebrany jako osoba niechlujna i niegodna zaufania. 

Twoje dłonie widoczne są cały czas: gdy się z kimś witasz, gestykulujesz, pokazujesz coś. Nawet jeśli pracujesz fizycznie, nie jesteś usprawiedliwiony. W czasie kontaktu z innymi ludźmi musisz mieć czyste dłonie i paznokcie. Poza tym przez niewłaściwą higienę możesz nabawić się grzybicy paznokci. Walka z nią jest uciążliwa i długotrwała. 

Zobacz: Marynarka tweed – jak nosić i o nią dbać?

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę