Jak dostać się do straży granicznej i uzasadnić chęć pracy?

Straż Graniczna to organ ścigania zajmujący się ochroną granicy nie tylko na lądzie, ale również na morzu i w powietrzu. To też kontrola ruchu na granicy, a także zapobieganie i przeciwdziałanie migracji, która nie jest legalna. Obowiązki tego organu są rozległe i wymagające, czy jest to zawód dla każdego? Jak dostać się do straży i jak uzasadnić chęć pracy w straży granicznej? Odpowiadamy w tekście. 

Zobacz: Jak dostać się do straży miejskiej?

Czy trudno dostać się do straży granicznej? 

Ilość wymaganych predyspozycji, a także poziom skomplikowania etapów postępowania rekrutacyjnego i dalsze szkolenia dość jasno odpowiadają na to pytanie. Nie tylko trzeba wiedzieć, jak uzasadnić chęć pracy w straży granicznej, ale i liczyć się z ilością pracy, która wynika z rekrutacji na to stanowisko.

Jak dostać się do straży granicznej? 

Zacznijmy od podstawowego pytania: jak dostać się do straży granicznej? Rekrutacja składa się z kilku etapów i odbywa się na ściśle określonych zasadach. Zanim przejdziemy do opisania etapów, wspomnimy, że w celu aktualizacji terminów, polecamy zajrzeć na stronę strazgraniczna.pl i wybrać zakładkę nabór do służby. W 2023 roku przyjęcia do służby odbywają się w lutym, czerwcu i październiku.

Jakie są podstawowe warunki, które musi spełnić każdy kandydat? Przede wszystkim wykształcenie średnie lub średnie branżowe, zdolność fizyczna i psychiczna do służby, niekaralność, nieposzlakowana opinia, uregulowany stosunek do służby wojskowej czy zachowanie tajemnicy w przypadku wymogów dotyczących ochrony informacji niejawnych. Procedura rekrutacji składa się z dwóch etapów. Jak dostać się do straży granicznej?

1 Etap procedury kwalifikacyjnej 

Przejdźmy do tego, jak dostać się do straży granicznej w praktyce. Rekrutacja składa się z dwóch etapów. Zacznijmy od etapu pierwszego. Składa się z siedmiu kroków.

  1. Złożenia podania o przyjęcie do służby. Podanie o przyjęcie należy złożyć do wybranej jednostki organizacyjnej straży, a także dołączyć do niego kwestionariusz osobowy, dwa zdjęcia, kopię dowodu, kopię książeczki wojskowej, potwierdzenie wykształcenia i doświadczenia zawodowego, a także zaświadczenie o niekaralności. 
  1. Wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas tej rozmowy liczy się umiejętność autoprezentacji oraz nawiązywania kontaktu z drugą osobą. Komisja pyta o zainteresowania kandydata, wypytuje o wiedzę oraz o motywację. To, jak uzasadnić chęć pracy w straży granicznej, przeczytasz w dalszej części tekstu.
Źródło: pixabay.com
  1. Weryfikacji danych kandydata.
  2. Testów psychologicznych. Za pomocą testów określa się predyspozycje osobowościowe i intelektualne kandydata. 
  1. Badań psychofizjologicznych. Polega na podłączeniu kandydata do wariografu i zadanie mu kilku pytań. Prowadzący ocenia, czy mówi prawdę. 
  1. Postępowania sprawdzającego.
  2. Ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby. O tym decyduje komisja lekarska.

Zobacz: Jak się dostać do ABW?

2 Etap procedury kwalifikacyjnej 

Po otrzymaniu pozytywnej noty kandydat przystępuje do drugiego etapu. Składają się na niego następujące części:

  1. Testy pisemne, które sprawdzają wiedzę ogólną i znajomość wybranego przez kandydata języka.
  2. Testy sprawności fizycznej. Przed przystąpieniem do nich należy uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w nim. 
  3. Finalna już rozmowa kwalifikacyjna

Jak dostać się do straży granicznej? Przejść przez etap I, z drugiego etapu mieć 12 punktów, a także uzyskać orzeczenie od specjalisty o zdolności psychicznej i fizycznej do służby w straży.

To nie wszystko! Kiedy kandydat przejdzie oba etapy, musi wyjechać na 3,5 miesiąca na szkolenie podstawowe. Potem musi zrealizować jednomiesięczną praktykę w jednostce macierzystej. Finalnie czeka go jeszcze szkolenie podoficerskie trwające 3,5 miesiąca.

Jak uzasadnić chęć pracy w straży granicznej? 

Ilość wymagań może przytłaczać. W tym wypadku nie ma co bagatelizować roli rubryki odpowiedzialnej za motywację kandydata. Jak uzasadnić chęć pracy w straży granicznej? W tym miejscu warto pochwalić się swoimi certyfikatami i kursami, które ukończyłeś. Najlepiej podać do tego konkretną sytuację, gdy wykorzystałeś swoją wiedzę lub umiejętność w praktyce. Wbrew pozorom, umiejętności miękkie również są istotne w tym zawodzie. Tak naprawdę jest to niepowtarzalna okazja, aby pokazać pracodawcy to, jakim jesteś człowiekiem. W końcu poprzednie etapy skupiają się na wiedzy, umiejętnościach i sprawności.

Jakie umiejętności okażą się jeszcze przydatne, kiedy zastanawiasz się, jak skuteczniej uzasadnić chęć pracy w straży granicznej? M.in. posiadanie prawa jazdy różnych kategorii, znajomość kilku języków obcych, umiejętność w obszarze sztuk walki. To także doświadczenie w harcerstwie, pracy jako ochroniarz czy innych służbach. Nawet umiejętność pracy z psem tropiącym może przeważyć szalę na twoją korzyść. 

Zobacz: Jak dostać się polskiego wojska zawodowego?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę