Aby odpowiedzieć na pytanie jakie są zarobki w straży miejskiej warto na początku dowiedzieć się czym tak naprawde zajmują się te służby mundurowe. Osoby pracujące w straży miejskiej mają miano funkcjonariusza publicznego. Oznacza to, że uszczerbek na ich zdrowiu podczas przeprowadzanych obowiązków jest bardzo dotkliwy w skutkach dla potencjalnego agresora. Strażnik miejski ma za zadanie pilnować ładu i porządku w znajdującej się przestrzeni publicznej. Czy zarobki będą adekwatne do pełnionych funkcji?
Straż miejska – zarobki
Oprócz powyższych w skład zarobków straży miejskiej mogą wchodzić takie obowiązki jak pilnowanie obiektów publicznych, udział przy wydarzeniach masowych, przeciwdziałanie wykroczeniom na szkodę publiczną, a nawet kierowanie ruchem drogowym. Wynika z tego, że tak naprawdę strażnik miejski może brać udział w wielu sytuacjach publicznych działając na korzyść społeczeństwa. Niejednokrotnie praca strażnika miejskiego może być niebezpieczna.
Zarobki w straży miejskiej są uzależnione przede wszystkim od miasta bądź gminy w zależności od wielkości miejscowości, w której służą. Rząd nie wpływa na ich zarobki stąd płaca ustalana jest przez samorząd. Więc ile zarabia straż miejska?
Ile zarabia straż miejska – odpowiadamy
Najczęściej uśrednione zarobki w straży miejskiej sięgają około 3600 złotych brutto. Jest to średnia, więc z pewnością w praktyce spotyka się strażników, którzy zarabiają więcej i mniej. Przede wszystkim wiele zależy od doświadczenia i stażu pracy. Na samym początku swojej ścieżki strażnicy miejscy mogą zarabiać nawet niecałe 3 tysiące złotych brutto. Jednak są również ci bardziej doświadczeni strażnicy miejscy. Zarobki takich osób potrafią sięgać nawet do niecałych 5 tysięcy złotych brutto. Plusem jest fakt, że każdy z strażników miejskich posiada umowę o pracę – w tej branży raczej nie akceptuje się umów o dzieło czy umowy zleceń.
Straż miejska – czym skutkuje interwencja?
W zależności od stopnia danego wykroczenia interwencja strażnika miejskiego może być przykra w skutkach finansowych dla osoby, która dopuściła się wandalizmu/szkody mienia publicznego. Najczęściej kończy się to mandatem, a przy lekkich wykroczeniach pouczeniem i tak zwanym „spisaniem”.
Straż miejska bardzo dobrze współpracuje z Policją. W przypadku, gdy policjantów nie ma wokół, a dana osoba zachowuje się niezwykle skandalicznie strażnik miejski może ująć ją i przekazać w ręce Policji. Policja może zatrzymać go na czas wyjaśnienia. W tym czasie mogą zostać postawione poważne zarzuty, ale tym wszystkim zajmuje się już owa Policja.
Dodatkowo bardzo częstą interwencją jest interwencja drogowa. Jednak chodzi tutaj nie o ukaranie za wykroczenia prędkości po jej przekroczeniu jednak o mandaty za niewłaściwe parkowanie. To bardzo częsta interwencja, która w skrajnych przypadkach może przekształcić się nawet w odholowanie samochodu (na przykład podczas postoju na miejscu dla karetek bądź osób niepełnosprawnych).
Straż miejska – zarobki w postaci premii
Podczas pracy strażnika miejskiego można ubiegać się o otrzymanie premii za dobrą pracę. Bywa to premia za wykonanie trudnych zadań czy wykazanie się w danej sprawie. Mimo wszystko straż miejska nie zawsze swoją pracę wykonuje w terenie. Posiadają oni specjalne biura, w których mogą wypełniać protokoły z wykonanych interwencji, które również są bardzo ważne. Skrupulatna dokumentacja uratowała już wiele spraw!
Straż miejska Warszawa – zarobki
Jedną z największych placówek straży w Polsce jest Straż miejska Warszawa. Zarobki w stolicy są niewiele większe niż w pozostałych częściach kraju omawianych w poprzedniej części artykułu. Lecz wynika to głównie z tego, że w Warszawie życie jest droższe i wiele osób zarabia tam nieco więcej. Mimo tego zarobki te nie są bardzo atrakcyjne po przeliczeniu na płacę netto – stąd wiele strajków w Straży miejskiej Warszawa. Zarobki są bardzo ważnym punktem życia człowieka i każdy chce być dobrze wynagradzany za swoją pracę.
Strażnik miejski – kto może nim zostać?
Aby zostać strażnikiem miejskim, trzeba spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim osoba ubiegająca się na to stanowisko musi mieć minimum 21 lat oraz nie mieć żadnych problemów z prawem. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych studiów – wystarczy ukończone liceum/technikum i średnie wykształcenie. Dodatkowo warto być sprawnym fizycznie, gdyż strażnicy miejscy muszą przechodzić testy sprawnościowe.