Zawód strażnika miejskiego nie jest powszechnie uznany za prestiżowy czy budzący respekt. Warto jednak wiedzieć, że praca strażnika to nie tylko pilnowanie stacjonarnego fotoradaru. Czy strażnikiem miejskim może być każdy?
Istnieje zbiór pewnych warunków, które kandydat na to stanowisko musi bezwzględnie spełnić. Określa je Ustawa o strażach gminnych. Jak dostać się do straży miejskiej i czy warto? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
Zobacz: Jak dostać się do milionerów oraz na publiczność?
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pracować w straży miejskiej?
Podczas refleksji nad tym, jak dostać pracę w straży miejskiej, warto prześledzić wszystkie warunki, które należy ku temu spełniać. Do niezbędnych wymagań należy ukończenie 21 roku życia, średnie wykształcenie, polskie obywatelstwo, dobry stan zdrowia, a przede wszystkim niekaralność prawomocnym wyrokiem sądu i nienaganna opinia. Innym istotnym wymogiem, jak dostać się do straży miejskiej, jest uregulowany stosunek do służby wojskowej, kiedy kandydat podlega kwalifikacji. Czy to wszystko?
Są jeszcze wymagania dodatkowe. Jest to zdecydowanie wysoka odporność na stres i umiejętność pracy w grupie. Co za tym idzie – komunikatywność i znajomość języków obcych. W końcu otaczają nas nie tylko Polacy. Dalej, co nieobowiązkowe, ale stanowi spory atut – prawo jazdy kategorii B. Dodatkowymi atutami, które ułatwią próbę tego, jak dostać pracę w straży miejskiej, są uprawnienia ratownika medycznego, umiejętność pilotowania drona czy doświadczenie w służbach mundurowych.
Jak wygląda rekrutacja do straży miejskiej?
Skoro poznaliśmy już warunki, które należy spełnić, aby dostać się do straży miejskiej, spójrzmy na proces rekrutacji. Są cztery etapy:
- Przejście testu sprawności fizycznej.
- Test wiedzy wymaganej na tym stanowisku.
- Rozmowa kwalifikacyjna.
- Analiza nadesłanych dokumentów, aby sprawdzić, czy kandydat spełnia wymagania dodatkowe.
Dokumenty, które musisz donieść, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak dostać pracę w straży miejskiej, to: CV, kwestionariusz osobowy, kserokopie świadectw pracy i potwierdzenie wykształcenia. Przydadzą się także kserokopie dokumentów poświadczających ukończone kursy czy szkolenia. Wreszcie oświadczenie o niekaralności za umyślne przestępstwo i pełnej zdolności do czynności prawnych. Na samym końcu oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych na rzecz procesu rekrutacji.
Co jeszcze warto wiedzieć? Wszystko, każda z powyższych rzeczy, musi być udokumentowana. Nikt nie uwierzy ci na słowo, jeśli twoje kwalifikacje nie zostaną potwierdzone dokumentami. Nie ma też sensu oszukiwać na temat swojego zdrowia, ponieważ innym z badań wykonywanych podczas ubiegania o to stanowisko, są badania lekarskie. Co więcej – również badania psychologiczne. Wbrew pozorom jest to zawód narażony na wiele konfliktów, siłowych interwencji i nieprzyjemności. Kandydat, który zastanawia się, jak dostać pracę w straży miejskiej, powinien odznaczać się opanowaniem i spokojem. Nie ma co ukrywać, przedstawiciele prawa w mundurach nie należą do ulubieńców mieszkańców miast.
Czy do straży miejskiej trzeba mieć maturę?
Jak widać – kwestia tego, jak dostać pracę w straży miejskiej, nie jest tak skomplikowana ani wymagająca. Wiemy, że aby dostać się do straży miejskiej, trzeba ukończyć szkołę średnią. Tu pojawia się pytanie – czy do tego trzeba mieć maturę? Nie. Wystarczy skończyć szkołę, świadectwo egzaminu maturalnego nie jest potrzebne.
Zobacz: Jak się dostać do ABW?
Czy warto pracować w straży miejskiej?
Po otrzymaniu informacji na temat jak dostać się do straży miejskiej pozostaje pytanie – czy warto w niej pracować? Początek tej pracy wygląda następująco – patrol podczas służby jest pieszy. Dopiero po upływie czasu strażnik miejski może zostać przydzielony do patrolu zmotoryzowanego. Są miasta, w których strażnicy patrolują swoje rewiry na rowerach służbowych, motocyklach i konno. Co do zarobków – to zależy od miejsca pełnienia służby. Ceny między małymi a dużymi miastami, mogą się nieźle różnić. Warto wiedzieć o tym, zanim przystąpisz do zdobywania umiejętności jak dostać pracę w straży miejskiej. Na początku są to 2800 złotych brutto. Z czasem dostaje się dodatek za wysługę. Sytuacja się zmienia, ponieważ ostatnio wrocławska straż miejska poszukiwała pracowników i oferowała 4400 złotych brutto na start. Jeśli zastanawiasz się, jak dostać się do straży miejskiej, może warto celować właśnie we Wrocław?
Jak widać, istnieją pewne wymagania, które każdy ochotnik na strażnika miejskiego musi spełnić.